karpi

Gibson Bankruptcy

Recommended Posts

On 3/11/2018 at 16:52, Mr Vintage said:

Ce, am uitat că Gibson are un brand ieftin, lucrat în Extremul Orient, care vinde destul de mult şi compensează cheltuielile salariale mari din SUA? Epiphone nu e tot Gibson?

Poate tocmai asta e problema. Accesul facil la modele ieftine si uneori apropiate calitativ de original, (Epi, Vintage) care costa 200-500 $ si care cu unele interventii/upgrade fac din ele chitare cu care iti faci treaba exact ca si cu cea originala. Cand dai 3000-4000 $ pe o chitara te astepti ca ea sa fie "Plug&Play" dar stim toti ca nu e chiar asa...

• Like 1

Posted (edited)

La finalul zilei un Gibson LP e ceva unic. Poate e si ceva psihologic dar orice altceva nu e la fel. Mai zicea cineva de EC-1000. Daca ai incerca un LP Standard si un ESP ti-ai da seama ca nu e nicio legatura intre ele ( nici macar forma :) ) si nu poti inlocui una cu alta. Raportul calitate/pret e alta discutie...

Edited by SKU
  • Like 1

29 minutes ago, SKU said:

La finalul zilei un Gibson LP e ceva unic. Poate e si ceva psihologic dar orice altceva nu e la fel. Mai zicea cineva de EC-1000. Daca ai incerca un LP Standard si un ESP ti-ai da seama ca nu e nicio legatura intre ele ( nici macar forma :) ) si nu poti inlocui una cu alta. Raportul calitate/pret e alta discutie...

Asta cu feelingu de LP ma lasa rece. Am comparat Gibson de 2200 de coco cu Epiphone de 350 si upgrade-uri de vreo 300. Nu pot sa zic ca am simtit diferenta aia de 1500 de euro. Ba chiar nu mi-a placut ca Gibsonul era cam butucanos si cam greu. Nu avem cu totii acelasi feeling, vrem lucruri diferite de la o chitara. Am avut un Charvel LP ieftin care mi-a placut, deci mna...

Treaba e ca traim in alta era. Sunt zeci de producatori de chitare acum si piata functioneaza diferit. Ce nu inteleg nici Gibson si nici nostalgicii e ca nu toti chitaristii canta blues sau fac coveruri Guns'n Roses. O parte semnificativa din piata cere extended range, fanned frets. Multi producatori au inteles ca nu poti scumpi produsele la infinit fara sa dai ceva la schimb. Gibson e ca o trupa old-school care in 2018 vrea sa vanda cd-uri la taraba la metrou in loc sa se ocupe de promovare pe internet. Firma asta e complet depasita in 2018 si probabil ca a exagerat cu achizitia de companii in ultimii ani.

Chitarele lor nu s-au scumpit chiar atat de mult. Au ramas relativ la acelasi pret ... Doar ca pe parcurs au aparut alte optiuni mai ieftine. Dar chiar si asa ei ar fi fost ok daca NU ar fi incercat sa inoveze si nu s-ar fi bagat pe alte piete. Cat despre controlul calitatii ... am testat in magazin 2 chitare din seriile mai ieftine care, dupa mine, n-ar fi trebuit sa paraseasca fabrica deci mai e si aspectul asta. 

20 minutes ago, ChurchOfCthulhu said:

Asta cu feelingu de LP ma lasa rece. Am comparat Gibson de 2200 de coco cu Epiphone de 350 si upgrade-uri de vreo 300. Nu pot sa zic ca am simtit diferenta aia de 1500 de euro. Ba chiar nu mi-a placut ca Gibsonul era cam butucanos si cam greu. Nu avem cu totii acelasi feeling, vrem lucruri diferite de la o chitara. Am avut un Charvel LP ieftin care mi-a placut, deci mna...

Treaba e ca traim in alta era. Sunt zeci de producatori de chitare acum si piata functioneaza diferit. Ce nu inteleg nici Gibson si nici nostalgicii e ca nu toti chitaristii canta blues sau fac coveruri Guns'n Roses. O parte semnificativa din piata cere extended range, fanned frets. Multi producatori au inteles ca nu poti scumpi produsele la infinit fara sa dai ceva la schimb. Gibson e ca o trupa old-school care in 2018 vrea sa vanda cd-uri la taraba la metrou in loc sa se ocupe de promovare pe internet. Firma asta e complet depasita in 2018 si probabil ca a exagerat cu achizitia de companii in ultimii ani.

Pentru fanned frets si extended scales si alte chestii "moderne" sunt zeci de alti producatori ... nu trebuie sa fie toti la fel

• Like 1

Posted (edited)

Pai pe principiul asta ei raman pe dinafara. Cat si cine sa mai cumpere LP-uri de 2000+ euro, bani la care iti faci un custom beton la companii precum Mayones sau Kiesel? Mai toate companiile s-au modernizat, ei nu au mai scos nimic nou in afara de gluma aia de V si seria Firebird Zero, cu stampila de USA pe ea dar cu componente din China. For fucks sake, pana si Harley Benton a evoluat incredibil in ultimii doi ani.

