www.rgc.ro Web analytics

Jump to content
Blackthorn

Posturi pinned

Recommended Posts

14 hours ago, vektor said:

Sunt posturi care mie mi s-au parunt interesante. Punct.

Dar incepand de azi, am creat un blacklist cu useri care nu vor fi nici o data pinned. Toti care au mentionat sau sugerat spaga, cunostiinte sau alte smecherii sunt acum pe aceasta lista :)

Multumesc voluntarilor care s-au hotarat sa o inceapa.

Ai neamuri pe la Teleorman ?  #Rezist

17 hours ago, vektor said:

Sunt posturi care mie mi s-au parunt interesante. Punct.

Dar incepand de azi, am creat un blacklist cu useri care nu vor fi nici o data pinned. Toti care au mentionat sau sugerat spaga, cunostiinte sau alte smecherii sunt acum pe aceasta lista :)

Multumesc voluntarilor care s-au hotarat sa o inceapa.

Eu ma simt pus pe lista asta.Lasand la o parte faptul ca am spus-o sub forma de gluma,mi se pare total deplasata aceasta forma de ``razbunare``.

Nu as fi apelat niciodata la aceasta forma de vanzare pt ca mi se pare ca sensul unui forum nu e acesta.

2 hours ago, Ponticus said:

Edited by Vince Windrider

10 hours ago, kovu_tlk said:

Hai fratie, incercam si eu sa imi iau reducere la esound, mi-ai stricat combinatia.

Reducerea ți-ai luat-o. Dar la altceva :)

Trecând de asta, am să te rog să nu mă confunzi. Nu de alta, dar am părerile mele personale. Funcționez autonom, cum ar veni.

Când o să fie nevoie să răspund în numele unei anume entități... te asigur că o voi face cu plăcere. Că și pe acolo sunt cam străvezii lucrurile, și nu o dată. Dar asta este altă discuție.

Așa că dacă ai ceva de spus, îmi spui mie personal. Sunt aici, suport păreri adverse, nu-s o panseluță delicată ca ăla de face liste de oameni care au îndrăznit să creadă altfel decât le spune el că stau lucrurile, deci ne descurcăm.

Zi bună să ai, zic :)

7 hours ago, Vince Windrider said:

Toti avem neamuri pe undeva...Inclusiv in Madagascar

N-ai nimerit-o cu Madagascarul !  Fratii "Pisum sativum" au venit pe litoral ..  de la capitala .. sa invete arta marinariei (stiau de atunci unde vroiau sa ajunga !)

Din pacate pentru noi .. au amanat plecarea cu vreo 30 de ani ! :D

Bine, dar tot nu sint lamurit cum e cu pin-urile astea. Se iau printr-un contract cu site-ul contra cost, se obtin la cerere, cum trebuie facuta cererea - caci vektor a afirmat ca in niciun caz nu se da pe prietenie, gasca, pile sau rudenie (cel mult am prins ca e o treaba de cum are cineva chef, si asta ar fi naspa).

Asadar sa ne explice cineva clar si frumos, pe intelesul tuturor cum se obtine pin la un anunt. La urma urmelor asta era si tema acestui topic.

Mersi.

Edited by whisky
  • Like 1
  • Haha 1

20 minutes ago, whisky said:

Bine, dar tot nu sint lamurit cum e cu pin-urile astea. Se iau printr-un contract cu site-ul contra cost, se obtin la cerere, cum trebuie facuta cererea - caci vektor a afirmat ca in niciun caz nu se da pe prietenie, gasca, pile sau rudenie (cel mult am prins ca e o treaba de cum are cineva chef, si asta ar fi naspa).

Asadar sa ne explice cineva clar si frumos, pe intelesul tuturor cum se obtine pin la un anunt. La urma urmelor asta era si tema acestui topic.

Mersi.

Iti explic eu ..    "Romanian rules" !

23 minutes ago, whisky said:

Mersi.

"Sunt posturi care mie mi s-au parunt interesante. Punct."

