www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bass cu 5 corzi


Richard Spikard
 Share

Recommended Posts

Salut.

Fiind din Reghin, de ce nu comanzi unul la Hora? Au niste prototipuri foarte bine făcute, din paltin cu mahon, grif prin corp. 4 corzi 420, 5 corzi 480, 6 corzi 550 lei. Singura mică problemă e griful un pic cam gros. Dar fiind pe comandă, îl pot face mai subțire. Întreabă direct la fabrică, nu apar pe site-ul lor, nici pe cel de la magazinul rapsodia.

Link to comment
Share on other sites

pentru ca chitarile hora de cele mai multe ori nu satisfac din punct de vedere calitativ, avand in vedere si faptul ca nu sunt incepator la bass

ceea ce caut e un bass activ sau cel putin sa scoata un sunet mai metalic, neinfundat, pentru chestii mai "dure"

Edited by Richard Spikard
Link to comment
Share on other sites

În cazul ăsta, îți recomand basul Hora neck-thru cu 4 corzi, are un sunet foarte clar si un growl super. Cel cu 5 corzi sună mai amplu, dar ceva mai tern. Are corp de arțar laminat cu mahon, grif din 5 straturi arțar-mahon. E o minunăție de instrument, de nivel profesional, din esențe scumpe. Nu trebuie confundat cu basurile Venus, copii lamentabile de precision/jazz. E construit foarte bine, ca esențe si lutierie; alți fabricanți cer minim 1000-1500 euro pe așa ceva. Singura bubă e griful prea gros. Oamenii sunt lutieri, nu instrumentiști. Au nevoie de input de la chitariști, mai ales de la unii cu experiență. Eu le-am făcut recomandări privind chitarele. Ar trebui cineva să le sugereze si posibile îmbunătățiri ale basurilor. Fabrica Hora poate face instrumente de super calitate, cel puțin egale cu cele mai bune chitare din lume. E cea mai mare și mai veche fabrica de instrumente acustice din Europa, și una din cele mai mari din lume. Nu sunt "mai slabi" decât nimeni, ca pricepere, experiență și realizări. Se axează pe producția de masă, de nivel mediu, ca să aibă volum de vânzare. Peste 80℅ din producție este pentru export. Pentru 700, cei de la Hora îți pot face un instrument custom-made de excepție, după specificatiile tale, care în străinătate ar costa de zece ori mai mult. Chiar merită.

Succes cu achiziția.

Edited by project
Link to comment
Share on other sites

degeaba arata bine daca nu satisface in genul de muzica dorit

am avut bass hora, nu mai vreau altul

nu am nevoie de sfaturi, cunosc diferitele tipuri de bass de tot felul pana la cele mai necunoscute

topic-ul a fost creat cu un scop.. chiar acum 10 minute am gasit un Warwick Rockbass Streamer cu 5 corzi la 750 ron, dar este un model foarte vechi scos de pe piata cu o singura doza si electronica pasiva

 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Richard Spikard said:

degeaba arata bine daca nu satisface in genul de muzica dorit

am avut bass hora, nu mai vreau altul

nu am nevoie de sfaturi, cunosc diferitele tipuri de bass de tot felul pana la cele mai necunoscute

topic-ul a fost creat cu un scop.. chiar acum 10 minute am gasit un Warwick Rockbass Streamer cu 5 corzi la 750 ron, dar este un model foarte vechi scos de pe piata cu o singura doza si electronica pasiva

 

 

Buget mic și RB model nou nu prea se potrivesc. 

Serios, go for Hora sau, și mai bine, Harley Benton. Au trecut zilele în care instrumentele ieftine erau și proaste.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.