Sa nu mai spun ca Gibson concediaza lutieri pe banda rulanta dar tin o armata de avocati si de internet slalkeri ca sa dea in judecata companiile mici ca le copiaza modelele. De cateva luni tot insista pe langa o firmulita mica din Anglia trimitandu-le in fiecare luna notificari pentru toate modelele din gama, LP, SG, V, Explorer, pentru ca deh, sunt mici si e mai complicat sa si-o ia in barba ca de la PRS sau ESP. Partea super amuzanta e ca le-au cerut despagubiri de 10.000 de lire. Alearga dupa maruntis din asta, bani de pizza practic, cand au datorii de jumatate de miliard de dolari. Pe bune daca nu-si merita soarta cu varf si indesat.

Cum adica e rau ca au incercat sa inoveze? Pai bai baiatule, pe principiul asta am fi in epoca de piatra. Pai astia nu-s in stare sa faca un headstock ca lumea. Ultima oara cand m-am uitat in calendar eram in 2018, nu in 1968.

Edited by ChurchOfCthulhu

Posted (edited)
19 minutes ago, ChurchOfCthulhu said:

Pai pe principiul asta ei raman pe dinafara. Cat si cine sa mai cumpere LP-uri de 2000+ euro, bani la care iti faci un custom beton la companii precum Mayones sau Kiesel? Mai toate companiile s-au modernizat, ei nu au mai scos nimic nou in afara de gluma aia de V si seria Firebird Zero, cu stampila de USA pe ea dar cu componente din China. For fucks sake, pana si Harley Benton a evoluat incredibil in ultimii doi ani.

Sa nu mai spun ca Gibson concediaza lutieri pe banda rulanta dar tin o armata de avocati si de internet slalkeri ca sa dea in judecata companiile mici ca le copiaza modelele. De cateva luni tot insista pe langa o firmulita mica din Anglia trimitandu-le in fiecare luna notificari pentru toate modelele din gama, LP, SG, V, Explorer, pentru ca deh, sunt mici si e mai complicat sa si-o ia in barba ca de la PRS sau ESP. Partea super amuzanta e ca le-au cerut despagubiri de 10.000 de lire. Alearga dupa maruntis din asta, bani de pizza practic, cand au datorii de jumatate de miliard de dolari. Pe bune daca nu-si merita soarta cu varf si indesat.

Cum adica e rau ca au incercat sa inoveze? Pai bai baiatule, pe principiul asta am fi in epoca de piatra. Pai astia nu-s in stare sa faca un headstock ca lumea. Ultima oara cand m-am uitat in calendar eram in 2018, nu in 1968.

Probabil nu esti la curent cu evenimentele din ultimii ani. La fiecare incercare de a inova fanii lor s-au plans ca dilueaza formula clasica ... Cat despre ei ca si business, Gibson e o corporatie nu is Suhr sau Musicman si interesul lor e sa faca bani si daca esti dispus sau nu sa rezonezi cu principiile lor asta e alta discutie si nu are nicio legatura cu chitarele lor. De asta, nici nu cred ca ar trebui sa isi faca cineva grija ca o sa ramana fara cumparatori ... sunt destui pentru care diferenta dintre Harley Benton si Gibson e considerabila si merita diferenta de bani :rolleyes:

P.S. Chitara e la baza o bucata de lemn cu niste sarme si daca a functionat perfect timp de 60 de ani sunt sigur ca functioneaza si acum la fel de bine. 

Edited by SKU
  • Like 1

Ba sunt foarte la curent. Vanzarile lor au scazut dramatic in ultimii ani, de aici si dorinta de a face ceva nou. Fanii aia care se plang ca dilueaza formula clasica probabil ca nu vad dincolo de brand-ul Gibson si mai sunt si incuiati la minte. Nu s-a pus niciodata problema ca Gibson sa stopeze seriile LP si SG clasice, ci doar sa faca ceva pe langa. Apoi chestiile astea cu fani care se plang trec repejor. Acum cativa ani fanii BMW urlau din toti plamanii ca renunta la motoare aspirate in modele M, acum sunt fierti toti pe alea turbo. Si sunt exemple din astea in orice industrie: vezi iPhone, electronica auto, algoritmi Facebook si Google etc. Plm, e doar o chestie de moment, old farts don't take change too kindly. Si de obicei se plang fara sa puna mana pe produsul nou sa vada ce poate. E ca si cum ai spune ca locking tuners sunt de rahat ca e mai traditional sa se ti se dezacordeze chitara mai des, e mai fun sa o verifici pe tuner intre piese cand canti live. Ultima oara cand mi-am dus Ibanezul la lutier pentru nut, mi-a infasurat corzile la modul clasic desi am locking tunere, pentru ca asa e mai safe, ca bla bla, ca asa se face oricum, ca nu are incredere. Well, cam asa e si cu fanii astia.

Posted (edited)
21 minutes ago, ChurchOfCthulhu said:

Vanzarile lor au scazut dramatic in ultimii ani, de aici si dorinta de a face ceva nou.

