www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gibson Bankruptcy


karpi
 Share

Recommended Posts

1 minute ago, barbarossa said:

:facepalm:

man, io zic asa, hai sa nu punem in discutie educatia, a mea sau a altora...

apoi, nu stiu de unde ai dedus tu ca am acceptat mereu produsul.

de fapt iti GARANTEZ ca imi cunosc FOARTE bine drepturile si obligatiile, bag mana in foc, chiar mai bine decat tine.

dar totodata stiu si sa pun in balanta avantajele si dezavantajele cand vine vorba de o comanda online. Uite, am sa iti dau si exemple concrete, cu categorii mai importante de produse, dintre cele pe care nu le-am returnat:

1. chitara, zgariata usor pe spate, si cu un mic chip in binding la imbinarea din spate intre corp si gat...suna foarte foarte bine, dupa setat se canta extrem de bine...ce rost are sa o trimit? ca sa vina poate o leguma shinny? sau sa o rupa la transport? 

2. case zgariat, in valoare de 60 de euro...pot trai bine mersi si asa, pt 60 de euro nu imi bat capul sa il trimit. idem cu un rack case de 40 de euro...

3. amp cu zgarieturi f fine pe front panel, ce se vad doar de foarte aproape, dar sunt acolo. in rest nu are nicio problema, merge ca uns de vreo 5 ani incoace.

deci nu vorbesc de defecte de functionare. 

cand a fost cazul, am trimis, am cerut si am primit, inclusiv accesorii si piese de schimb care costa cat le costa la unii chitara pe aici. sa ca idee, dorm si umblu prin casa numai in tricouri de-astea cu firme si branduri guitar related, trimise cadouri sau appologies de pe la o gramada de magazine online...

dar oricum, multumesc pt lectia de la tine, total inutila :yay:

 

Nu eu am zis "get used to it" si nici "asta e mergem inainte". Asuma-ti cuvintele scrise. Nu veni dupa aia sa o intorci ca la Posada.

Tine tot de educatie. Poti sa incepi cu un "m-am exprimat gresit" si 2 scuze.

 

Have a nice day.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, KLM said:

Nu eu am zis "get used to it" si nici "asta e mergem inainte". Asuma-ti cuvintele scrise. Nu veni dupa aia sa o intorci ca la Posada.

Tine tot de educatie. Poti sa incepi cu un "m-am exprimat gresit" si 2 scuze.

 

Have a nice day.

Dude, si lectiile de logica fac parte din educatie. Nimeni nu a zis, sunt un roman umil si am acceptat produsul stricat. A zis doar ca sunt sanse mai mari sa PRIMESTI un produs mai de proasta calitate. Ce ALEGI sa faci, APOI, tine de tine. 

Ca Romania face parte dintr-un grup vazut mai prost economic nu tine neaparat de faptul ca ai returnat sau nu un pantof.

Edited by SKU
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

concluziile mele sunt trase dupa mai multe comenzi, in urma carora am primit produse asa cum am spus. unele le-am returnat, altele nu. dar in momentul in care din 10 comenzi 9 iti vin intr-un fel, incet-incet tragi niste concluzii. eu mai degraba as aduce in discutie mentalitatea comerciantului neam strain, mai ales in conditiile in care romanul e de multe ori mai generos in cheltuieli decat alte popoare, "mai educate"

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, SKU said:

Spre exemplu a fost peste tot la stiri ca mancarea din estul europei, gen sandwichul pe care-l mananci la pranz de la tonomatul din call center ;), este mai de proasta calitate decat in vest chiar daca provine de la aceeasi companie.  

Ce am vazut eu e ca mancarea e DIFERITA de la o tara la alta, nu neaparat mai buna sau mai rea. Ca si masurile la haine, de exemplu.

Acum nu zic ca nu-s... lanturi de entitati care aduc produse substandard in Estul Europei. Firma X are un produs pe care-l vinde cu 1000 bucata. Are un lot prost si-l vinde ca defect la 100 bucata. Y cumpara tot lotul si-l vinde la 150-200. Z ia de la Y si-l plaseaza de bun in tari cu protectie slaba a consumatorului la un 900. Asta daca exista deja o piata, daca nu il vinde la 1500. Asa au facut bani buni multi dupa '89.

