www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

pana grea de chitara


danpricop
 Share

Recommended Posts

Salutare lume! Hehe...au trecut vreo 12 ani de cand am scris ultima oara p-aici.Nici nu mai stiu username-ul.In fine,iata si problema mea:caut o pana grea de chitara de cel putin 5 grame.Stiu ca pentru unii nu conteaza dar pt. mine conteaza f. mult pana de chitara.Am tot probat,cumparat dar degeaba.Mi-am luat si ultimele nebunii de chicken picks dar sunt prea usoare.Am cantat o vreme cu moneda de 50 de bani,e perfecta ca greutate dar am schimbat 3 seturi de corzi intr-o luna.Toti zic de grosime,de material,elasticitate dar nimeni nu zice de greutatea lor.Asadar,..stie cineva vreo firma care face pene grele de chitara din ceva plastic sau alt material,mai putin metal?

Edited by danpricop
Link to comment
Share on other sites

Nu am incercat,din cate vad,aceeasi problema,nu zice nimeni de greutatea lor si parca n-as da 30 si ceva de dolari pe o pana plus transportul si sa vad ca are doar putin peste un gram.Din cate am vazut nu se gaseste pe la noi.Are cineva pana aceasta sa ne zica si noua cam ce greutate are?

 

 

Edited by danpricop
Link to comment
Share on other sites

Acum 4 minute, lefmir a spus:

cea mai grea pana pe care o am este un dunlop stubby triangle de 3mm: are 2,6g, la fel ca o moneda de 5 bani. Penele in general au sub un gram cu exceptia celor din metal.

Ai mai putea incerca pene din sticla, dar nu stiu unde ai putea gasi asa ceva.

Am big stubby si e ok..ish.Am ramas cu fixu asta de la greutatea de 50 de bani,mi se pare ideala.Da,nu stiu unde as putea gasi de sticla.

Acum 1 minut, virgil a spus:

incearca la un bijutier sau chiar la un tzigan aurar sa iti confectioneze una de argint ! 

Sunt pene din monezi de argint sau de aur dar nu cred ca-s ok,as avea aceeasi problema, o sa mi se rupa corzile repede.

Link to comment
Share on other sites

https://www.musicandmore.ro/chitare/echipamente-si-accesorii-chitara/pene-chitare/pana-de-chitara-timbertones-mimosa-wood-picks-timt-mim.html

Așa ceva? Am avut vreo câteva d-astea, încă mai am. Cu timpul se uzează vizibil și deranjant, dar sunt destul de groase și mai grele decât standardul. Acum depinde ce înțelegi prin greu - în sensul că mie mi se par ok ca greutate, dar nu cred că îndeajuns pe cât cauți.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

penele in general sunt sub un gram, astea chiar nu cred ca sunt cu mult peste

Acum 2 ore, godless666 a spus:

https://www.musicandmore.ro/chitare/echipamente-si-accesorii-chitara/pene-chitare/pana-de-chitara-timbertones-mimosa-wood-picks-timt-mim.html

Așa ceva? Am avut vreo câteva d-astea, încă mai am. Cu timpul se uzează vizibil și deranjant, dar sunt destul de groase și mai grele decât standardul. Acum depinde ce înțelegi prin greu - în sensul că mie mi se par ok ca greutate, dar nu cred că îndeajuns pe cât cauți.

  • danpricop
  • Nou venit
  •  0
  • 5 postări
  • Location:Onesti

penele in general sunt sub un gram, astea chiar nu cred ca sunt cu mult peste

Acum 7 ore, vektor a spus:

V-Pick ai incercat ?

 

Acum 2 ore, godless666 a spus:

https://www.musicandmore.ro/chitare/echipamente-si-accesorii-chitara/pene-chitare/pana-de-chitara-timbertones-mimosa-wood-picks-timt-mim.html

Așa ceva? Am avut vreo câteva d-astea, încă mai am. Cu timpul se uzează vizibil și deranjant, dar sunt destul de groase și mai grele decât standardul. Acum depinde ce înțelegi prin greu - în sensul că mie mi se par ok ca greutate, dar nu cred că îndeajuns pe cât cauți.

nu cred ca sunt ceea ce trebuie,mersi fain oricum....

Link to comment
Share on other sites

Acum 8 ore, guitarhead a spus:

Asa ceva (?) ==> http://plectrum.ch/product/new-limited-edition-apollo-big-round-plectrum

.. arata a fi suficient de grea .. desi nu stiu cum ar fi sa pierzi pana asta ( :death: ) .. la cum pierd eu pene(le), clar nu-mi iau pana de 80 iepuroi :)))

(p.s.: cel mai bine o tii in lesa, lol)

prea groase,nu stiu ce as putea canta cu ele...mersi oricum.

