www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Aceeasi nota pe freturi diferite pe o acustica


Santal
 Share

Recommended Posts

Salut, 

Am o acustica veche pe care as vrea sa o reconditionez. I-am umblat la truss rod ptr actiune, i-am pus alt saddle si am si adjustat un pic intonatia. 

Am insa o problema cu coarda Mi subtire. De pe fretul 5 pana la 8 e aceeasi nota, un La. Aveti idee ce as putea face ca sa o remediez? Pot ridica actiunea si ar functiona, insa ar trebui s-o ridic mult prea mult si ar deveni dificil de cantat.

Mersi. 

Link to comment
Share on other sites

Întâi marchează ce e mai înalt. Ar trebui să fie suficient să tragi ușor cu o nivelă și indigo prins pe ea, în mișcare paralelă cu gâtul ca să-ți dai seama care fret-uri scot capetele mai sus. Dacă le pilești numai pe alea până se duce indigo-ul și re-măsori, s-ar putea să scapi cu mai multă sârmă. Dar înainte de toate vezi să ai gâtul ajustat corect (adică foarte foarte puțin concav - cât să existe un spațiu pe la mijlocul tastierei (culmea, spre tasta 7) între coardă și fret în timp ce ții apăsată coarda simultan pe prima tastă și pe ultima, la îmbinarea gâtului cu corpul (15-ish).

Altfel riști să le belești aiurea și să iei mai mult material decât e cazul.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.