El decide. I se pare lui ceva interesant. Determină asta prin metoda izotopolui de carbon simplă la care adaugă calcule de fezabilitate prin intermediul teoriei lui Pitagora. Și anunțul ajunge acolo, pinned, trololol. Aproape că aș râde dacă nu ar fi tragic. Dar nu e ca și cum obiectivitatea ar caracteriza nația asta, deci nu ne făceam speranțe.

12 minutes ago, BogdanLiviu said:

"Sunt posturi care mie mi s-au parunt interesante. Punct."

El decide. I se pare lui ceva interesant. Determină asta prin metoda izotopolui de carbon simplă la care adaugă calcule de fezabilitate prin intermediul teoriei lui Pitagora. Și anunțul ajunge acolo, pinned, trololol. Aproape că aș râde dacă nu ar fi tragic. Dar nu e ca și cum obiectivitatea ar caracteriza nația asta, deci nu ne făceam speranțe.

In cazurile de mai jos gusturile moderatorului sunt cel putin discutabile:

Nu ca ar fi scule rele, dar se gasesc absolut pe toate drumurile

• Haha 1

24 minutes ago, manbearpig said:

E teoremă, nu teorie, boss.

My bad. Am scris repede. Da, este teoremă, nu teorie.

1 hour ago, Blackthorn said:

In cazurile de mai jos gusturile moderatorului sunt cel putin discutabile:

Nu ca ar fi scule rele, dar se gasesc absolut pe toate drumurile

Blackthorn, da' cum poți să spui așa ceva? Adică gusturile moderatorului Vektor în materie de posturi pinned sunt discutabile când vine vorba de vânzătorul Vektor? Vaiii, dar cum se poate așa ceva? Adică... oare moderatorul Vektor își pune posturile ca pinned doar pentru că poate, în dauna altor produse care ar putea fi chiar interesante, dar nu sunt ale lui? Vaiii, dar cum să-l acuzăm noi pe Vektor că face așa ceva? El este drept și corect, cel mai drept și corect dintre dacii care conduc forumul ăsta și care nu pricep că din cauza lor și a atitudinilor de genul acesta forumul horcăie. Exemplu mai bun ca acela nu putea exista și demonstrează exact ce am spus încă de la început.

Dar să ne mulțumim că suntem pe lista neagră a moderatorului care... a moderatorului care.

14 hours ago, whisky said:

Mersi.

Procesul e simplu. Intri in contact cu un moderator/administrator si e la latitudinea lui sa puna pin sau nu. Fiecare isi foloseste propria judecata si cam aia e. In general oamenii care cer pin stiu ca obiectul pe care vor sa il vanda e deosebit. Daca mai apar si obiecte mai putin deosebite cred ca e mai degraba o exceptie decat o regula. 

Mi se pare usor ridicol tonul topicului asta. 

Spor. 

• Like 7
  • Thanks 1

Eu cred ca cel mai corect ar fi pe baza unei plati ca pe alte sait-uri. Sa se poata plati cu cardul sau cu sms. Platesti, esti promovat, pus in fata, indiferent ce vinzi, daca asa consideri ca ai vanzare mai buna. Restul anunturilor gratuite, la gramada cu celelalte.

• Like 2
  • Haha 1
  • Sad 1

5 minutes ago, alinu_tau said:

Eu cred ca cel mai corect ar fi pe baza unei plati ca pe alte sait-uri. Sa se poata plati cu cardul sau cu sms. Platesti, esti promovat, pus in fata, indiferent ce vinzi, daca asa consideri ca ai vanzare mai buna. Restul anunturilor gratuite, la gramada cu celelalte.

Corect !

• Haha 1

Și ca să fie totul bine, toate plățile să se facă prin PayPal. Și să faceți contracte cu firmele de curierat, să avem reduceri și comandă automată prin forum. Și neapărat să se schimbe numele sitului în Romanian Guitarist Bazaar, ca să reflecte mai precis conținutul.

