Sign in to follow this  
SebUrlica

expirat vând [EXPIRAT] Fender Stratocaster 40th Anniversary, USA, 1994

Recommended Posts

Pret: 6000
Link producator: www.fender.com
Stare: Uzura normala
Accept schimburi: Accept schimburi

Vand un Fender Stratocaster - 40th Anniversary edition, Made in U.S.A., 1994

editie foarte rara si apreciata. Este intr-o stare foarte buna, fabricata la standardele fostelor Super Strat. Aceasta are un alder body, one piece satin finish mapple neck, 22 medium-jumbo frets.

Am avut mare grija de ea, nu am folosit-o in niciun concert, doar la vreo 20 de repetitii.

Sunt al doilea ei proprietar, am cumparat-o din Bruxelles, in 2009. Nu are nicio lovitura, doar micro-zgarieturi care sunt normale pentru o chitara de 24 de ani.

Chitara are case-ul original, foarte usor si rezistent. Pentru moment, este echipata cu doze Kinman HX, noiseless care ii vin de minune, au un sunet extrem de deschis si de dinamic, sunt printre cele mai bune doze noiseless pentru Stratocastere (in functie de amplificator, imaginati-va un sunet intre Hendrix si Knopfler), care au costat 300 de euro. Dozele originale (cele din punga, in poza) vin si ele impreuna cu chitara, bineinteles.

Intre butoul de Volume si primul de Tone exista un micro-switch foarte discret care cupleaza doza din neck pentru a avea sunet de telecaster in pozitia 5 (neck + bridge), sau toate trei dozele in pozitia 4 (neck+middle+bridge). Aceasta adaugare a fost facuta de Serge Michiels de la TAO Guitars din Bruxelles, impreuna cu un setup extrem de precis si de confortabil (are corzi 9-42 pe ea acum).

Elemente pe care unii le-ar putea considera negative (cu toate ca pentru mine nu sunt decat detalii) :

-       case-ul original nu mai are sticker-ul cu Fender pe el…

-       nu mai am pickup cover-urile originale… cred ca au ramas in atelierul lutierului, pot sa-l intreb si sa-i cer sa mi le trimita

-       are acest switch care i-a modificat placa originala, DAR… acest switch este unul original de la Fender, pentru Jaguar-uri. Pana si surubelele care-l tin sunt Fender Original Parts

Sunt foarte interesat de schimburi cu chitare de tip semi-hollow, de aceeasi valoare. Exclud orice propunere de schimb cu Ibanez, Epiphone, Hagstrom, sau alte marci de chitare de calitate medie. Pot chiar adauga eu cash daca e nevoie.

Combo-uri cu doua canale si Effects Loop, de minim 1250 de euro, ar mai putea fi o varianta de schimb interesanta.

Asa suna cu dozele originale:

Asa suna cu Kinman HX:

IMG_0140.jpg

IMG_0141.jpg

IMG_0142.jpg

IMG_0143.jpg

IMG_0144.jpg

IMG_0145.jpg

IMG_0146.jpg

IMG_0147.jpg

IMG_0148.jpg

IMG_0149.jpg

IMG_0150.jpg

IMG_0151.jpg

IMG_0152.jpg

IMG_0153.jpg

• Like 6
  • Sad 1

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.