Revenind la subiect. Nu m-ar mira ca seful sa-i zica lui Hans de la Thomann cand vine o comanda babana din Germania: Hans, ia chitara, pune-i corzi noi, fa-i setup si trimite-o. Iar cand vine din Romania, Bulgaria, etc: Hans, ia chitara si trimite-o. NU cred ca zice nimeni: cauta a mai proasta chitara din depozit si trimite-o. 

Cu alte cuvinte, in prima situatie, Thomann mai investeste 30-50 Euro (cat cred eu ca ii costa corzi si-un setup rapid) in clientul din vest. 

E foarte posibil ca instrumente returnate cu probleme sa fie puse pe piata de dealeri mai dubiosi ca noi, nu zic...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SKU said:

Dude, si lectiile de logica fac parte din educatie. Nimeni nu a zis, sunt un roman umil si am acceptat produsul stricat. A zis doar ca sunt sanse mai mari sa PRIMESTI un produs mai de proasta calitate. Ce ALEGI sa faci, APOI, tine de tine. 

Ca Romania face parte dintr-un grup vazut mai prost economic nu tine neaparat de faptul ca ai returnat sau nu un pantof.

Da, chiar ai nevoie de lectii de logica. Asta e evident.

Link to comment
Share on other sites

Deja nu prea văd ce legătură are ce discutați voi cu subiectul, mai bine beți o bere și vă liniștiți - sunt șanse mici să fie vreunul geniu și celălalt ultimul oligofren, deci n-are rost să începeți micro măsurători de înaltă precizie.

Revenind, nu ai cum să vinzi nici la suprapreț Gibson dacă nu le pui și pe alea bune în magazin  altora decât celor care îl cumpără oricum. Restul văd prețul și poate un exemplar mai 'de bătaie' care nu-i convinge. Că le pui în vitrină securizată și se probează în costum din puf, să nu le lovești, scapi etc. - foarte bine, dar să fie, altfel tot second-urile pe care le-ai putea proba sau modelele de la brandul lor de buget ajungi să le cumperi.

Link to comment
Share on other sites

On 3/14/2018 at 20:15, Borsec said:

Am auzit ca vor sa scoata un model wireless mai bine zis stringless  ^_^

Gluma la o parte, toata lumea vad ca se plange ca nu au inovat ... intrebarea este : ce ati fi vrut voi sa aibe un Gibson, ca si element de inovatie ?

Personal mi-ar fi placut un model cu placa de sunet USB inclusa in corp, eventual cu niste efecte elementare pe ea. Pentru cei care s-au saturat sa care boxe si ampuri cu ei la treburi.

Am vazut ceva similar pe la Behringer si Line6 (?) ...

Sau un model cu doze single coil ?

 

Alte idei ?

Gibson au un model numit Firebird X. E o editie limitata. Are tot ce iti poti dori vreodata de la o chitara. Autotuners, imita o tona de alte ghitare, softcase, pedalier + expression pedal conectabile prin bluetooth in timp real cu ghitara etc.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Marquess of Orange said:

Gibson au un model numit Firebird X. E o editie limitata. Are tot ce iti poti dori vreodata de la o chitara. Autotuners, imita o tona de alte ghitare, softcase, pedalier + expression pedal conectabile prin bluetooth in timp real cu ghitara etc.

