www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Emg Hz H4 Vs Chinezarie Fleor


Roberto2001
 Share

Recommended Posts

Am decis sa schimb doza din chitara mea cu una comandata de pe Aliexpress.

Aici sunt niste comparatii intre cele 2 doze:  mafia orezelor.mp3  ,structurat in felul urmator:

-La partea de clean, prima este Emg-ul, a doua Fleor inregistrata de 2 ori, prima data in mod humbuker, a doua oara in coil split.

-Riff-ul incepe cu Emg si urmeaza doza Fleor.

-La final e un solo facut in timpi de 4/4, 11/3, 5/2 facut la repezeala cu doza chinezeasca.

Am folosit acelasi set de corzi pentru amandoua dozele, Rotosound 10-52.

 

Sunetul este foarte asemanator, voi decideti daca Emg-ul merita 200 si ceva de RON in plus, doza fleor fiind in jur de 50.

28460914_878470095659551_1964837259_o.thumb.jpg.1bd194638929ec5eadd2a8843c3537b2.jpg

IMG_20170826_141445.thumb.jpg.3458a7f0eae4804ee80443962d2e0686.jpg

Edited by Roberto2001
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pe lângă Wilkinson, găsești Artec Giovanni (cu baftă chiar și Artec fără Giovanni), IronGear, Tonerider, GFS care-s absolut rezonabile, dar la alți bani. Dintre astea Artec vin cu cele mai ieftine, dar nu și proaste. Poți găsi un set OK Alnico 5 pe la 30-50 de euro. Le iei cu ~30 dacă au lichidare cu siguranță și sună cu mult mai bine decât scuturi tu pușculița ca să le iei.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Roberto2001 said:

Da, GuitarRig VST in Reaper.

Cred ca "orice" doza poate suna bine doar ca aici sunetul e prea "boomy", caracteristic GR.

Incearca mai degraba alt stack, spre exemplu unul gratis:

Amp Sim: LePou https://drive.google.com/file/d/0B1BFovJ28GfzR2pHbDhTaVBFNzQ/view HyBritt in special

Cab Sim ( IR loader ): NadIR http://static.kvraudio.com/files/1546/ignite_amps_nadir_1_0_2_win.zip

Impulse Responses - free: http://skaldir.bplaced.net/bilda/KalthallenCabsIR.rar  pentru inceput te poti juca cu astea

Te asigur ca folosind astea sound-ul o sa fie MULT mai bun, indiferent de doza :)

Si ca paranteza, aprecierea dozelor e o chestie foarte subiectiva asa ca ...

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, SKU said:

Cred ca "orice" doza poate suna bine doar ca aici sunetul e prea "boomy", caracteristic GR.

Incearca mai degraba alt stack, spre exemplu unul gratis:

Amp Sim: LePou https://drive.google.com/file/d/0B1BFovJ28GfzR2pHbDhTaVBFNzQ/view HyBritt in special

Cab Sim ( IR loader ): NadIR http://static.kvraudio.com/files/1546/ignite_amps_nadir_1_0_2_win.zip

Impulse Responses - free: http://skaldir.bplaced.net/bilda/KalthallenCabsIR.rar  pentru inceput te poti juca cu astea

Te asigur ca folosind astea sound-ul o sa fie MULT mai bun, indiferent de doza :)

Si ca paranteza, aprecierea dozelor e o chestie foarte subiectiva asa ca ...

Corect, cu greu se observa diferentele in GR. Multumesc de sugestii!

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Roberto2001 said:

Sunetul este foarte asemanator, voi decideti daca Emg-ul merita 200 si ceva de RON in plus, doza fleor fiind in jur de 50.

