www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Posturi pinned


Blackthorn
 Share

Recommended Posts

20 minutes ago, whisky said:

Bine, dar tot nu sint lamurit cum e cu pin-urile astea. Se iau printr-un contract cu site-ul contra cost, se obtin la cerere, cum trebuie facuta cererea - caci vektor a afirmat ca in niciun caz nu se da pe prietenie, gasca, pile sau rudenie (cel mult am prins ca e o treaba de cum are cineva chef, si asta ar fi naspa).

Asadar sa ne explice cineva clar si frumos, pe intelesul tuturor cum se obtine pin la un anunt. La urma urmelor asta era si tema acestui topic.

Mersi.

Iti explic eu ..    "Romanian rules" !

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, BogdanLiviu said:

"Sunt posturi care mie mi s-au parunt interesante. Punct."

El decide. I se pare lui ceva interesant. Determină asta prin metoda izotopolui de carbon simplă la care adaugă calcule de fezabilitate prin intermediul teoriei lui Pitagora. Și anunțul ajunge acolo, pinned, trololol. Aproape că aș râde dacă nu ar fi tragic. Dar nu e ca și cum obiectivitatea ar caracteriza nația asta, deci nu ne făceam speranțe.

In cazurile de mai jos gusturile moderatorului sunt cel putin discutabile:

Nu ca ar fi scule rele, dar se gasesc absolut pe toate drumurile

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, whisky said:

Bine, dar tot nu sint lamurit cum e cu pin-urile astea. Se iau printr-un contract cu site-ul contra cost, se obtin la cerere, cum trebuie facuta cererea - caci vektor a afirmat ca in niciun caz nu se da pe prietenie, gasca, pile sau rudenie (cel mult am prins ca e o treaba de cum are cineva chef, si asta ar fi naspa).

Asadar sa ne explice cineva clar si frumos, pe intelesul tuturor cum se obtine pin la un anunt. La urma urmelor asta era si tema acestui topic.

Mersi.

Procesul e simplu. Intri in contact cu un moderator/administrator si e la latitudinea lui sa puna pin sau nu. Fiecare isi foloseste propria judecata si cam aia e. In general oamenii care cer pin stiu ca obiectul pe care vor sa il vanda e deosebit. Daca mai apar si obiecte mai putin deosebite cred ca e mai degraba o exceptie decat o regula. 

Mi se pare usor ridicol tonul topicului asta. 

 

Spor. 

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, alinu_tau said:

Eu cred ca cel mai corect ar fi pe baza unei plati ca pe alte sait-uri. Sa se poata plati cu cardul sau cu sms. Platesti, esti promovat, pus in fata, indiferent ce vinzi, daca asa consideri ca ai vanzare mai buna. Restul anunturilor gratuite, la gramada cu celelalte.

Corect !

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Și ca să fie totul bine, toate plățile să se facă prin PayPal. Și să faceți contracte cu firmele de curierat, să avem reduceri și comandă automată prin forum. Și neapărat să se schimbe numele sitului în Romanian Guitarist Bazaar, ca să reflecte mai precis conținutul.

Sau... știu că pare o nebunie, but hear me out: nu mai bine vă desfășurați afacerile pe situri specific făcute pentru asta?!

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, FiveseveN said:

Și ca să fie totul bine, toate plățile să se facă prin PayPal. Și să faceți contracte cu firmele de curierat, să avem reduceri și comandă automată prin forum. Și neapărat să se schimbe numele sitului în Romanian Guitarist Bazaar, ca să reflecte mai precis conținutul.

Sau... știu că pare o nebunie, but hear me out: nu mai bine vă desfășurați afacerile pe situri specific făcute pentru asta?!

Era vorba doar de anunturile “pinned” sau asa-numintele “anunturi promovate” pe care le vezi si pe alte “situri” , n-am zis sa tranformam tot forumul intr-un balci, dar tu bineinteles ca iarasi si din nou nu te-ai putut abtine...

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, FiveseveN said:

Și ca să fie totul bine, toate plățile să se facă prin PayPal. Și să faceți contracte cu firmele de curierat, să avem reduceri și comandă automată prin forum. Și neapărat să se schimbe numele sitului în Romanian Guitarist Bazaar, ca să reflecte mai precis conținutul.

Sau... știu că pare o nebunie, but hear me out: nu mai bine vă desfășurați afacerile pe situri specific făcute pentru asta?!

Acesta este tipul de argumentatie ..  "las-o ba ca merge' asa !" .. ce sa ne mai complicam si sa ne batem capul .. de vina este pozitia geostrategica ..

Din cate stiu eu .. forumul acesta se numeste Romanian Guitarist Community .. pai daca este  "Community"  .. sa fie pentru toti !

