www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Frontman - Chirurgie estetică și ... nu numai


Liviu.Pop
 Share

Recommended Posts

Îmi trebuie un amp mic pentru când merg prin delegații, ca să mai trag seara de corzi. Nu sunt prieten cu căștile, așa că îmi trebuie ceva cu difuzor. Fiind ceva mic ca dimensiuni o să pot și să îl țin/utilizez  în casă fără prea mult circ, asta depinde de cât învârt potențiometrul.

Am un Fender Frontman, care arată ca porcu' și nici de sunat nu e prea breaz. 

image.thumb.png.59a77364955e82c1c65c7bd53f648bd6.png

M-am gândit că i-ar trebui un lifting facial și un alt interior. De fapt din interior voi păstra doar difuzorul, pe care dacă pun un amp mai acătării nu sună rău deloc pentru un 8".

image.png.4416f85be50c061811a5ec4a2dd44b37.png

I-am făcut finalul cu un TDA 2030, Va trebui să văd la cât îl alimentez ca să nu fumege difuzorul, deși probabil nu voi ajunge niciodată să descarc pe el 15W decât dacă voi vrea revoluție, dar ... just in case.

Mi-a fost lene să fac un cablaj, așa că am apelat la un kit. 

image.png.45f660ea854af4ac7e83b3d99d1a1633.png

image.png.2da17e18662fe98706f570c5573c6c7e.png

Partea de preu m-am gândit să fie bazată pe canalul de clean de la un Fender 65 deluxe reverb.

image.png.ad0f32c4b8f212568fb73ec7814895d9.png

așa că m-am apucat de treabă.

image.png.aef0e9cad22cc2bcd03a1d9032ec6e74.png

Între timp i-am schimbat și fațada.

image.thumb.png.37f33908fd13120ebfa5325027764fd0.png

Cam atât până acum.

 

 

image.png

Edited by Liviu.Pop
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Păi și cu piesele de prin cutii ce să fac? Las' că e ok așa.

Azi în pauză am mai firălit un pic. M-am cam p***t pe mine de frig, că unde pot să lucrez sunt doar +4*C (că se încălzește de la stația de lipit :D ), dar o oră jumate-două nu mă omoară. Încă.

Am scos un condensator de filtraj, că nu era nevoie de el, nu fac încă un stage, am lipit componentele pasive pe spatele plăcii și am făcut legăturile cu finalu'. Săptămâna viitoare o să mă ocup de tone stack și o să încerc să îi dau drumul.

image.png.06a16aa9b355cb7d5f12c7d5b0cfd0fa.png

Edited by Liviu.Pop
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Apropos de kitul pentru final. Am dat pe el cca o bere, deci chiar nu merita să îmi pierd timpul cu făcut cablajul.

E luat de aici: https://www.aliexpress.com/item/TDA2030A-Electronic-Audio-Power-Amplifier-Board-Module-Mono-18W-DC-9-24V-For-DIY-Kit/32781788542.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.1Zjyvv

Edited by Liviu.Pop
Link to comment
Share on other sites

O să am pentru anodica cca 250V. E dintr-un traf pus invers, cum am făcut și la headul hibrid sau la mesa bottle rocket. Răspunde foarte ok la tensiunea asta.

@Mr.V - mai am un Roland microcube, dar e mai mult împrumutat decât la mine. Unui amic căruia i-a luat fiu-so combo-ul și la dus la "sală". Și nu-l poate aduce acasă că au băieții repetiție. Dar oricum aveam de gând să populez cutia asta.

@picnic - sigur că îi voi pune radiator, nici nu încape vorbă. Din Frontman mai am doar cutia, diful și knoburile alea urâte ca limba rusă, pe care nu le voi folosi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Mr Vintage said:

În curând, s-ar putea să-ți placă mai mult prin delegații

Păi îmi plăcea și până acum. Prin delegații mi-am făurit majoritatea pedalelor :D

 

Acasă nu am vreme că sunt "under construction" așa că de la serviciu plec la lucru și până pe la 11 seara sunt electrician, instalator, finisor, etc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Primele teste. Bineînțeles că am inversat pinii 1 cu 3 la 2 poturi :D

image.png.ae63f7c04fb636a389794f17f18485e5.png

Va trebui să mai ajustez niște valori, că îmi intră mult prea repede în crunch.

Deocamdată la teste am doar 4,5 VCC pe filamente, va trebui să rezolv și asta. În final o să le alimentez în AC.

Anodica e de 275V,  peste așteptări.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Hopa, s-a schimbat modificarea. A mai crescut un tub pe placă. Nu mi-a plăcut cum a mers ca hibrid. Ceva nu se pupă cum trebuie și nu am mai avut chef să bâjbâi. Am schimbat două scheme de final. Până la urmă va fi all tube. D-ăla de consumă mult și are randament mic ;) Mai am de făcut OT-ul.  

image.png.0ecec32c1c9e5cb389ac9beada83d07f.png

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 years later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.