Dorinta ta nu e egala cu dorinta companiei  si nici macar nu e o dorinta impartasita de majoritatea chitaristilor.

Fanii aia care se plang ca dilueaza formula clasica probabil ca nu vad dincolo de brand-ul Gibson si mai sunt si incuiati la minte.

Asta e foarte ignorant si neargumentat... 

Nu s-a pus niciodata problema ca Gibson sa stopeze seriile LP si SG clasice, ci doar sa faca ceva pe langa

Gibson are Les Paul, SG, M, Doublecut, Firebird, Explorer, Flying V,  semi-acustice, acustice, electroacustice + Custom Shop ... si probabil uit unele. Sau na poti sa te uiti aici daca crezi ca au doar LP Burst  ( http://www.gibson.com/Products/Electric-Guitars.aspx )

Au modele cu locking tuners, modele cu doze active, piezo, P90, modele string through, floyd rose, bolt-on, set neck, neckthrough, modele la 3000 de lei, la 3000 de euro, la 13000 de euro.

Dozele fabricate de ei sunt apreciate, chitarele lor (cele reusite) sunt exceptionale si ca sunet, vizual si mecanic. Au facut si ampuri apreciate la un moment dat... 

Singura chestie pe care n-o au momentan e aprieciere din partea cumparatorilor/potentialilor cumparatori ... si probabil pe buna dreptate din cauza preturilor, problemelor de imagine, financiare, calitative s.a.m.d.

Si d.p.d.v al pretului sa nu uitam ca preturile lor sunt in general comparabile cu cele ale altor producatori americani. Singura chestie pe care ar fi trebuit sa se focuseze la momentul potrivit era sa sa aiba mai mult control asupra calitati pentru ca ar fi putut usor sa intre in rand ( din nou ) cu Suhr, PRS, Anderson, MusicMan si altele. 

Edited by SKU
  • Like 1

Posted (edited)
14 minutes ago, vektor said:

Cea mai proasta idee pentru o companie e sa asculte de "fani". Asa, ca idee :)

Cand 'fanii' creeaza din tine un meme si pe majoritate forumurilor, pe youtube, pe facebook, in articole esti prezentat ca un brand naspa, inconsistent si de neincredere ... poate ar trebui sa incepi sa asculti ... Gibson nu e chiar in aceeasi industrie si pozitie in care se afla Apple  

Edited by SKU
  • Like 2

13 minutes ago, SKU said:

Dorinta ta nu e egala cu dorinta companiei  si nici macar nu e o dorinta impartasita de majoritatea chitaristilor.

Asta e foarte ignorant si neargumentat... 

Gibson are Les Paul, SG, M, Doublecut, Firebird, Explorer, Flying V,  semi-acustice, acustice, electroacustice + Custom Shop ... si probabil uit unele. Sau na poti sa te uiti aici daca crezi ca au doar LP Burst  ( http://www.gibson.com/Products/Electric-Guitars.aspx )

Au modele cu locking tuners, modele cu doze active, piezo, P90, modele string through, floyd rose, bolt-on, set neck, neckthrough, modele la 3000 de lei, la 3000 de euro, la 13000 de euro.

Dozele fabricate de ei sunt apreciate, chitarele lor (cele reusite) sunt exceptionale si ca sunet, vizual si mecanic. Au facut si ampuri apreciate la un moment dat... 

Singura chestie pe care n-o au momentan e aprieciere din partea cumparatorilor/potentialilor cumparatori ... si probabil pe buna dreptate din cauza preturilor, problemelor de imagine, financiare, calitative s.a.m.d.

Si d.p.d.v al pretului sa nu uitam ca preturile lor sunt in general comparabile cu cele ale altor producatori americani. Singura chestie pe care ar fi trebuit sa se focuseze la momentul potrivit era sa sa aiba mai mult control asupra calitati pentru ca ar fi putut usor sa intre in rand ( din nou ) cu Suhr, PRS, Anderson, MusicMan si altele. 

Pai eu nu spuneam ca e dorinta mea. Ci dorinta companiei de a face ceva nou. Citim ce trebuie sau doar ce vrem? Si stiu foarte bine ce include oferta lor de chitari. Poti sa faci modele complet noi si sa le pastrezi pe alea traditionale, asa fac toate companiile mari. Ibanez a imbunatatit superstratul, dar are in continuare versiunile clasice, inclusiv pe linia Prestige. Eu personal nu vreau sa faca Gibson nimic pentru ca nu ma intereseaza chitarele lor. Spuneam ca idee, ca am inteles ca in topicul asta se discuta despre iminentul faliment al companiei.

Ma refeream la partea asta:

La fiecare incercare de a inova fanii lor s-au plans ca dilueaza formula clasica ... 

Acum ... Sunt de acord cu ce zice "lumea". Si nu din auzite. 