No offence !

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@BogdanLiviu & co: Boieri dumneavoastră, pentru faptul că omul curăță după noi prin forum cred că merită și el măcar beneficiul de a-și pune piuneză pe anunțuri. Mie mi se pare de la sine înțeles. Sunt convins că nu aveți idee câtă mizerie se adună pe un forum (de oriunde), chiar și unul modest ca audiență și de nișă - altfel ați face mai puțină ;) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, BogdanLiviu said:

forumul ăsta este făcut specific pentru afaceri

med_1411052054_image.jpg

Bă ce rău îmi pare că scosesem secțiunea asta din updates! Acum cine știe ce alte adevăruri fundamentale despre RGC am pierdut... Tre' să mă apuc de citit din urmă. Ia zi, @Cosu, are dreptate plutonierul și de fapt trăiam eu cu o impresie greșită?!

23 minutes ago, alinu_tau said:

asa-numintele “anunturi promovate” pe care le vezi si pe alte “situri”

Care alte situri sunt alea? TGP nu are, nici MLP, nici TDPRI. Nici măcar SevenString.org. Nu caut eu unde trebuie?!

Link to comment
Share on other sites

Am senzația că nefericita dramă geopolitică frământă bietele suflete până într-acolo încât nu-și mai pot turna un ceai fără a cumpăni cum temperatura și durata infuziei afectează egalitatea de șanse și dreptatea universală.

@BogdanLiviu Vezi că nu m-ai citat corect. Am spus "de la sine înțeles". Normal este numai ceea ce este normat :-) cuvintele cheie la care tinzi să subscrii orice sintagmă care pare similară sunt strict legate de condiționări afective și cognitive personale, de care nu duce nimeni lipsă, dar e bine totuși să punctăm ;-)

 

 

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, FiveseveN said:

 

Care alte situri sunt alea? TGP nu are, nici MLP, nici TDPRI. Nici măcar SevenString.org. Nu caut eu unde trebuie?!

Daca te-ai uita mai bine, ai vedea ca si pe OLX exista

BogdanLiviu - Toata stima!

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, alinu_tau said:

Daca te-ai uita mai bine, ai vedea ca si pe OLX exista

Bravo tati, și acum să recapitulăm ce am scris cu o oră înainte, dar cu litere mai mari, poate-ți intră în cap de data asta:

Nu mai bine vă desfășurați afacerile pe situri specific făcute pentru asta?!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, FiveseveN said:

 

Nu mai bine vă desfășurați afacerile pe situri specific făcute pentru asta?!

Care afaceri, ca vad ca tu nu vrei sau nu poti sa intelegi!? Era vorba doar de anunturile prinse in pioneza, nu ti-a cerut nimeni vreun ban pentru anunturile/topicurile simple/normale/regulare sau cum sa iti mai explic? Ti se pare normal ca doar unii sa isi promoveze topicurile doar pentru ca “EI POT”? Nu ar fi mai bine ca aceste anunturi sa fie contra cost si atunci nu ar mai exista astfel de discutii? Vrei in pioneza - te costa atat, vrei si bord, chenar, stelute si flash-uri - te mai costa inca atata, nu vrei nimic, faci un topic obisnuit gratuit. Dupa mine, aceste “pinned” le-as scoate de tot, decat asa cum sunt puse acum, mai bine deloc.

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

Forum - loc de discutie intre oameni cu aceeasi pasiune.

Bazarul forumului - loc pentru schimbul de obiecte pe bani sau pe alte obiecte intre oameni pasionati.

BIJNIȚĂ - a avea 5000 de anunturi de vanzare si sa ne plangem ca nu avem pin. Si pentru ca vrem sa facem bani din asta in continuare si vrem sa aducem plus valoare exponentiala portofelului propriu, nu ne deranjeaza sa dam un ban un plus ca sa stam in fata. 

Dar, vedeti voi, dragi bisnitari, nu despre asta este nici forumul si nici bazarul forumului.

Sau cel putin nu despre asta ar trebui sa fie.

 

Mai schimbati si voi placa.

Edited by lefmir
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alinu_tau said:

Sau din contra, pe unii ii deranjeaza...

Pe mine nu ma deranjeaza, faceti bijnitzaraie fratilor. Dar sincer nu vreau sa vad cand intru pe forum 10000 de articole pinned PLATITE. Ca azi vrei tu 10, maine poate vrea si BogdanLiviu 30 ca doar are grup de 30000 de oameni pe facebook si poate face si elniste bijnitza de intermediere si tot asa. Si poimaine o sa intru eu, un user normal si o sa vreau sa caut ceva.....si fix pix ca o sa dau scroll printre 100 de articole si nu o sa mai gasesc nimic. 

