www.rgc.ro Web analytics

Jump to content
Mr Vintage

Cum să ascunzi echipament într-un apartament de bloc ceauşist (p. a II-a)

Recommended Posts

Va pot recomanda o alta tactica, pentru cei pentru care nu este... Prea tarziu. Aceasta tactica este folosita in razboiul informational modern - overwhelming information.

Adica iti iei zece chitare dinainte sa te hotarasti ca va veti casatori, orice alta piesa de mobilier adusa ulterior practic copleseste subiectul, nu mai poate numara, sau nu stie diferenta intre lemne si poate fi usor manipulata. ('Ah, nu, e tot aia de palisandru indian, ti se pare tie ca e madagascar, iti explic eu diferenta altadata, e ca intre nuc si koa. Nu stii ce e koa?'.)

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
  • Like 4
  • Haha 4

Guest
51 minutes ago, Blackthorn said:

Eu am negociat un anumit spatiu pe care nu am voie sa il depasesc. Ces e intampla acolo e treaba mea :)

Asta cu spatiul personal am facut-o si eu, doar ca pare sa-si piarda din eficienta. Am locsorul meu, dar tot aud cate un "strange-ti si tu cablul ala, ca e in drum".

Edited by Guest

3 hours ago, CiocanelBloodyCIocanel said:

Va pot recomanda o alta tactica, pentru cei pentru care nu este... Prea tarziu. Aceasta tactica este folosita in razboiul informational modern - overwhelming information.

Adica iti iei zece chitare dinainte sa te hotarasti ca va veti casatori, orice alta piesa de mobilier adusa ulterior practic copleseste subiectul, nu mai poate numara, sau nu stie diferenta intre lemne si poate fi usor manipulata. ('Ah, nu, e tot aia de palisandru indian, ti se pare tie ca e madagascar, iti explic eu diferenta altadata, e ca intre nuc si koa. Nu stii ce e koa?'.)

Good one Overwhelming Information

And it goes like this; inainte sa achizitionez ceva (pedala, chitara, doze etc.) incep si ii explic despre produs (detalii, review, design etc. uuuu, woow ) pana imi spune 'da cumpara odata ce vrei, numa da-mi pace'. 

Cheers.

• Like 2
  • Haha 2

Limita maxima a fost atinsa:

- 3 chitari pe perete plus doua ce au loc in case-uri pe dulap (una acustica si una electrica)

- un cabinet 1x12

- o statie mica

- o statie mare

- carcasa statie mare

Acuma, io am doua probleme:

- mai am chitari care nu-s acasa

- se pare ca case-urile de pe dulap is naspa la fengshuiu camerei si a incercat o renegociere a spatiului. Data viitoare ii cer in scris.

P.S. - mai am o debara mica cu niste acareturi.

• Like 1
  • Haha 4

On 2/16/2018 at 10:54, Jokers Wild said:

Good one Overwhelming Information

And it goes like this; inainte sa achizitionez ceva (pedala, chitara, doze etc.) incep si ii explic despre produs (detalii, review, design etc. uuuu, woow ) pana imi spune 'da cumpara odata ce vrei, numa da-mi pace'. 

Cheers.

Am facut si eu ceva de genul - am tot balit la o anumita chitara. De sarbatori am facut pasul. Dupa care, din cauza ca in vreo luna si ceva am un deadline important, am pus frumos chitara noua deoparte - si-a venit replica neasteptata: n-ai de gand sa canti la chitara aia?!

• Like 2
  • Haha 3

6 minutes ago, leopold said:

Am facut si eu ceva de genul - am tot balit la o anumita chitara. De sarbatori am facut pasul. Dupa care, din cauza ca in vreo luna si ceva am un deadline important, am pus frumos chitara noua deoparte - si-a venit replica neasteptata: n-ai de gand sa canti la chitara aia?!

Stay strong fellow male human...ii va trece :))) da-i fara jena replica cu deadline-ul :)) been there done that.

Însă mare atenție daca simte remușcări vis a vis de decizia de achiziție ești o pradă sigură!

STAY STRONG FELLOW MALE HUMAN !!!

• Like 1

3 minutes ago, Jokers Wild said:

Însă mare atenție daca simte remușcări vis a vis de decizia de achiziție ești o pradă sigură!

Nu-i problema :) Achizitia a fost planificata si bugetata de multa vreme, banii pusi de-o parte, etc. Cred c-o manca si pe ea sa auda mai pe larg cum suna... si eu am pus-o pe dulap dupa nici o ora :)

• Like 1
  • Haha 1

Am uitat sa adaug pe lista un procesor si un pedalier mare. Apropos de procesor, ala il folosesc in general la casti. Daca bag statia si cabinetu' ea imi zice "pune-ti castile!". I-am explicat de mai multe ori ca chestia cu lampi deasupra ce ii legata la cubu' mare nu are iesire de casti ci doar chestia neagra cu multe butoane si luminite are iesire de casti.

• Like 2

Topicul oamenilor aflati “sub papuc”... Desi initial era vorba de a te ascunde de vecini... 

Inseamna ca eu cu apartament cu 4 camere proprietate personala sunt norocos, nu? Nu s-a nascut inca aia care sa ma comande pe banii mei, la mine in casa si pe lucrurile mele!