Pacat ca arata ca un pom de craciun :rolleyes:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ca sa ma arunc si eu in discutie, poate multi ma vor injura pentru parerea expusa... Gibson au ajuns unde au ajuns datorita lacomiei (mai exact C.E.O.-ul a investit bani in multe branduri de care nu avea neaparat habar sa le gestioneze). Altfel au o tona de modele de ghitare pentru toate gusturile si buzunarele. Da imi par scumpe si sunt convins ca o parte din bani se duc in imaginea brandului (dar toate firmele de pe planeta taxeaza bani pt brand), dar pe de alta parte, merita banii dati. Sincer? Sunt convins ca de 3000 de euro iti cumperi Mayones si ESP, dar nu ai acelasi sentiment cantand pe ele.... iar asta o spun din proprie experienta. Am detinut destule chitare in trecut, in proportie de 90% Gibson, testate/probate, comparate inainte de cumparare cu modele similare de la alte companii. GIBSON au personalitate in comparatie cu alte ghitare. Am pus mana pe ESP Eclipse de 9000 lei, cu tastiera de abanos, corp mahon dintr-o bucata, humbucker-uri, locking tuners etc....comparat 1 la 1 cu un Gibson Custom Shop de 16000 lei cu aceleasi specificatii. NU SUNAU LA FEL, ca sa nu mai vb de diferente de greutate, pana chiar si miros. Deci cine spune ca ''uite exista si brandul X care o face mult mai ieftina'', nu inseamna ca are neaparat dreptate.

Exista diferite categorii de calitate a lemnului la Gibson:

- LP Special si SG sunt fabricate din 3 bucati de mahon

- LP Studio sunt din 2 bucati de mahon la modele vechi si 3 la modele noi

- Standard si Traditional sunt din 2 bucati de mahon

- Custom si Reissue sunt din 1 bucata de mahon.

Avand in vedere ca traim in mega poluare, cred ca e din ce in ce mai greu sa gasesti bucati de lemn fain si de aceea, chitarile se vor scumpi constant (parerea mea).

29 minutes ago, SKU said:

Pacat ca arata ca un pom de craciun :rolleyes:

Aici nu te contrazic :))

Link to comment
Share on other sites

On 15.03.2018 at 11:27, barbarossa said:

trebuie avute in vedere 2 aspecte:

1. preturile relevante sunt cele din State. Acolo se face comparatia, vs Fender, Music Man, Suhr etc. Preturile din Europa sau alte continente sunt date pe langa politica de export a companiei si de taxarea, politica de export a americanilor, respectiv cea de import a UE etc, ca atare pt majoritatea produselor americane (gibson, music man dintre astea mai mainstream) preturile sunt exagerat de mari...

Probabil va fi si mai rau cu Trump la carma....

2.din experienta personala/parere personala, suntem un popor din lumea a 3-a, tratat ca atare...Piata romaneasca primeste produse de calitate inferioara fata de piata vestica samd...fie ca vorbim de distribuitori autohtoni, fie ca vorbim de achizitii de la comercianti straini, gen thomann, facute din tara.

esti roman, esti tratat altfel, get used to it.

de fiecare sfanta data cand am luat ceva, fie de pe thomann, fie de pe andertons, fie de pe musik schmidt, banzai etc, am primit produs blemished, cu zgarieturi, lovituri, imperfectiuni etc., chiar daca erau noi, nu retururi, nu b-stock... chitara, amp, case tot ce e nesigilat. chiar si cu preturi de 1000+ euro. 

asta e, mergem inainte... dar ca idee, daca vrei sa iti faci o parere despre un gibson lp nou, du-te in germania, franta, anglia, elvetia etc in magazin si o sa gasesti ceva finisat, lucrat si setat mai ingrijit decat la noi, sau decat ceva trimis unui cumparator online rroman...

eu personal nu am cumparat gibson nou in ultima vreme, nu ma pronunt, dar din ce am vazut sau citit pe forumuri etc,  sau ce am auzit de la un prieten care a lucrat la unul dintre cei mai mari distribuitori gibson din lume, da, calitatea si atentia la detalii a scazut simtitor. 

ce posed eu e din vremurile bune (anii 90), cumparat second si nu am ce reprosuri sa aduc, consider ca e ce trebuie, cu mentiunea ca am schimbat matzaraia si poturile si asta face mare diferenta.