7 minutes ago, ChurchOfCthulhu said:

Pai eu nu spuneam ca e dorinta mea. Ci dorinta companiei de a face ceva nou. Citim ce trebuie sau doar ce vrem? Si stiu foarte bine ce include oferta lor de chitari. Poti sa faci modele complet noi si sa le pastrezi pe alea traditionale, asa fac toate companiile mari. Ibanez a imbunatatit superstratul, dar are in continuare versiunile clasice, inclusiv pe linia Prestige. Eu personal nu vreau sa faca Gibson nimic pentru ca nu ma intereseaza chitarele lor. Spuneam ca idee, ca am inteles ca in topicul asta se discuta despre iminentul faliment al companiei.

Tocmai ziceam ca au tot felul de modele ... de la jazz pana la metal. Problema falimentului NU e din cauza inovatiei :) Ibanez a imbunatit ( s-a inspirat dupa Soloist si altele ) superstratul acum 30 de ani cu RG. Modelele astea sunt inca baza chitarelor lor si acum si nu par sa aiba probleme ... 

• Like 2

RG-ul e imbunatatit constant. Acum au si seria RGD cu mai multe bevels si scala de 26.5. A prins excelent la djent kids care fac muzica de hobby si n-au de dat 2-3000 de euro pe o chitara. Un iron label e 700 euro, adica foarte accesibil in tarile vestice cu salarii medii de la 1500 de euro in sus. Falimentul nu e din cauza inovatiei, dar e si din cauza lipsei de viziune. Nu poti sa traiesti cu numele si pe laurii de acum 40-50 de ani la infinit. La fel, nu poti sa ignori trendurile si modul in care se face business acum. Cel putin nu daca vrei sa supravietuiesti si sa ramai in fata. Generatia care cumpara Gibson e trecuta, rar aud persoane sub 40 de ani sa zica ca vor Gibson ca stiu ca acolo e sound-ul ala bun si feeling-ul lui isus hristos. 

Posted (edited)
40 minutes ago, ChurchOfCthulhu said:

RG-ul e imbunatatit constant. Acum au si seria RGD cu mai multe bevels si scala de 26.5. A prins excelent la djent kids care fac muzica de hobby si n-au de dat 2-3000 de euro pe o chitara. Un iron label e 700 euro, adica foarte accesibil in tarile vestice cu salarii medii de la 1500 de euro in sus. Falimentul nu e din cauza inovatiei, dar e si din cauza lipsei de viziune. Nu poti sa traiesti cu numele si pe laurii de acum 40-50 de ani la infinit. La fel, nu poti sa ignori trendurile si modul in care se face business acum. Cel putin nu daca vrei sa supravietuiesti si sa ramai in fata. Generatia care cumpara Gibson e trecuta, rar aud persoane sub 40 de ani sa zica ca vor Gibson ca stiu ca acolo e sound-ul ala bun si feeling-ul lui isus hristos. 

Da, Gibson se adreseaza celor care isi permit Gibson. Ideea lor a fost ca brandul asta sa devina ceva gen Apple, obiecte de lux in industrie. Doar ca Gibson nu si-a facut reclama prea buna comparativ cu Apple. Pur si simplu Gibson ar fi dus-o mult si bine daca nu ar fi intervenit alte decizii proaste care nu tin de chitare la propriu. 

Pe langa asta oamenii nu sunt fiinte logice :) si toate parerile ( pe care uneori le percepem ca pe adevaruri obiective ) sunt polarizate de gusturi, experiente, mediul social online si real etc ... Adica in general ce credem noi ca vrea toata lumea e de obicei gresit. Tocmai de asta toate companiile pot avea nisa lor fara probleme.

Exemplu concret: De la Ibanez am avut un RG321, Prestige RG1527 si momentan am un SIX27 cu 7 corzi si un Prestige RG652 si nu mi-a trecut vreodata prin cap sa-mi iau RGD din cauza specificatiilor acelea ... Djent si muzica pentru care se preteaza acele chitare nu e o prioritate nici pentru mine si nici pentru aproape niciunul dintre muzicienii pe care-i cunosc personal. Daca Gibson ar scoate un RGD facut in Indonesia,  ar fi pur si simplu o schimbare de directie si nu inovatie si nu vad cum i-ar ajuta asta.
Parerea mea ...

Edited by SKU
  • Like 1

Guest
Posted (edited)
4 hours ago, SKU said:

Le-am încercat pe amândouă, de asta am și zis-o (eu sunt ăla care a zis-o :D ). Bine, deja intervine subiectivitatea în joc, dar o să argumentez ce am zis. Dacă te referi la marea diferență a formei ca fiind cea că LTD-ul are un corn mai ascuțit, deja discuția nu mai are rost. Dacă te referi că e mai comod, în schimb, fiind mai subțire, mai accesibil ambelor mâini și mai ușor, e altceva și nu într-un sens bun către Gibson. Putem accepta, până la urmă, că majoritatea chitarelor în formă de LP chiar nu sunt atât de diferite...

