www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

polish taste


ebh
 Share

Recommended Posts

Salut,

Stie cineva o varianta relativa simpla si la indemana de a da un polish pe taste? Am luat o chitara noua si, desi este cu mult mai buna decat ma asteptam la pretul cu care am achizitionat-o (in jur de 550 de lei cu husa, strap si transport inclus in Europa), am observat ca tastele nu sunt perfect polishate.

Ideea e ca nu e ceva foarte grav (se aude doar la rece cand fac vibrato sau benduri), dar daca s-ar putea rezolva relativ usor m-ar tenta.  E vorba doar de polish, nu nivelare, refacut crown, etc.

Merci

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc tututor pentru sfaturi, dar m-ar interesa mai degraba ceva usor disponibil la noi in magazine (hornbach, dedeman, etc). Ceva pasta de polish pt metal, sau chiar smirghel propus mai sus e ok.

Am vazut tutoriale pe youtube cum se face cu ce au disponibil peste ocean, deci o idee in mare cam am...

 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Cei care fac asta tac...

Ia un disc de pasla de 10-15 cm de unde gasesti(magazine de bricolaj),da-i o gaura daca nu are si treci un surub prin el.Il prinzi cu saiba si piulite.discul respectiv il poti pune in bormasina sau alt dispozitiv cu prindere gen mandrina.

Pasta de polishat tre sa fie un medium(ca ex 3m verde ).Se da varsata la magazinele de vopsele auto.

Tastiera eu o protejez cu hartie de izolat(mai groasa).Aplici pasta pe pasla pe toata circumferinta,cat si pe taste de a lungul lor.Polishezi pana tasta nu se incalzeste prea tare pt ca risti sa iasa.

Alta varianta relativ identica ar fi cu un grinder/dremel in care prinzi un disc de pasla de diametru mic(2-3 cm) procedeul fiind acelasi.

Nu recomand smirghel si lana de otel pt polish.Acestea le folosesc doar dupa nivelarea tastelor.

Edited by Vince Windrider
Link to comment
Share on other sites

Da, toata lumea o face diferit.

(no offense, dar eu consider ca daca esti platit pt asemenea operatiuni de catre alti oameni, esti indreptatit sa tii metodele specifice descoperite de tine, doar pentru tine; dar asta e doar opinia mea, si mi-o tin)

Regula generala e, aproape sa se oglindeasca totul in fretwire / sau la o poza cu blitz facuta din lateral, reflexia sa se vada cat mai aproape de ''o gaura neagra'' , pe cat posibil fara urme vizibile de orice mini scraping/zigzag stuff ;) (inclusiv in ''laterale'')

-> Buttery smooth feel achieved

Spor la frecat :lol: 

 

 

Exemple partiale de la mine pe chitara cuiva: 

Red -> No

Blue-> Yes

1.PNG2.PNG3.PNG

 

Sau indepartare de tarnish extrem pe fretwire ce nu a fost vreodata intretinut(bass Warwick cu fretwire de alama) , cu substante chimice (nu ce se gaseste guitar related):

DSCF6068.JPGIMG_20160717_114717.jpgIMG_20160717_114749.jpgDSCF6087.JPG

IMG_20160717_135846.jpg

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.