www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doza Ibanez


mojo8337
 Share

Recommended Posts

Buna ziua/noaptea/dimineata stimati shrederi...  sunt nou pe forum... ma numesc edi ... sunteti o comunitate de smecheri... si imi pare bine ca m-am inscris si eu printre voi.

vin la voi cu o astfel de problema. Am o chitara Ibanez S470DXQM pe care am pus doze evolution f spaced in bridge si neck. Acum am ramas cu doza middle care e single coil. Si nu stiu ce sa pun acolo... am o doza single coil tot evolution ISCV2 dar nu se potriveste... e prea inalta si afecteaza corzile oricat de jos as lasa-o.... ma gandeam la un true velvet... acum nu stiu... Sper sa ma ajutati voi... Si in legatura cu celelalte doze, sunt ambele F spaced... chiar si cea din neck, sper ca asta nu o sa afecteze cu ceva... astept raspunsuri.

Shreduiala placuta. Eddie

Link to comment
Share on other sites

doza din fabrica nu o mai am ca am stricat-o...  deci trebuie sa pun altceva in "gaura" aia.  Am mai vazut aici pe forum un baiat care avea o chitara ca a mea si avea montat un Blue velvet in pozitia middle, dar am incercat sa caut doza aia si nu dau de ea..  si daca ar fi sa pun inca un humbucker in format single, cum ii fac legaturile? ca din cate stiu alea au 4 fire :unsure:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mojo8337 said:

daca ar fi sa pun inca un humbucker in format single, cum ii fac legaturile? ca din cate stiu alea au 4 fire

Legi două dintre ele împreună:

f04fbfdf40187ab3e44a89b2e94c3bda.jpg

Sau dacă vrei ceva să contrasteze mai mult cu celelalte doze, le poți lega în paralel (sună mai aproape de single coil).

Link to comment
Share on other sites

am citit pe net si am gasit ca nu incape in chitara mea pe pozitia middle un humbucker in format single coil... e prea inalt...  la fel cum am patit si cu ISCV2-ul... Acum ramane doar sa ma uit la True Velvet, are profil ceva mai mic. Acum nu stiu cat de bine o sa se impace doza asta cu cele doua evolutii neck si bridge pe care le am deja. Vreau sa mentionez ca imi place sa cant rock si metal, dar mi-ar place sa am si un ton mai caldut pentru partile de clean. De aceea ma intereseaza sa am si o doza single coil. Ce parere aveti? E o combinatie buna true velvet + doua evolutii in HSH ?

 

Am pus si o poza. Chitara cu pricina e cea mov.  Am avut setul ala de doze DiMarzio si m-am gandit sa-mi upgradez cea mai buna chitara pe care o am... si m-am gandit ca intre RG350DXZ si S470, cea din seria S ar fi mai buna.

28035124_2025387954345238_1817529183_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.