Adevarata valoare a unei scule (si aici ma refer la tot, de la doze, la ce ai in pedalboard si pana la amp) o vei putea aprecia in momentele cand performezi live la volume/puteri mari.. Daca feedback-ul, zgomotele de fond nu te arunca de pe scena si daca poti reproduce cu usurinta, fara sa te chinui ce ai cantat acasa la volum mic, pe calculator sau pe alte "scule de dormitor"... monitoare, casti, miniamp-uri etc

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alinu_tau said:

Adevarata valoare a unei scule (si aici ma refer la tot, de la doze, la ce ai in pedalboard si pana la amp) o vei putea aprecia in momentele cand performezi live la volume/puteri mari.. Daca feedback-ul, zgomotele de fond nu te arunca de pe scena si daca poti reproduce cu usurinta, fara sa te chinui ce ai cantat acasa la volum mic, pe calculator sau pe alte "scule de dormitor"... monitoare, casti, miniamp-uri etc

Vezi ca doze microfonice gasesti si la baietii mari. La ghibsănu' meu cred ca au uitat fauritorii americani sa bage dozele in ceara. M-am dus la mega si am luat niste lumanari de parafina, le-am topit intr-un borcan suspendat in apa care fierbea si am balacit dozele in el vreo 10 min, rezolvasi problema. Poti sa faci asta cu orice doza. A, si pe ebay gasesti set de humbuckere la 50 de lei. Decente.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, kovu_tlk said:

Vezi ca doze microfonice gasesti si la baietii mari. La ghibsănu' meu cred ca au uitat fauritorii americani sa bage dozele in ceara. M-am dus la mega si am luat niste lumanari de parafina, le-am topit intr-un borcan suspendat in apa care fierbea si am balacit dozele in el vreo 10 min, rezolvasi problema. Poti sa faci asta cu orice doza. A, si pe ebay gasesti set de humbuckere la 50 de lei. Decente.

De aia am si vrut sa incerc dozele astea, prea multi le tot lauda si le compara cu cele de top, btw, astea sunt ceruite de a trebuit sa curat ceara de pe talpa si suruburi.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Mr Vintage said:

Dacă se puteau face doze cu 50 de lei de nivelul celor de 200, îți garantez că se băgau şi EMG, şi Seymour Duncan, şi DiMarzio pe această piață.

De ce ar face asta? Activul lor cel mai de preț e brandul. Nu e deloc în interesul lor să-și dilueze numele poziționându-l pe aceeași piață cu "chinezismele". Tocmai de asta există invenții precum Duncan Designed și Select (designed by EMG). Și indiferent de problematica imaginii, ce firmă întreagă la cap ar vinde un produs la 50 când poa' s-o facă la 200?!
S-a întâmplat să recitesc thread-ul despre de ce unele efecte sunt mai scumpe decât altele. S-a explicat de ce prețul de producție și cel de vânzare sunt vag corelate, în special pe piața luxurilor precum instrumentele muzicale. Nu s-a schimbat nimic în cei 5 ani de la discuția respectivă.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mr Vintage said:

Se poate pune şi altfel întrebarea: dacă doza de 50 de lei e la fel de bună ca EMG, de ce, totuşi, n-o folosesc decât fraierii? Ce interes ar avea un chitarist bun să plătească de 4 ori mai mult?

Asta nu e un argument bun. In primul rand ce este un chitarist bun? Daca e unu care e in vreo formatie faimoasa, stai tu linistit ca nu plateste el doze, le primeste moca si le face publicitate. Daca e chitarist de dormitor sau de bodega, plateste de 4 ori mai mult pentru ca l-a vazut pe ala faimos ca aia foloseste si este o componenta usor de schimbat. Exista intr-adevar diferente intre doze, dar ca una e mai buna ca cealalta este o chestie pur subiectiva. Chiar si asa, chitaristii aia care nu sunt fraieri mai bine isi cumpara altceva de banii aia.

1 hour ago, Mr Vintage said:

Dacă ai citit atent (şi ştiu că aşa citeşti!), eu i-am recomandat călduros amicului să-şi ia doza Fleor... Nu ştiu de ce mi s-a părut că se potriveşte mai bine cu chitara lui.

Boss, cata aciditate. Imi aduce aminte de mibu cand incerca sa-i vanda cablurile cu ulei de sarpe p-aici.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Mr Vintage said:

Imensa majoritate a chitariştilor profesionişti cumpără doze. Procentul endorserilor e cam 1%, dacă nu 0,1%. Ceilalți, ca mine, chitarişti de canapea... cumpără şi ei ce pot. Dar ideea că o doză Fleor e la fel de bună - sub toate aspectele: bobinaj, izolare, rezistența în timp a plasticului etc. - ca una EMG, fără să fie total exclusă, e, până la proba contrarie, bizară.