Sau... știu că pare o nebunie, but hear me out: nu mai bine vă desfășurați afacerile pe situri specific făcute pentru asta?!

• Like 6
  • Thanks 1

38 minutes ago, FiveseveN said:

Și ca să fie totul bine, toate plățile să se facă prin PayPal. Și să faceți contracte cu firmele de curierat, să avem reduceri și comandă automată prin forum. Și neapărat să se schimbe numele sitului în Romanian Guitarist Bazaar, ca să reflecte mai precis conținutul.

Sau... știu că pare o nebunie, but hear me out: nu mai bine vă desfășurați afacerile pe situri specific făcute pentru asta?!

Era vorba doar de anunturile “pinned” sau asa-numintele “anunturi promovate” pe care le vezi si pe alte “situri” , n-am zis sa tranformam tot forumul intr-un balci, dar tu bineinteles ca iarasi si din nou nu te-ai putut abtine...

29 minutes ago, FiveseveN said:

Acesta este tipul de argumentatie ..  "las-o ba ca merge' asa !" .. ce sa ne mai complicam si sa ne batem capul .. de vina este pozitia geostrategica ..

Din cate stiu eu .. forumul acesta se numeste Romanian Guitarist Community .. pai daca este  "Community"  .. sa fie pentru toti !

No offence !

54 minutes ago, FiveseveN said:

Nu știu pe ce lume trăiești tu, adică știu, am văzut-o la un post anterior unde aveai pata pusă pe un om care muncește (na, ăștia cu munca sunt de blamat), dar forumul ăsta este făcut specific pentru afaceri. Este drept, pentru afacerile unora. Cum ar fi moderatorii cu listă neagră care se trec automat pe lista albă, că așa se apreciază cu de la ei putere. Da' poate te trezești cândva...

• Thanks 1

@BogdanLiviu & co: Boieri dumneavoastră, pentru faptul că omul curăță după noi prin forum cred că merită și el măcar beneficiul de a-și pune piuneză pe anunțuri. Mie mi se pare de la sine înțeles. Sunt convins că nu aveți idee câtă mizerie se adună pe un forum (de oriunde), chiar și unul modest ca audiență și de nișă - altfel ați face mai puțină ;) 

• Like 2

1 minute ago, BogdanLiviu said:

forumul ăsta este făcut specific pentru afaceri

med_1411052054_image.jpg

Bă ce rău îmi pare că scosesem secțiunea asta din updates! Acum cine știe ce alte adevăruri fundamentale despre RGC am pierdut... Tre' să mă apuc de citit din urmă. Ia zi, @Cosu, are dreptate plutonierul și de fapt trăiam eu cu o impresie greșită?!

23 minutes ago, alinu_tau said:

asa-numintele “anunturi promovate” pe care le vezi si pe alte “situri”

Care alte situri sunt alea? TGP nu are, nici MLP, nici TDPRI. Nici măcar SevenString.org. Nu caut eu unde trebuie?!

8 minutes ago, apocapsile said:

@BogdanLiviu & co: Boieri dumneavoastră, pentru faptul că omul curăță după noi prin forum cred că merită și el măcar beneficiul de a-și pune piuneză pe anunțuri. Mie mi se pare de la sine înțeles. Sunt convins că nu aveți idee câtă mizerie se adună pe un forum (de oriunde), chiar și unul modest ca audiență și de nișă - altfel ați face mai puțină ;) 