Edited by danpricop
chestii de astea se gasesc pe aliexpress,ma rog...nu chiar asa ci din ceva piatra si la gasesti la cativa centi bucata.Pentru mine sunt prea groase.
Link to comment
Share on other sites

https://www.winspearinstrumental.com

Incerca si aici. Tipul care se ocupa e foarte comunicativ si raspunde repede, sunt convins ca te va lamuri in privinta gramajului.

Eu doar astea le folosesc de mai bine de un an, nu neaparat pentru greutate cat pentru grosime, mi se par mult mai comode si au atac foarte bun.

Link to comment
Share on other sites

Acum 1 oră, ChurchOfCthulhu a spus:

https://www.winspearinstrumental.com

Incerca si aici. Tipul care se ocupa e foarte comunicativ si raspunde repede, sunt convins ca te va lamuri in privinta gramajului.

Eu doar astea le folosesc de mai bine de un an, nu neaparat pentru greutate cat pentru grosime, mi se par mult mai comode si au atac foarte bun.

Mersi,deocamdata am oprit cautarile dar e bine de stiut.

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma am achizitionat doua pene de chitara de la userul Picnic,prefer sa nu-i spun numele ca poate omu tine la intimitatea lui.Deci..cea din imaginea de mai sus si inca una cu artar pe mijloc,ambele de 5 grame.Au ajuns ieri dupa-masa.Sunt minunate,de departe cele mai bune cu care am cantat.Pana sa ajunga pachetul a mai facut cateva pene si a vrut sa-mi mai trimita una bonus si ii multumesc inca o data dar am zis ca n-are rost sa mai platesc transportul cand stiu sigur ca voi mai da o comanda peste ceva timp si a ramas sa o trimita atunci.Acum,despre pene: nu am cantat niciodata cu pene din lemn si sincer am fost destul de sceptic cel putin din privinta tonului,am zis ca sunt potrivite mai mult pt. clean,jazz,funk..etc. dar suna f. bine si la distoarse,chiar prind toate frecventele,cu cea de artar suna ceva mai deschis dar tot plin.Cea din imagine are cam 22 de mm pe latura si grosimea e de vreo 2 mm,poate 2 si un pic,cealalta are forma unei pene dunlop jazz III,putin mai mare si are grosimea de vreo 4 mm,ambele fiind ascutite spre capete.Avand in vedere greutatea si marimea lor mi se par perfect balansate,foarte comfortabile la mana dar asta tine mai mult de preferinte.In privinta durabilitatii nu ma pot pronunta inca avand in vedere ca n-am cantat decat cateva ore cu ele dar sa nu va ganditi ca am facut zdranga zdranga pe do major,sol major,le-am pus bine la treaba,de la armonie de jazz,funk pana la traforaj viteza pe distoarse grele si se vede foarte,foarte putin ca s-au tocit dar nimic deranjant,cu toate penele am patit la fel,este ceva normal la inceput.A zis ca mai incearca si alte materiale,inclusiv os,de care vreau eu data viitoare :D.Cel mai important lucru este ca le trimite pentru testat,nu trebuie sa platiti nimic in avans decat transportul daca sunteti din provincie,daca sunteti din Bucuresti ar fi pacat sa nu testati,chiar nu va costa nimic.Nu l-am intrebat dar probabil face si forme de care vreti,la mine a fost chestia doar de greutate.

Edited by danpricop
P.S. Multumesc tuturor pentru recomandarile facute,toate merita de luat in seama si pe viitor poate voi mai incerca si altele.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da,desi am vazut ca suna bine la orice prefer totusi sa am grija de ele si sa le folosesc la ritm,doar la solo-uri se cam tocesc.Daca e vorba de plasticuri,desi detin vreo vreo 5 pene Jazz III nu m-am putut obisnui cu ele niciodata,tot timpul reveneam la ele cand vedeam alti chitaristi cat de mult le lauda dar degeaba.Am bagat ani de zile cu big stubby si o alta pana din carbon nylon,foarte bune iar mai nou,de vreo 2 luni cu chicken picks,de aseamenea niste pene cu adevarat deosebite ca ton,priza si durabilitate dar prea usoare din pacate,asa ca le voi folosi doar solo-uri.Este deja a treia zi de cand am penele astea din lemn,sunt treaz de o ora jumate si am  bagat o ora cu ele la chitara si inca mi se par cele mai minunate din toate care le am si am destule.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.