Si ghici ce! nici voi n-o sa vindeti nimic mai repede. Ca oamenii potential interesati de anunturile voastre ar fi oameni ca mine....si mie sincer mi se rupe banana de postarile pinned.

 

<turboirony>Dar eu zic sa discutam o problema mai importanta aici: daca pin-urile sunt platite....cine decide care pin vine primul? si in ce ordine? si mai ales: care este pinned dintre pin-uri? Vedeti? tot nu scapati de meschinul de Vektor si de judecata lui apriga....dupa o sa faceti topic: "DAR CINE DECIDE CARE PIN PLATIT VINE PRIMUL". 

si printre primele replyuri va fi eventual cineva care va sugera  sa se plateasca pin-urile pinned. si tot asa.  </turboirony>

 

Canalizati-va, mon cher, energia asta in altceva. O gama azi, un acord maine, o samanta si o cola in fata blocului cu bajetzii, dupa caz.

Hai ca v-am dat suficiente idei! V-am pupat!

212.gif

Edited by lefmir
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, lefmir said:

Dar eu zic sa discutam o problema mai importanta aici: daca pin-urile sunt platite....cine decide care pin vine primul? si in ce ordine?

Sa nu divagam de la subiect .. eu cand ma duc la alimentara din colt .. tanti care ma serveste stie  regula de aur : primul sosit primul servit .. "Next please .."    

Link to comment
Share on other sites

eu zic mai bine sa apreciem ca exista, totusi, un forum, o comunitate, unde, de bine de rau, nu sunt chiar toti bisnitzari, si unde se mai gaseste cate unul care mai si cunoaste una-alta si poate da un sfat sau poate preveni o teapa. Este si motivul pt care nu chiar orice cocalar posteaza pe acest forum anunturi cu cine-stie-ce "mega chitara"...cand o mai face cate unul, de obicei ne distram si noi un pic inainte sa dispara...pana la urma forumul asta e jucaria cuiva, care depune oaresce efort pt a-l tine la dispozitia altora, gratuit. motiv pt care, din punctul meu de vedere, poate face regulile cum vrea muschii lui, sa favorizeze pe cine vrea. ca unul sau altul nu mai poate sa isi desfasoare bishnita asa cum ar vrea el, pt ca il incurca anunturile pinned, asta e problema lui...eu personal oricum nu cumpar de la bishnitarii de pe forum (se stie care sunt - cel putin membrii mai vechi ar trebui deja sa-i fi mirosit) si nici nu accept schimburi.dau ignore instant, din principiu.

iar daca anunturile cu scule mai valoroase sau mai rare nu sunt pinned, asta cred ca se poate rezolva prin postari de genul "merita pinned", care eventual daca strang like-uri il pot determina pe admin sa lipeasca anuntul.

forumul asta cred ca de la bun inceput a fost gandit pt a fi gratuit, pt a fi o comunitate. oare cineva realizeaza ce presupune sa se ajunga la anunturi platite? pai alea sunt venituri, trebuie sa iti faci firma, sa le inregistrezi, declaratii pe la anaf, contabilitate samd. ca doara nu-i intra banii in cont la admin asa la nesfarsit, fara sa se sesizeze uorganele. si nici nu cred ca s-ar complica "fara factura"... probabil ar fi vorba de  cativa roni, pt care nu ar merita sa isi bata nimeni capul si atunci lasa treaba sa mearga asa cum este... mai bine v-ati gandi unii macar ca e bine ca nu va cauta anafu pe la oua si ca puteti vinde pe forumul asta, chiar daca aveti ghinion sa nu va fie pinned anuntul.

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, lefmir said:

Pai vezi! ai ce face in loc sa comentezi prostii pe topicul asta. Fugi la alimentara, ia niste broccoli, e brain food. Poate pana la urma te prinzi si tu de ironii deloc fine.

Mai baga una .. asta a fost cam subtire .. acum esti "Veteran" .. inca cateva postari de genul acesta si poate ajungi  V.I.P. 

Succes !

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, un chitarist said:

topicurile cu pin cum nu incurca, asa n-ajuta. n-ar fi mai bine fara pin? cine isi vrea ptopicul sus il poate avea zilnic cu bump, in felul asta va fi bine si pt site. 

Perfect de acord cu asta, nici eu nu vad rostul lor, mai ales ca sunt unele topice cu ani buni la care nu s-a mai intamplat nimic. Dupa parerea mea la PIN ar trebui sa stea informatiile de interes general, gen regulile forumului, cum se da feedback, un eventual anunt umanitar sau cele in care se doneaza ceva. Restul in opinia mea sunt in plus si inutile

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.