Man, conduc un grup de vânzări instrumente second-hand de peste 30.000 de suflete. Regulile pe care le respectă ei le-am respectat și eu, fie că sunt produsele mele, fie că am vândut produse pentru șefii mei. Nu concep ca eu, care aplic regulile (și sunt singur cu peste 30.000 de suflete, da???), să fiu altfel decât trebuie să fie ei. Asta cu "mi se pare normal pentru că" este cea mai mare bubă românească. Să mă ierți că spun asta, nu e nimic personal. Este însă cea mai mare dramă de care suferim. Drama de a accepta că suntem mici când de fapt putem fi mari prin propriul exemplu. Cum să cer eu cuiva ceva când eu personal nu respect ce le cer eu? Și, haha, pe tema asta sunt suficienți cretini care nu mă suportă. Asta este, #ghinion :) 
Nu există asemenea normalitate, aia de care povestești tu. Nici afară. Tocmai de aia ăia au avansat și noi suntem aici, de unde se emigrează mai mult decât din Siria, țară distrusă de război :) Regret că ai părerea asta, dar poate te mai gândești și ți-o schimbi. Nimic nu înlocuiește egalitatea. Și nimic nu trebuie să ne facă să acceptăm mizeriile astea pe post de egalitate. Mâine poți face forumul tău, mai bun ca ăsta. De fapt nu, tu consideri deja normal că abuzul asupra democrației și normalității este normal. Dar cum spuneam, poate te mai gândești :)
Eu rămân aici, să iau flegmele pentru că "sunt altfel" :)

Edited by BogdanLiviu
  • Like 2
  • Thanks 1

Am senzația că nefericita dramă geopolitică frământă bietele suflete până într-acolo încât nu-și mai pot turna un ceai fără a cumpăni cum temperatura și durata infuziei afectează egalitatea de șanse și dreptatea universală.

@BogdanLiviu Vezi că nu m-ai citat corect. Am spus "de la sine înțeles". Normal este numai ceea ce este normat :-) cuvintele cheie la care tinzi să subscrii orice sintagmă care pare similară sunt strict legate de condiționări afective și cognitive personale, de care nu duce nimeni lipsă, dar e bine totuși să punctăm ;-)

Edited by apocapsile

1 minute ago, alinu_tau said:

Daca te-ai uita mai bine, ai vedea ca si pe OLX exista

Bravo tati, și acum să recapitulăm ce am scris cu o oră înainte, dar cu litere mai mari, poate-ți intră în cap de data asta:

Nu mai bine vă desfășurați afacerile pe situri specific făcute pentru asta?!

• Haha 1

13 minutes ago, FiveseveN said:

Nu mai bine vă desfășurați afacerile pe situri specific făcute pentru asta?!

Care afaceri, ca vad ca tu nu vrei sau nu poti sa intelegi!? Era vorba doar de anunturile prinse in pioneza, nu ti-a cerut nimeni vreun ban pentru anunturile/topicurile simple/normale/regulare sau cum sa iti mai explic? Ti se pare normal ca doar unii sa isi promoveze topicurile doar pentru ca “EI POT”? Nu ar fi mai bine ca aceste anunturi sa fie contra cost si atunci nu ar mai exista astfel de discutii? Vrei in pioneza - te costa atat, vrei si bord, chenar, stelute si flash-uri - te mai costa inca atata, nu vrei nimic, faci un topic obisnuit gratuit. Dupa mine, aceste “pinned” le-as scoate de tot, decat asa cum sunt puse acum, mai bine deloc.

Edited by alinu_tau

Forum - loc de discutie intre oameni cu aceeasi pasiune.

Bazarul forumului - loc pentru schimbul de obiecte pe bani sau pe alte obiecte intre oameni pasionati.

BIJNIȚĂ - a avea 5000 de anunturi de vanzare si sa ne plangem ca nu avem pin. Si pentru ca vrem sa facem bani din asta in continuare si vrem sa aducem plus valoare exponentiala portofelului propriu, nu ne deranjeaza sa dam un ban un plus ca sa stam in fata. 

Dar, vedeti voi, dragi bisnitari, nu despre asta este nici forumul si nici bazarul forumului.

Sau cel putin nu despre asta ar trebui sa fie.

Mai schimbati si voi placa.

Edited by lefmir
  • Like 3

6 minutes ago, lefmir said:

Si pentru ca vrem sa facem bani din asta in continuare si vrem sa aducem plus valoare exponentiala portofelului propriu, nu ne deranjeaza sa dam un ban un plus ca sa stam in fata. 

Sau din contra, pe unii ii deranjeaza...