www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce ar trebui sa fac pentru a compune muzica la chitara


preksebe
 Share

Recommended Posts

Salut. Cant la chitara de aproximativ doi ani,aproape tot ce am invatat, am invatat  de la prieteni si din diferite videoclipuri dar stiu doar anumite chestii de baza despre teoria muzicala (acorduri etc).
Aproape am reusit sa cant pe scena cu niste prieteni la un miss boboc,ca unul dintre artistii locali iar urmeaza sa mai cant la un festival local in vara.
Personal am "compus" cateva riff-uri,evident nevazute de nimeni in afara de mine,niste chestii mici.Voiam sa stiu daca cineva dintre voi ma poate sfatui ce ar trebui sa fac,ce ar trebui sa stiu pentru a putea incepe sa compun .



(Scuzati rigiditatea postarii,de obicei nu postez pe forumuri si nu stiu ce altceva ar mai trebui sa includ aici)

Link to comment
Share on other sites

Singura problema e ca....aproape orice incerc sa "compun" este ceva prost, ceva simplu,fie ceva facut deja de altcineva fie gibberish..si de ceva timp nu am reusit sa scap de chestia asta =))

    Iar in general,din muzica altora sunt in general inspirat de chestiile folk..sau  parti de black metal pentru chitara acustica...dar nu prea am reusit sa ajung sa inventez ceva apropiat de asta

Edited by preksebe
Link to comment
Share on other sites

Tare asta. La mine e fix invers, eu aproape ca habar n.am de teorie, dar compun :biglaff:. Cu mari limitări, ce.i drept, but meh...

Acum, la modul cel mai serios posibil (deși ce am scris mai sus nu e o glumă), pe lângă ce au zis vektor și lefmir, oricât de aiurea ar suna asta, eu zic că treaba asta cu compusul ține un pic (mai mult) și de inspirație. If you're not inspired, oricât ai vrea să scrii ceva ca lumea, nu iese și pace. I have been struggling with this myself for many years now.

Eu zic, cel mai bine, continuă să studiezi, ascultă cât mai multă muzică, încearcă să vezi cum se îmbină notele, acordurile în piesele respective etc., ca să.ți faci o idee în mare cam ce se potrivește cu ce. Și în timp, cu cât o să avansezi mai mult, cu atât o să.ți vină mai ușor să compui ceva care să.ți placă în momentele în care o să fii suficient de inspirat să faci asta.

Și revenind la inspirație, nu.s vreo mare chitaristă sau compozitoare (departe de mine așa ceva), but probably the best piece of advice that I could give you here e să nu încerci niciodată să compui o piesă doar de dragul de a compune. Dacă nu ai that "spark of inspiration" ca să scrii ceva care chiar să sune fain, tot degeaba. O să iasă ceva, cum ai zis și tu, gibberish. Been there, done that. Niște ani de zile la rând am încercat să compun câte un album pe an, cu voce și toate cele. Așa, că mi se pusese mie pata. Până când mi.am dat seama că merg într.o direcție total greșită și că totul suna atât de prost, încât trebuie să o las mai moale cu cantitatea în favoarea calității. Așa am ajuns să scot primul meu album instrumental, format din piese scrise pe parcursul a 4 ani. A durat mult, însă a meritat. Mie personal îmi face plăcere să.l ascult chiar și acum, după 4 ani de când i.am dat drumul. Și cred că ăsta e și scopul până la urmă. Să reușești să ajungi în punctul ăla în care să poți să compui ceva care să.ți placă și după niște ani. Așadar, ai răbdare, studiază cât de mult poți, și în timp, probabil, lucrurile o să vină de la sine.

Scuze că am divagat un pic de la subiect, și îmi cer scuze în caz că ce am scris mai sus n.are sens peste tot (mi.e destul de somn și mi.e puțin cam greu să îmi adun gândurile la ora asta).

Baftă!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hmmm ... parerea mea e ca ar trebui sa exersezi asta ca pe orice alt skill . Sfatul scriitorilor catre sa alti scriitori in impas e sa scrii. Chiar daca nu-ti vine, chiar daca n-ai inspiratie: scrie!

Sunt de acord, însă doar parțial. Mi s.a întâmplat de câteva ori până acum să jam.uiesc fără vreo idee clară în minte și să îmi dau seama la un moment dat că am zdrăngănit ceva pe care s.ar putea lucra mai departe, dar asta foarte rar. În 95% din cazuri m.am trezit în final fie cu un riff sau o idee pe care habar n.am cum să o continui, sau și mai rău, cu câteva riffuri legate, dar care seamănă izbitor cu ceva ce am scris anterior (fără ca eu să.mi fi dat seama de asta de la bun început). Mie aici îmi dă blue screen creierul, mi se pare cel mai frustrant lucru care poate să se întâmple atunci când vrei să scrii ceva. And to be honest, nu prea văd ce rost are să investești câteva ore bune (sau poate chiar mai mult) încercând să compui ceva, când e clar că "that's not a good day for science". Personal, mai bine aș folosi timpul ăla pentru un cover sau ceva. Măcar acolo știu că am un punct final, un scop spre care mă îndrept.