Nu am spus ca este la fel de buna, personal, mi se pare mai buna doza Emg. Dar la inceput nu am exclus posibilitatea de a avea concurenta de la dozele low-end, asa ca am zis sa o compar cu o chinezarie. 

In afara de asta, nu iteleg de ce atata hate, la adresa mea si unei doze amarate. Nu am facut altceva decat un review nevinovat.

Edited by Roberto2001
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Report: pus doze Artec (astea de aici - http://www.northwestguitars.co.uk/artec-vintage-alnico-v-humbucker-pickup-for-les-paul-sg-etc/) pe Vintage VS6. N-am apucat wiring, le-am legat firele direct pe mufă cu bandă de izolat.

Sunt alnico 5 toată ziua, necku sună bine de la joase la treble, pe high gain împinge aer la palm mute. Bridge-ul e magic, nu e tăios deloc, are armonice și are și atac și amploare pe high gain, se pupă între ele, toate alea. Cruch and Clean, very nice, as expected, sparkly and all. Nu sună deloc întunecat chit că au căpăcele.

Par ușor microfonice însă, cred că vor mai face o băiță în ceară de albine dacă se arată și după wiring complet. Și parcă aș vrea un pic mai multă separare la gain mare (dar vorbim de gain de metale, deci sunt foooaarte oooh-kay) - deși cred că 'nevoia' e de la EMG-urile care au stat pe chitară înainte. Sigur că nu se compară cu EMG-urile. Alea RUP, sunt fenomenale și au claritate maximă fiindcă sunt active.

 Dar ideea e că... 170 de lei ambele, cu rame, arcuri, șuruburi. 4 fire, deci splitabile, doze super ok, faci treaba cu ele fără jenă și sună foarte plăcut pe toate neamurile de gain și lipsă gain. Și au semnal în ele, nu sunt anemice de-loc, din contră. Nexam vrum. De ce să dau 600 pe Jazz/JB? Plus că alea 'frumoase' cu nichel și alte grețuri se duc la 8-900 dacă zice Seymour Duncan pe ele. Și Artecu costă 250 dacă vrei capac de Haur frate. Da nu vreau, mersi.

Concluzia mea: sigur că un set de 170 de lei nu se compară favorabil cu un set de 1070 - dar asta nici nu le face doze proaste și nu ai nevoie de setul ăla scump ca să scoți sunete faine din chitară.

Cel puțin amărâtele astea de Artec-uri își fac treaba peste așteptări, se bat lejer cu altele care costă dublu-triplu și nici nu arată la fel de bine (pe SG desigur). Cu semnalul lor sănătos, sunt 100% practicabile și pe coil split. Zbang!

Edited by apocapsile
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 2/24/2018 at 22:23, Roberto2001 said:

-11/3

 

Cred că Petrucci o ia la fugă când vede așa ceva. Dă cu aghiasmă și zice că ești irațional. 

On 2/25/2018 at 00:58, Mr Vintage said:

Dacă se puteau face doze cu 50 de lei de nivelul celor de 200, îți garantez că se băgau şi EMG, şi Seymour Duncan, şi DiMarzio pe această piață.

 

O doză nu se face cu 50 de lei, ci în jur de $2-3. Indiferent că e Dimarzio, SD sau chinezească. 

Tu nu plătești doza în sine când cumperi doze făcute de producători consacrați. Plătești descrierea. Că-ți zice că sună într-un fel, aia-i tot. Chinezul nu-ți zice cum sună, probabil că nici n-ar ști. El știe că trebuie să înfășoare pe magnet un anumit timp și aia-i tot. Dacă tu ai nevoie de o doză cu anumite specificații sau una banală, despre care știi doar că funcționează, e la latitudinea ta. Dar nu te gândi că plătești materialele la aia scumpă. 


Motivul pentru care muzicienii apelează la producători consacrați este că vor niște calități specifice de la doze și n-au nici chef nici timp să testeze 30 de doze, poate găsesc una care le place. Așa se duc la prodcător, le zic că vor să sune într-un fel, ei îi gândesc o doză în funcție de specificațiile cerute. Costul direct de producție al dozei tot $2 rămâne. 