oarecum offtopic...ar fi fain ca in discutii de genul asta sa se angajeze persoane care au avut in posesie macar cateva gibsonuri, nu persoane care abia ce au avut unul, si ala obosit, entry level, sau doar au incercat in magazinul din cucuietii de munte, unicul exemplar, si ala adus din cine stie ce b-stock, ca apoi sa se intoarca la harley bentonul sau rg-ul de acasa...( apropo - ibanez = pentru mine cea mai proasta companie, talk about overpriced!, daca vorbim de calitatea materialelor...concret, case luat nou, cu probleme, calitate jalnica, la banii aia luam de la o alta firma ceva premium... chitari hi-end zic eu - js1000/jpm100 cu finisaje dubioase, se ciobesc, decoloreaza, cojesc dupa cativa ani, dar! ce e drept, nimic iremediabil, si suna! + ce e cu adevarat important, gen taste, truss rod, e ok,  ceea ce pana la urma ma si intereseaza pe mine)

 

Pana acum nu am auzit sa pateasca asa ceva nici un posesor (din cati cunosc) de rg sau js. As fi curios sa imi arati niste exemple, pentru ca tind sa cred ca esti foarte ghinionist.

Si eu am folosit (probabil de peste 15 ani) si inca mai folosesc modele rg (de prin anii 95 - 99) si nu au avut nici un fel de problema.

Finisaje sau constructie mai proasta  am vazut doar la cateva modele chinezesti...

 

Link to comment
Share on other sites

E vorba despre finishul cosmo black, care se sterge in scurt timp de la achizitie. E plin netul de exemple. Apoi cutitele tremolo-ului au lasat urme in trem posts. A trebuit sa le schimb, pt ca nu revenea tremoloul in aceiasi pozitie.Toate astea pe edge pro la js1000 de vreo 10 ani. Orice alt tremolo gotoh music man, schaller sau floyd original pe care il am, de 15-25 de ani nu are astfel de probleme...

La jpm finishul e foarte fragil. Chitara e din basswood, ok e mai moale, multe chitari le am asa, dar la niciuna nu s-a mancat asa lacul poly de la cablul tras pe langa curea. Plus se ciobeste f usor de la lovituri usoare, mai usor decat oricare alta chitara. Am sa incerc sa-mi fac timp de niste poze. Dar de curiozitate cauta pe net poze cu jpm100 si ai sa vezi ca multe par ca trecute prin razboi, desi e o chitara rara, detinuta in general de connaisseurs, apreciata si in general ingrijita...

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Ia cu frasin sau mahon, ce să-i faci :) Mie chiar mi-a plăcut RG-ul 370 turcoaz; nu știu cât de bestial s-ar ține peste 15 ani dar nouț e impresionant și mult mai frumos decât multe alte finișuri ale oricărui producător. Și modelele mahon finisate natur în ulei sunt 'WOW'. Negrelile nu-mi prea plac oricum, la superstrat apreciez culorile mai câș și mai repede finiș natural. Dacă prind la probă unul anul ăsta sigur iau, mi s-a părut o chitară foarte cinstită în banii ăia.

Link to comment
Share on other sites

^^ asta e adevărat, superstrat-urile arată ca niște mașini sport neglijate, celelalte ca niște bolizi clasici trecuți prin multe. Dar, lasă, am văzut 'relic'-uri intenționate de-ți venea să plângi, nici un Bullet nu merita bătaia aia de joc.

Edited by apocapsile
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

OMG ce terminat arată omul. Îmi inspiră milă, chit că teoretic are super standing. Oricum nu știu dacă are săracul ceva necazuri, dar mi se pare printre cei mai slabi chitariști care au ajuns atât de sus. Sare note, n-are treabă cu ritmul, atacul e aiurea și despre finețuri și nuanțe nici nu prea poate fi vorba. Nu e vorba de clipul ăsta 'casual', zic în general. Că are ojă și vorbește/gesticulează ca o mamaie, astea rămân cele mai mici probleme.  Păcat că s-a dus Cliff și că nu au putut rămâne cu Dave, ar fi fost perfect - deși Trujillo e un mare simpatic. Măcar Mustaine în locul ăstuia și tot ar fi fost mai bine.