În rest, chiar nu știu unde sunt marile diferențe, mai ales că recent mi-au trecut prin mâini, deci amintirile nu sunt chiar așa departe. Ambele sunt din lemn de mahon - atât body cât și neck, au aceeași scală, aproape același stil de headstock, același stil de bridge. Una dintre marile diferențe e  că tastiera LTD-ului e din abanons, ceea ce la Gibson aparent e un lux, pe thomann cel mai ieftin Gibson cu abanos fiind 4600 EUR (LOLOLOLOL). Da, LTD-ul n-are top-ul de arțar, iar dozele (unde după umila-mi părere e cea mai mare diferență) țin de subiectivitate, mai ales că la ambele modele pot fi schimbate, deci nu e o discuție. Mai putem pune și cum sunt pot-urile împărțite și wiring-ul, dar asta iar ține de subiectivitate. Obiectiv, putem compara doar componente, dpdv calitativ și ce vedem cu ochiul. S-ar putea să mai fie o discuție pe partea de QC, dar eu n-am auzit lucruri de rău despre calitatea LTD-urilor mai scumpuțe. De ESP nu mai zic.

Bineînțeles, e doar o părere. Mie chiar nu-mi displac Gibson-urile. La dracu', cred că următoarea mea chitară e un Epiphone LP, ceea ce zice destule. În copilărie îmi decupam din carton chitare în oarece forme de SG sau de Explorer (deh, îmi plăceau AC/DC și Metallica), așa că nu sunt aburd și nu pot contrazice argumentul „au ceva al lor”. Așa și este. La fel cum și strat-urile au ceva al lor, și tele-urile, și orice e un simbol într-o piață. Problema mea, la nivel personal, cu Gibson se rezumă la aceeași discuție de genul „de ce ai un Asus și nu un iPhone?”. :) Cred că e cea mai corectă comparație. În plus, mai e de adăugat și exact situația expusă tot de mine, mai sus, prin cele două grafice. Când nu te poți adapta unei piețe pe care se află mii și mii de competitori, care răspund inovației și încep să crească considerabil, de la o zi la altă, peste tot în lume, problema nu mai e de mult la consumator. De banii pe care îi dau pe un Gibson cu tastieră de abanos, presupunând că aș avea banii ăștia de dat pe chitare, mi-aș lua lejer 2 chitare custom, în formă de LP, în loc de un singur Gibson. Doar de ambițios, firește. 

Gibson n-o să dispară niciodată. Sunt convins de chestia asta, indiferent ce și cum. În schimb, dacă e adevărat ce se vehiculează, că vor fi cumpărați de chinezi... E o lovitură sub centură absolut colosală pentru americani, industria lor și simbolurile lor... :) 

Pe langa asta oamenii nu sunt fiinte logice :) si toate parerile ( pe care uneori le percepem ca pe adevaruri obiective ) sunt polarizate de gusturi, experiente, mediul social online si real etc ... Adica in general ce credem noi ca vrea toata lumea e de obicei gresit. Tocmai de asta toate companiile pot avea nisa lor fara probleme.

Fix la două secunde înainte să postez eu, ai zis exact ce voiam eu să zic prin N paragrafe :lol:

Edited by Guest

Posted (edited)
18 minutes ago, godless666 said:

Le-am încercat pe amândouă, de asta am și zis-o (eu sunt ăla care a zis-o :D ). Bine, deja intervine subiectivitatea în joc, dar o să argumentez ce am zis. Dacă te referi la marea diferență a formei ca fiind cea că LTD-ul are un corn mai ascuțit, deja discuția nu mai are rost. Dacă te referi că e mai comod, în schimb, fiind mai subțire, mai accesibil ambelor mâini și mai ușor, e altceva și nu într-un sens bun către Gibson. Putem accepta, până la urmă, că majoritatea chitarelor în formă de LP chiar nu sunt atât de diferite...

Hmm, corpul LP-ului este mai gros si mai greu ( cred ca e si mai mare ). Gatul este putin mai gros si mai mult C decat D. Radiusul daca nu ma insel e mai mare la EC. Dozele Gibson, dupa mine sunt superioare EMG-urilor. Atentia la detalii este superioara pe un Les Paul, freturile sunt lucrate mai bine. O poti probabil compara dpdv calitativ cu un Studio dar e in alta liga un Standard :)  Din nou sunt sigur ca sunt foarte multi factori psihologici si tehnic vorbind sunt doar chitare ... 

Oricum partea cea mai curioasa din toata povestea e ca sunt multi care cauta si platesc similar pentru Edwards, Orville, Tokai, Burny, Epi Elite pentru ca ei inca fac chitare clasice cum faceau Gibson odata. LOL @ robot tuners si HP 

Edited by SKU

Guest

Atentia la detalii este superioara pe un Les Paul

Cele o mie de video-uri de pe youtube din search-uri simple, cum ar fi „gibson quality control” și mărturii, chiar ale câtorva forumiști pe thread-ul ăsta, par să fie în dezacord cu cele spuse. Nu mă pot pronunța despre fretwork și altele ce țin de setup, ambele chitare încercate de mine erau setate profi. Nu erau nici de pe raft de magazin, nici ale mele, ci ale unor amici. :) Sincer să fiu, ca să nu mănânc r****, se prea poate ca LP-ul încercat să fi fost un Studio. Nu mai țin minte și n-aș vrea să arunc cu ce nu trebuie în ce nu trebuie :) Nu mă pot pronunța despre ce nu cunosc. Din nou, comparația mea era foarte specifică, între chitara X și chitara Y. Se poate ca la 100 de X și 100 de Y să fie alte rezultate, chiar și pentru mine...