 

Pun rămășag că nu poți diferenția o doză consacrată, scumpă (fără să ți se spună care) de una chinezească de $5. Dacă-ți zic ce doză folosesc, s-ar putea să-ți dai seama, pentru că știi cam ce caracteristici are. Dar dacă nu ți se zice, nu-ți vei putea da seama. Și de asemenea sunt sigur că poți găsi doze chinezești care sună și se comportă fix ca unele de renume. Dar ar fi un proces destul de greoi, să le compari, să vezi care se potrivește și care nu, dar vei găsi o doză care, din punct de vedere constructiv, e fix ca aia renumită. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, lefmir said:

Cred ca faceti o mica mare confuzie cand vine vorba de "doze microfonice" si microfonie propriu-zisa. Cand ai o doza microfonica daca bati in ea(sau oriunde in lemn) o sa auzi bataia in amplificator. Altfel e absolut normal sa faca microfonie la gain si/sau volum mare.

Nu puteam ști sigur, le legasem direct pe cablul audio și efectul venea de undeva de acolo. Efectiv țiuiau căștile în condițiile în care le-am băgat prin pocket pod express, era ceva groaznic.

Acum că le-am montat cu wiring și toate cele, se comportă extrem de bine. Evident că se aude când bați într-o doză, mai ales la volum/gain mare - eu când zic 'microfonică' mă gândesc la una care: intră în feedback extrem de ușor, captează exagerat zgomotele produse de mâini, pană, bătăile în corpul chitarei și ultimamente nu are mai nimic pentru a fi protejată de asemenea exagerări.

Artec-urile astea intră de fapt în feedback destul de greu, se simte că au fost ceruite de două ori. Când am reglat stâlpișorii din șuruburi a mai dat pe-afară din surplusul de ceară, așa că băieții n-au mințit deloc. Pentru cât costă, de noi, date fiind și căpăcelele din nichel, cele patru fire care te lasă să le legi în paralel sau pe coil split, dar mai ales faptul că sună oke și satisfăcător cam pe orice stil, de la curat la gain de metale, chiar sunt un târg foarte bun. Normal că nu au claritatea unor doze pleșuve sau cu magneți ceramici - dar se descurcă chiar bine. Dintre ele cea de neck îmi place mai multișor - bridge-ul nu am apucat încă să-l reglez pe gustul meu - nu sună rău dar lipsește ceva contur, trebuie să mai văd din înălțime sau poate chiar la wiring să nu fie vreun blocaj. 

O să încerc și Tonerider Alnico IV - parcă la neck mă cam enervează excesul de joase pe care l-am remarcat la majoritatea dozelor Alnico V. Mai rezolvi din reglaje dar tot ăla e caracterul.

Deci: microfonie == feedback | doză microfonică == doză care intră foarte ușor în feedback și reproduce excesiv sunetele făcute de degete pe coarde, ba chiar la gain mare poți 'vorbi' în ea. Nu avem confuzii :)

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Mr Vintage said:

tehnica de înfăşurare

Nu există așa ceva. O bobină se poate înfășura într-un sens sau în celălalt, în rest sunt toate la fel din punctul ăsta de vedere. Sigur, poate intră o spiră în plus sau în minus în funcție de tensiunea aleasă, dar e o diferență infimă. Geometria bobinei (plus diametrul firului) e ceea ce duce la diferențe de "ton". Nici aici nu se poate aplica argumentul "tone of the gaps", că tot ce-ți trebuie pentru "reverse engineering" e un șubler.

Da, costurile de fabricație sunt mai mari în Lumea Nouă. Obligă cineva firmele să fabrice acolo? Cât timp vor fi consumatori dispuși să dea bani pe cuvintele "made in Murica" nu au motive să se alăture restului lumii electronice. Dar hai să nu pretindem că fac sacrificii sau că au tehnici secrete ce pot fi implementate doar pe cimitire de amerindieni.