Păcat de chitara aia, sunt sigur că ar fi destui pe forum aici care să o întrebuințeze cu rezultate mai bune :D

Edited by apocapsile
  • Thanks 1
  • Haha 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/20/2018 at 22:23, red said:

Muzica vazuta ca sport de performanta, boala RGC-ului.

Nu sunt probleme deloc.

Băi scuze dacă te-a lezat remarca, e părerea mea sinceră despre Hammet deși sunt fan Metallica și muzica lor, așa cum o bălăcăresc unii, m-a scos din niște super depresii în momente cheie, chestie care scuză orice. Și nu sunt fan performanță. Chiar nu-mi place individul, nu trebuie să placă tuturor și nici nu are cum.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Firmele   care  utlizeaza  lemn de trandafir ptr instrumente muzicale sunt in panica

!Sunt  interzise prin lege   exploatarea a  vre=o 300  de tipuri de lemn exotic .

Dex ex firma Martin a ramas efectiv fara materie prima , a vandut deja toate chitarele ce erau pe depozit   cu toate ca ei utilizeaza aprox 50 tone de lemn exotic  din cauza contrabandei ce arereprezinta  aprox 2 milioanr tone este ilegal sa mai exploateze lemn de trandafir .

Exportul de chitare a scazut cu vre-o 23%. chitare electrice si 28% la acustice .

Totodata si celelalte instrumennte   au problemer ,ca si ,clarinet , sau de  pecutie  etc ..

O fi si asta un motiv care  atinge si Gibson ?

https://www.cnbc.com/2018/04/12/guitar-makers-hit-hard-by-new-regulations-on-prized-rosewood.html

Guitar makers hit hard by new regulations on prized rosewood

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 16/03/2018 at 13:42, Marquess of Orange said:

Am pus mana pe ESP Eclipse de 9000 lei, cu tastiera de abanos, corp mahon dintr-o bucata, humbucker-uri, locking tuners etc....comparat 1 la 1 cu un Gibson Custom Shop de 16000 lei cu aceleasi specificatii. NU SUNAU LA FEL, ca sa nu mai vb de diferente de greutate, pana chiar si miros.

Nu mi-as fi imaginat ca o sa se ajunga la asta... In plus, nimeni n-a semnalizat eroarea, ceea ce ma face sa cred ca, in momentul citirii, mintea procesa cam asa: "Da, total de acord, Gibson chiar miroase mai frumos". Acum se explica si demonstrarea inferioritatii chitarelor ESP prin apelativul "basini".

"Basinile alea [de ESP]? Da-le dreacu, ca nu-mi plac!".

Cu privire la Gibson... cinta greierii. Cre' ca daca am compara suma de bani care se duce anual in chitare Gibson la mina a 2-a cu cea care se duce pe instrumente noi, ar cistiga alea SH. Si mai inventez o baliverna: e posibil ca baietii astia sa fi reusit performanta de a-si fi, ei insisi, concurenta.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ACIDPLANET  is DOWN  !!!

Jamwave is DOWN !!

 Cakewalk is FREE  !!

 Gibson bankrupcy  !!

What coming NEXT ??

Am fost mirat cand am primit un mail /invitatie sa  " ma mut "  pe  "numberonermusic"  m-am inscris dar am si uitat intre timp cu alte activitati ...De la " MIGIX:  ce a " preluat ACID PLANET "  nu am primit nimic   sau nu am observat printre zecile de reclame  siteul efectiv a dispasrut ( 404 )...oricum ACID era cam pe moarte de vre-o 4 ani ..probabil din momentul cand Sony Music si-au luat mana de pe el .

  Ceva nu-i in ordine

Edited by karpi
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 6 months later...

Se pare ca nu au falimentat, se intorc la origini iar noile modele sunt foarte tentante:

https://www.gearnews.com/gibson-2019-lineup-revealed-at-last-a-return-to-quality-and-tradition/

Intentioneaza cineva sa cumpere in viitorul apropiat un Junior sau Special? Sunt tare curios cum e profilul acesta marketat de ei ca fiind 50's..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.