Gatul este putin mai gros si mai mult C decat D. Radiusul daca nu ma insel e mai mare la EC. Dozele Gibson, dupa mine sunt superioare EMG-urilor.

Astea sunt lucrurile subiective despre care vorbeam, incomparabile.

Din nou sunt sigur ca sunt foarte multi factori psihologici si tehnic vorbind sunt doar chitare ... 

Absolut, de asta și discutăm. Nu cred că se ceartă cineva pe tema asta, sunt doar discuții amicale - mai aflăm o părere, o idee. :) Fiecare tot cu ce-l doare rămâne. :D 

1 minute ago, godless666 said:

Cele o mie de video-uri de pe youtube din search-uri simple, cum ar fi „gibson quality control” și mărturii, chiar ale câtorva forumiști pe thread-ul ăsta, par să fie în dezacord cu cele spuse. Nu mă pot pronunța despre fretwork și altele ce țin de setup, ambele chitare încercate de mine erau setate profi. Nu erau nici de pe raft de magazin, nici ale mele, ci ale unor amici. :) Sincer să fiu, ca să nu mănânc r****, se prea poate ca LP-ul încercat să fi fost un Studio. Nu mai țin minte și n-aș vrea să arunc cu ce nu trebuie în ce nu trebuie :) Nu mă pot pronunța despre ce nu cunosc. Din nou, comparația mea era foarte specifică, între chitara X și chitara Y. Se poate ca la 100 de X și 100 de Y să fie alte rezultate, chiar și pentru mine...

Tipetele de nemultumire tot timpul sunt mai galagioase decat ceva de apreciere. Sunt zeci de mii de oameni mai mult decat multumiti de calitatea instrumentelor. Oricum gasesti mere stricate in orice cos doar ca la Gibson aparent deja miroase a tuica in cosul lor :) 

3 minutes ago, godless666 said:

Astea sunt lucrurile subiective despre care vorbeam, incomparabile.

Ma refeream doar ca sunt instrumente diferite chiar daca au forme asemanatoare si de asta nu cred ca poti inlocui una cu cealalalta.

24 minutes ago, SKU said:

Da, Gibson se adreseaza celor care isi permit Gibson. Ideea lor a fost ca brandul asta sa devina ceva gen Apple, obiecte de lux in industrie. Doar ca Gibson nu si-a facut reclama prea buna comparativ cu Apple. Pur si simplu Gibson ar fi dus-o mult si bine daca nu ar fi intervenit alte decizii proaste care nu tin de chitare la propriu. 

Pe langa asta oamenii nu sunt fiinte logice :) si toate parerile ( pe care uneori le percepem ca pe adevaruri obiective ) sunt polarizate de gusturi, experiente, mediul social online si real etc ... Adica in general ce credem noi ca vrea toata lumea e de obicei gresit. Tocmai de asta toate companiile pot avea nisa lor fara probleme.

Exemplu concret: De la Ibanez am avut un RG321, Prestige RG1527 si momentan am un SIX27 cu 7 corzi si un Prestige RG652 si nu mi-a trecut vreodata prin cap sa-mi iau RGD din cauza specificatiilor acelea ... Djent si muzica pentru care se preteaza acele chitare nu e o prioritate nici pentru mine si nici pentru aproape niciunul dintre muzicienii pe care-i cunosc personal. Daca Gibson ar scoate un RGD facut in Indonesia,  ar fi pur si simplu o schimbare de directie si nu inovatie si nu vad cum i-ar ajuta asta.
Parerea mea ...

Man, Gibson are fix aceeasi problema ca Harley-Davidson. E un simbol mondial, dar unul care refuza sa se modernizeze. Harley-Davidson continua sa vanda pe baza de embleme si legende, dar in comparatie cu concurentii directi, mai ales cei europeni, au doua mari probleme: sunt mult mai scumpe si folosesc tehnologie veche. Ca si la Gibson, clientela lor se subtiaza. Asta pentru ca media de varsta e ridicata, multi isi cumpara Harley-Davidson la a doua tinerete pentru ca abia acum au bani si stiu de la bunicu' ca era miezu' in 1960. Intr-adevar, HD era miezu' atunci, dar nu mai e acum. Astia se incapataneaza sa nu modernizeze sistemele de racire, eficienta etc si se indreapta usor usor spre faliment. O alta paralela similara, producatorii europeni beneficiaza de o tona de reclama prin simplul fapt ca concureaza in diverse competitii sportive. De acolo vine expunerea, de acolo tinerii trag spre marcile alea. La chitare, analogia e cu youtuberii care sunt in voga acum. Cati dintre ei canta pe Gibson si fac videouri folosind instrumentele alea? Nici unul. Peste tot vezi Ibanez, Jackson, MusicMan, Mayones, PRS, Kiesel. Acolo se uita lumea, nu la casete video cu muzica din anii '80, ca suntem in 2018.