10 minutes ago, apocapsile said:

Nu avem confuzii

If only...
Doza sensibilă (cu multe înfășurări) intră repede în feedback electromagnetic (spre deosebire de ăl' acustic, care antrenează corzile) și poți "vorbi" în ea pentru că vocea vibrează corzile și vibrația asta e captată (valabil și pentru alte sunete nedorite). Dacă vrei să fie mai puțin sensibilă reduci gain-ul din ce vine după.
Doza "microfonică" e astfel pentru că se mișcă spirele în sine, nu are nevoie de corzi pentru a produce efectul, iar remediul este potting.

Edited by FiveseveN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, apocapsile said:

Deci: microfonie == feedback | doză microfonică == doză care intră foarte ușor în feedback și reproduce excesiv sunetele făcute de degete pe coarde, ba chiar la gain mare poți 'vorbi' în ea. Nu avem confuzii :)

ba aparent da, si insisti.

Microfonia( aia hendrix style) este din CORZI care intra in feedback si care se poate controla din pitch.

Microfonia din doze este cand INFASURARILE dozei intra in feedback si nu se poate controla decat daca ii tai volumul.

Get it, boss?:)

Link to comment
Share on other sites

Tot nu pricep care-i confuzia, boșilor :). Pricep că alea cu mai multă sârmă subțire sunt mai sensibile la tot,  dar eu vorbeam despre PAF-uri, care nu sunt Invadere sau altceva, să aibă un miliard de înfășurări. PAF adică mai puține înfășurări cu fir cu secțiune mai groasă.  Pricep și că sursa sunt spirele versus coarde. Eu vorbeam despre doză ceruită versus neceruită. Și spirele pot vibra când țipi la ele, nu doar coardele, nu ai nevoie de coarde ca să 'vorbești' în doză, doar de doză legată la un soi de amplificator.

Uneori am senzația că trebuie să zici tot ca la școală ca să de faci înțeles. FFS.

Dacă tot sunteți tătici, explicați-mi de ce a intrat în feedback măgăoaia atunci cănd cu dozele montate pe chitară am intrat în pocket pod și căști, firele de la doze fiind legate direct pe jack-ul audio al cablului cu bandă. După wiring n-au mai avut treabă. Măcar să aflu și eu ceva nou și interesant :D

 

O altă chestie, mai on topic, de m-a lăsat mască:

Dau să iau ceva de pe IronGear: livrarea, unica opțiune 32 de lire. DHL. What? Dau mail: băi băieți, livrarea era 8-11 lire cu Airmail, what gives? Răspund ăia: păi s-au tot întors colete trimise prin Airmail, așa că preferăm să dăm doar DHL. Le răspund și eu: păi se pierd fiindcă la Airmail deștepții nu trec numărul de telefon al destinatarului pe plic și curierul nu are cum să dea de el decât din întâmplare. Treceți și voi pe pachet o etichetă cu destinatarul și numărul lui și gata. Pe urmă, gândiți-vă că la 90 de lire să iei un set de la voi intră în teritoriul Seymour Duncan cu transport atât de scump. Le mai arăt că DHL pentru USA și Australia din UK costă mai puțin decât pentru România. Le zic, e păcat și să perdeți vânzări când puteți bine mersi trece voi numărul ăla buclucaș. N-au mai răspuns.

Northwest Guitars, în schimb, după ce prima tură m-am uitat eu pe tracking și am contactat GLS-ul, fiindcă m-au marcat ca destinatar negăsit (nu s-au obosit la adresă, au zis că dacă nu apare număr de telefon aia e) și am ridicat coletul, au ascultat și tura a doua au pus un sticker cu datele mele de contact, pe lângă ce lipește Royal AirMail. Evident că a ajuns fără probleme.

Eu am vrut să iau de la axetec, dar și-au tras-o singuri.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

^^ Inductanță și capacitanță.

E mai simplu cu 'toate sunt la fel' în afară de un mic aspect pe care-l alegem arbitrar ca neimportant și așa avem definiții de dicționar și bună întrebuințare pe care ne aduce o stranie satisfacție să le fluturăm de fiecare dată când își dă vreun amator semidoct == (eu sau altul care se exprimă poate dubios) să deschidă gura :P. Sunt puțintel șocat, dar nicicum confuz, stăpânitori ai fizicii!

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.