www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Optima 24k Gold Strings


CiocanelBloodyCIocanel
 Share

Recommended Posts

11 50 gauge

E greu sa fac o comparatie cu acoustic science pe care le-am avut inainte pe chitara asta pentru ca intre timp am dat-o cu shellac si asta a rigidizat putin topul, in a good way.

 

La mana sunt la fel de comfortabile ca ti plektrum, la bella gps si acoustic science.

 

Sunet, depinde si de constructia chitarei aici, bass foarte clar, echilibrat, mai inspre bright decat mellow (gen ti plektrum).

 

Alte review-uri zic ca tin mult si ca se rup greu. Nu rup corzi cand cant, dar umblu des la chitare si ma seaca cand se rupe cate un mi subtire dintr-un set scump (gen acoustic science). Voi reveni daca mi se rup anormal, momentan le am de 2 zile

 

Mai imi place ca vin ambalate vidat, perfect la umiditatea de aici.

 

 

91aa5bac4ca1264c4dc1a9125d002de9.jpg558571e4e8c2893c830265e7329ab483.jpgc80d23ed355c87125b122235e3e7424f.jpg4e9a5cdb0f8f4ab82f7ecd899fecd676.jpg

 

Sent from my STF-AL10 using Tapatalk

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

La 3/5/2018 la 21:25, marcianpetrescu a spus:

stii bine ca nu sunt chitarist... :) din pura curiozitate te intreb... ;) chiar sunt placate cu aur ?

la ce ajuta si cat ajuta asta la sunet ? au o viata mai lunga ? oxideaza mai greu sau foarte greu sau deloc ?

merci frumos :)

salutare!

da, sunt placate cu aur. Nu stiu daca ar fi corect sa zic 'ca ajuta', practic e diferit sunetul, inspre corzile bronze, suna bright. dar la mana se simt precum corzile cu tensiune mica, nu gen Thomastik bronze care sunt mai 'greu de apasat'.

dar ajuta clar la mentinerea aspectului si impotriva transpiratiei. Momentan nu am nicio schimbare in sunet si nici nu s-au 'julit' precum corzile coated desi le-am cantat zilnic. La alte corzi ar aparea deja ceva semne sau chiar s-ar duce de tot. De asemenea nu sunt coated, corzile coated au un sunet altfel.

Multa lume zice ca se si rup foarte greu, eu in general nu rup corzi decat cand umblu la chitara des, momentan, nu am mai umblat la asta... so... nu pot verifica informatia.

Link to comment
Share on other sites

Acum 57 minute, marcianpetrescu a spus:

merci frumos :) mai invat si eu ceva... ;) mai recomand cuiva...

ahhhh... inca doua chestii... cat costa modelul asta si exista asa ceva si pentru electrica ? Merci frumos :) spor la cantat ;)

no problem, exista si pentru electrica. brian may stiu ca e endorser. costa cam 25 de dolari un set. 

Link to comment
Share on other sites

On 3/10/2018 at 05:36, CiocanelBloodyCIocanel said:

 Momentan nu am nicio schimbare in sunet si nici nu s-au 'julit' precum corzile coated desi le-am cantat zilnic. La alte corzi ar aparea deja ceva semne sau chiar s-ar duce de tot. De asemenea nu sunt coated, corzile coated au un sunet altfel.

Multa lume zice ca se si rup foarte greu, eu in general nu rup corzi decat cand umblu la chitara des, momentan, nu am mai umblat la asta... so... nu pot verifica informatia.

Foarte utila informatia. Se pare ca sunt o alternativa buna la corzile coated.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.