 

My 2 cents.

 

P.S.:@apocapsile: mersi frumos! :D

Link to comment
Share on other sites

Poti sa incerci sa iei piese cunoscute si sa incerci sa le reorchestrezi intr-un alt gen. Asa esti impins un pic sa si intelegi ce se intampla in piesa, daca iti propui doar sa faci un cover e usor sa ramai la stadiul in care memorezi mecanic fara sa intelegi care e scopul diverselor sectiuni si cum se leaga intre ele.

De exemplu, prima piesa pe care am urcat-o pe Youtube a fost asta:

 

Link to comment
Share on other sites

^^ Aia i-am zis și eu înainte să tai totul și să-i zic de Mike, să exerseze cu săritul între genuri. Merită și exersat ritmuri. Când mergeam la dansuri am redescoperit o grămadă de piese transpuse pe ritmuri și game potrivite unor genuri total diferite pentru a putea fi dansate. De exemplu de la blues la cha-cha, de la rumba la jive, cu orchestrații adaptate etc. etc. - îți deschide destul de bine ochii, cu atât mai mult dacă sunt piese și stiluri pe care nu le iei în seamă de obicei.

 

@mike_KidLazy  Dacă nici tu n-ai arătat că dacă vrei, se poate foarte bine și cu Glonțul de la Squier, de ar trebui să ne rușinăm că vorbim de Ibanez Prestige și alte mofturi fără să postăm ceva legat de-al nostru, apăi nu știu cine va arăta. Ar trebui să-ți fi dat GS sponsorizare pentru faza asta, și-așa cam alea se vând la noi, că asta-i situația. Also, am dat peste Radio Șanț și am râs de unul singur prin casă, m-a amuzat teribil și sună și fain. Mi-am amintit când ne strângeam în liceu cu acusticele și bongos-uri și făceam mișto de cele mai lacrimogene piese transformându-le în reggae/ska și punk (btw merg bine îmbinate genurile astea și se pupă fantastic și cu influențe etnice - cum arată the Dropkick Murphys sau Zdob și Zdub, de ce nu?

Dar ai dreptate, de cele mai multe ori îți dai seama că ești blocat în anumite 'manierisme' și orice faci iese ca-n bancul ăla:

Americanii voiau să facă 'outsourcing' pe segmentul de vehicule militare. Merg cu planurile de construcție la chinezi. Ăia: în două zile e gata!. Vin americanii, când colo, îi așteptau cu un tractor. Ăștia, disperați, hai să vedem și la nemți, că ăia le au. Se duc la nemți cu planurile: "în trei zile aveți tancul!". Trec zilele, apar ăia... tot cu un tractor. Pfuai, ăștia exasperați. "Hai să încercăm și la români, tot suntem prin zonă și lucrează pe bani puțini". Vin în Brașov, la uzina Tractorul. Le zice nea Gică: "Băieți, plimbați-vă și relaxați-vă, facem să fie bine. Într-o săptămână îi gata". Vin după o săptămână americanii la uzină, îi aștepta o frumusețe de tanc. Cu ochii în lacrimi, bucuroși, îi zic lui Gică: "Măi omule, nu mai aveam nicio speranță, am fost peste tot și de fiecare dată ne-au așteptat cu un tractor".  La care, Gică: "Păi și nouă tot tractor ne-o ieșit la început, dar l-am mai luat din pilă!"

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, preksebe said:

Salut. Cant la chitara de aproximativ doi ani,aproape tot ce am invatat, am invatat  de la prieteni si din diferite videoclipuri dar stiu doar anumite chestii de baza despre teoria muzicala (acorduri etc).
Aproape am reusit sa cant pe scena cu niste prieteni la un miss boboc,ca unul dintre artistii locali iar urmeaza sa mai cant la un festival local in vara.
Personal am "compus" cateva riff-uri,evident nevazute de nimeni in afara de mine,niste chestii mici.Voiam sa stiu daca cineva dintre voi ma poate sfatui ce ar trebui sa fac,ce ar trebui sa stiu pentru a putea incepe sa compun .



(Scuzati rigiditatea postarii,de obicei nu postez pe forumuri si nu stiu ce altceva ar mai trebui sa includ aici)

ca sa incepi sa 'compui' trebuie sa ai acces la creativitate/imaginatie. toate combinatiile de sunete exista deja in neant (la fel ca portofelele crypto) tu nu compui nimic doar sa le interpretezi si aduci din neant aici, daca nu il poti accesa o sa suni ca altcineva intr-un procent mai mic sau mai mare. dupa ce afli cum il poti accesa, creierul tau o sa zica: "wtf is this?" :)) 

Edited by rooffly
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.