Asta ca tu si prietenii tai nu aveti treaba cu muzica la care se preteaza anumite chitare nu e un argument. Fanbase-ul e mare si in directia aia bat producatorii acum. Aici vorbim de piata, nu de ce ne place noua. Gibson nu o sa supravietuiasca in forma actuala cu wishful thinking.

3 minutes ago, ChurchOfCthulhu said:

Man, Gibson are fix aceeasi problema ca Harley-Davidson. E un simbol mondial, dar unul care refuza sa se modernizeze. Harley-Davidson continua sa vanda pe baza de embleme si legende, dar in comparatie cu concurentii directi, mai ales cei europeni, au doua mari probleme: sunt mult mai scumpe si folosesc tehnologie veche. Ca si la Gibson, clientela lor se subtiaza. Asta pentru ca media de varsta e ridicata, multi isi cumpara Harley-Davidson la a doua tinerete pentru ca abia acum au bani si stiu de la bunicu' ca era miezu' in 1960. Intr-adevar, HD era miezu' atunci, dar nu mai e acum. Astia se incapataneaza sa nu modernizeze sistemele de racire, eficienta etc si se indreapta usor usor spre faliment. O alta paralela similara, producatorii europeni beneficiaza de o tona de reclama prin simplul fapt ca concureaza in diverse competitii sportive. De acolo vine expunerea, de acolo tinerii trag spre marcile alea. La chitare, analogia e cu youtuberii care sunt in voga acum. Cati dintre ei canta pe Gibson si fac videouri folosind instrumentele alea? Nici unul. Peste tot vezi Ibanez, Jackson, MusicMan, Mayones, PRS, Kiesel. Acolo se uita lumea, nu la casete video cu muzica din anii '80, ca suntem in 2018.

Asta ca tu si prietenii tai nu aveti treaba cu muzica la care se preteaza anumite chitare nu e un argument. Fanbase-ul e mare si in directia aia bat producatorii acum. Aici vorbim de piata, nu de ce ne place noua. Gibson nu o sa supravietuiasca in forma actuala cu wishful thinking.

Argumentul asta cu Harley l-am vazut si prin alte parti si nu mi se pare foarte real atat timp cat ei vand chitare. Si vezi NGD Gibson Les Paul constant pe toate forumurile :) Zi-mi te rog un videoclip popular in care apare Kiesel, sau Mayones. Sau mai bine zi-mi un videoclip in top 10 USA sau Europe in care apar chitare electrice din ultimii 5 ani.

Eu cred ca esti foarte biased si clar impotriva Gibson. Gibson sunt statistic mai populari decat toate brandurile insirate de tine si pot pune pariu ca in majoritatea studio-urilor care se respecta mai devreme gasesti un Gibson si Fender decat Ibanez sau Jackson!? . Pe langa asta chitarele acustice si semi acustice Gibson sunt top of the line si pe astea chiar le vezi in majoritatea videoclipurilor, filmelor, reclamelor etc. 

Dar cel mai important e ca nu ai un argument specific, decat ca Gibson suge pentru ca Gibson. Ai zis ca asta e directia in care bat producatorii acum. Care producatori? Si care fanbase? Si care directie? De unde stii care e piata sau directia? De unde stii care sunt preferintele oamenilor? Dar mai exact cu ce e mai presus MusicMan fata de Gibson?

Pot sa inteleg de ce nu esti atras de Gibson dupa ce am vazut muzica pe care o canti in formatiile de pe profilul tau dar te asigur ca genurile alea nu sunt in vreun fel populare sau la moda :). De fapt nu mai sunt populare de mult timp si chiar si atunci cand erau in varful popularitatii tot nu erau populare in comparatie cu restul :)). Asta nu inseamna ca nu imi place ce faci ( mie personal ), spor in continuare, dar nu vad de unde si pana unde ce canti, ce-ti place tie si ce ce au de zis o mana de oameni ( sponsorizati ) pe care-i urmaresti pe youtube (lol) au vreo relevanta in lumea reala. Si chiar si "starurile" de pe youtube cum ar fi Chapman au chitare Gibson in colectia lor, de care sunt foarte atasati.

• Like 1

Posted (edited)

Am auzit ca vor sa scoata un model wireless mai bine zis stringless  ^_^

Gluma la o parte, toata lumea vad ca se plange ca nu au inovat ... intrebarea este : ce ati fi vrut voi sa aibe un Gibson, ca si element de inovatie ?

Personal mi-ar fi placut un model cu placa de sunet USB inclusa in corp, eventual cu niste efecte elementare pe ea. Pentru cei care s-au saturat sa care boxe si ampuri cu ei la treburi.

Am vazut ceva similar pe la Behringer si Line6 (?) ...

Sau un model cu doze single coil ?

Alte idei ?