54 minutes ago, alinu_tau said:

Topicul oamenilor aflati “sub papuc”... Desi initial era vorba de a te ascunde de vecini... 

Inseamna ca eu cu apartament cu 4 camere proprietate personala sunt norocos, nu? Nu s-a nascut inca aia care sa ma comande pe banii mei, la mine in casa si pe lucrurile mele!

Orice are un început.

De altfel, iartà-mà de întrebare: eşti de peste munți? Nu sesizezi nici acum umorul, ironia şi auto-ironia din postările de mai sus? Le-ai luat literal?

• Haha 1

Tocmai mi-am amintit bancul cu curajoşii.

Cică unul trecea pe lângă o casă. Printr-o fereastră deschisă se auzea o voce fermă de stăpân la el acasă:

- În casa mea, pe banii mei, nu-mi dictează nimeni ce să fac! Fac ce vreau! Sunt stăpân! Sunt bărbat!

Tipul de pe stradă dă colțul şi printr-o altă fereastră deschisă se auzi o altă voce, delicată şi cristalină ca sticla pisată:

- Zău, mă? Ia ieşi tu de sub masă...

Nu dar pentru mine e amuzant sa citesc aceste povestiri a unei categorii de oameni - artisti (in speta muzicieni chitaristi si nu numai) care au aceasta unealta “undita” (chitara) cu care “pescuiesc” domnisoarele... Cand stii ca ai posibilitatea sa urci pe scena cu chitara agatata de gat (numai postura asta le face sa se ude, nici nu mai trebuie sa canti) si tu sa stai cramponat intr-o relatie cu o tipa care face pipi pe chitarele si pe tot echipamentul tau (oricum nu le intereseaza pe ele dar cel putin sa nu te streseze) mi se pare aiurea. La mine nu exista “ori mai vinzi/ dai din ele ori plec” ca in momentul ala pleaca ele.

In ce priveste vecinii, unii chiar ma amuza. S-au apucat de renovari, vad ca toti si-au luat bormasini... dar nu stiu ca si eu am una cu ciocan pneumatic de 1500 w... Sau altii care incearca sa ma provoace facand un chef noaptea pe la ora 0:3, si au pus muzica pe niste boxe care se chinuiau de auzeam cum paraie si distorsioneaza membranele si mai au un pic pana pleznesc si nici macar nu au obtinut cine stie ce putere/volum... dar ei nu stiu ca eu am monitoare de scena de 100 si de 200 de w si pot sa le dau drumul sa urle exact dimineata cand li se termina lor cheful si se pun sa doarma...

Edited by alinu_tau

Bravo.

Dar tot n-ai înțeles umorul.

Iar domnişoarele  nu se mai udă când văd tipi cu chitara de prin anii '90. De când cu SIDA şi cu cardurile, care niciodată n-au făcut casă bună cu buzunarele muzicanților...

În rest, chestia cu vecinii care renovează vs. amplificatorul de 1500 de W (15 sunt suficienți să urce pe pereți toată scara) îmi spune că te pregăteşti să treci şi tu prin ce-am trecut şi noi, cu nişte ani/decenii în urmă... Mult succes! Să ştii că ăştia cu bormaşinile sunt şi surzi,  şi ambițioşi. Înarmează-te cu multă răbdare. Vei câştiga, dar în timp.

• Like 3
  • Haha 1

Ia sa o auziti si pe aia cu procesorul GT 10, zice: Asta ce mai este? ne trebuie si asa ceva in casa? uite cate fire are. Asta dupa ce am balit dupa el cca. 6 luni (la vremea aceea). Treptat a inceput sa faca parte din familie.....dar doar cu casti!:guitar:

• Like 1
  • Haha 1

Eu n-am reuşit să vând mai nimic. Am dat două pedale în cadrul unui schimb, dar ce am acum în plus nu cred că e vandabil. Aşa că deocamdată adună praf, într-un alt loc de depozitare inteligent, dar pe care nu-l mai arăt că sunt aici unii care visează la gagici ude.:guitar:

• Like 1
  • Haha 1

3 hours ago, Mr Vintage said:

Eu n-am reuşit să vând mai nimic. Am dat două pedale în cadrul unui schimb, dar ce am acum în plus nu cred că e vandabil. Aşa că deocamdată adună praf, într-un alt loc de depozitare inteligent, dar pe care nu-l mai arăt că sunt aici unii care visează la gagici ude.:guitar:

Nu posta poza ca ne ia smiorcăiala si va fi vai de noi :)

• Like 2

Misto topicul! :))) ma mut la casa in 2 luni, sper sa adun toate acareturile din garajul meu, al socrilor si de prin toate ungherele intr-o camera. E compulsiva treaba cu adunatul sculelor la mine, citind topicul asta ma gandesc ca nu sunt singurul asa. Si azi am luat de pe OLX doua chitare pentru fie-mea, ca nu ma hotaram ce marime: 1/2 sau 3/4. Am luat cate una de fiecare. Sa fi vazut fatza nevestei! Priceless! :))

Sent from my iPhone using Tapatalk

• Like 1
  • Haha 1