Edited by Borsec

4 hours ago, ChurchOfCthulhu said:

Man, Gibson are fix aceeasi problema ca Harley-Davidson. E un simbol mondial, dar unul care refuza sa se modernizeze. Harley-Davidson continua sa vanda pe baza de embleme si legende, dar in comparatie cu concurentii directi, mai ales cei europeni, au doua mari probleme: sunt mult mai scumpe si folosesc tehnologie veche. Ca si la Gibson, clientela lor se subtiaza. Asta pentru ca media de varsta e ridicata, multi isi cumpara Harley-Davidson la a doua tinerete pentru ca abia acum au bani si stiu de la bunicu' ca era miezu' in 1960. Intr-adevar, HD era miezu' atunci, dar nu mai e acum. Astia se incapataneaza sa nu modernizeze sistemele de racire, eficienta etc si se indreapta usor usor spre faliment. O alta paralela similara, producatorii europeni beneficiaza de o tona de reclama prin simplul fapt ca concureaza in diverse competitii sportive.

Harley-ul clasic e pur si simplu facut pentru o alta piata decat cea europeana. Si nu e foarte popular in Europa cam pentru aceleasi motive pentru care nu e nici Honda Goldwing-ul. De partea asta a oceanului merg mai ales mobre sub 600cc, mai usoare, mai sportive si mai sigure. Sigur, pustii trag la supersport, e de asteptat la varsta lor. Marea masa (si nu vorbesc de Romania, unde piata e atipica inca) stau undeva la mijloc, pe mobre mai comode, pe care sa nu stai in maini si  care nu iti fierb oo-le la stop. Scutere mai multe in sud, fireste.

Referitor la Gibson, dupa mine, erori de marketing si QC. Nu se vad in suficiente clipuri - bine, si ipod-ul e de vina!, ba au avut prea putine modele, ba prea multe cu diferentiere neclara, preturile au valsat peste tot, unele probleme de calitate impardonabile la pretul ala. Ce-au facut cu angajatii, nu ma pricep. 

Cred ca Slash cantand rece in fata bisericii in clipul din November Rain a facut mai mult decat tot restul marketingului pentru vanzarile de LP. Ditto Angus Young pentru SG, desi aici se poate argumenta si pentru Tony Iommi

• Like 1

Guest

Gluma la o parte, toata lumea vad ca se plange ca nu au inovat ... intrebarea este : ce ati fi vrut voi sa aibe un Gibson, ca si element de inovatie ?

Sincer? Tot ce mi-aș fi dorit de la un Gibson: unghiul headstock-ului (atenție, același headstock, deci nu schimbări de formă sau ceva) redefinit, cu o oarecare întăritură de genul: http://onemanz.com/guitar/wp-content/uploads/sites/2/2013/04/work-headstock-back-copy.jpg

Și doi, o nouă îmbinare neck/body, accesibilă, de genul: https://images.static-thomann.de/pics/bdb/192156/12195647_800.jpg

Cred că doar cu chestiile astea două rezolvau multe, fără ca măcar să fie nevoie să schimbe ceva drastic. Vorba românului, împăcau și capra și varza :) 

Guest

images.jpeg

Posted (edited)

Probabil e si o confuzie in traducere, asa ca intelegem ca standard e de fapt modelul de baza si ca Pro sau alta denumire e de fapt modelul mai de top.

Pentru Gibson, Les Paul Standard este modelul High End la fel ca si J.Custom, JacksonUSA, MusicMan Majesty, PRS 10Top, Suhr Standard Pro si altele care au preturi asemanatoare sau mai mari.  Gibson SG Standard HP 2018 este 'doar' 2000 de euro. Firebird si Explorer sunt si ele in general sub 2000 de euro. E cate un model pentru fiecare dar na ... nu poti si cu aia acolo si cu sufletul in rai :)

Edited by SKU

14 hours ago, SKU said:

decat ca Gibson suge pentru ca Gibson

Chiar nu cred asta. Cel putin nu ca o suge by default. E un cumul de factori aici. Repet, eu incerc sa port o conversatie independent de ce-mi place mie. Si asa cum am mai mentionat, de ce da sau nu Gibson faliment trebuie sa fie o discutie independenta de preferinte. Faptul ca lui Gica ii place Gibson nu o sa ii salveze. Asa cum si faptul ca lui Ionica nu-i place Gibson nu o sa-i duca la faliment :)

10 hours ago, leopold said:

Harley-ul clasic e pur si simplu facut pentru o alta piata decat cea europeana. Si nu e foarte popular in Europa cam pentru aceleasi motive pentru care nu e nici Honda Goldwing-ul. De partea asta a oceanului merg mai ales mobre sub 600cc, mai usoare, mai sportive si mai sigure. Sigur, pustii trag la supersport, e de asteptat la varsta lor. Marea masa (si nu vorbesc de Romania, unde piata e atipica inca) stau undeva la mijloc, pe mobre mai comode, pe care sa nu stai in maini si  care nu iti fierb oo-le la stop. Scutere mai multe in sud, fireste.

Pai pierde teren in SUA fix pe nisa pe care e. E aceeasi poveste cu momentul in care au intrat masinile japoneze pe piata acum cateva decenii. Calitatea masinilor americane era in plop, astia veneau cu motoare mici. Toata lumea a ras de ei la inceput.