www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

problema calitate export Reaper


Recommended Posts

Salutare tuturor.

Am cca o luna de cand folosesc Reaper. In general, la toate problemele de care m-am lovit referitor la program am gasit rezolvarea online pe undeva.

Eh, nu si la aceasta.

Inregistrez si mixez pe el, se aude totul ok, dupa ce export (indiferent ca este wav sau mp3), scade volumul drastic, cam la jumatate fata de ce se aude in Reaper. Toate astea intamplandu-se la un nivel de beginner, ma gandesc ca poate gresesc pe undeva, am vreo setare aiurea. Am incercat toate optiunile de render, acelasi rezultat, volumul la jumatate (aproximativ). Am incercat sa inregistrez la -6db, -8 etc, acelasi rezultat.

Mentionez ca folosesc un behringer umc202hd, windows 7, chitara ibanez art90 (daca are vreo importanta).

Multumesc anticipat pentru orice solutie! 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, FiveseveN said:

În fereastra de rendering VU-metrul îți indică nivelul corect? Cu ce asculți fișierele exportate? Poate e redus volumul din respectivul player, sau din mixerul din Windows. Dacă adaugi fișierul randat tot în Reaper arată și se aude la nivelul corect?

Da, am uitat sa mentionez asta, cand pun mp3-ul inapoi in Reaper, se aude la volumul initial din Reaper. Dar in orice alt player din windows, comparativ cu tona de mp3-uri care le am, se aude foarte incet. Folosesc winamp, iar mixerul din Windows e reglat corect.

Am atasat 2 screenshoturi: nivelul de pe rendering si proiectul in sine, poate e ceva ce am gresit. Nivelele pe trackuri sunt mari pentru ca am incercat si asa, dar rezulta acelasi lucru.

Inteleg ca se pierde multa calitate pe mp3, dar ma intereseaza cum sa fac sa am acelasi nivel (volum, sonor) ca al celorlalte mp3-uri, cum pot regla exportul (daca de acolo este problema). Mentionez ca am incercat toate optiunile de pe render cu acelasi rezultat.

E o problema la care caut raspunsul de ceva timp, imi trebuie sa se auda mp3 ca lumea ca mai il trimiti undeva, mai postezi prin alte parti etc.

Mersi anticipat de ajutor!

screen_1.jpg

screen_2.jpg

Edited by costache_relu
Link to comment
Share on other sites

Da, sunt mult prea mari nivelele în exemplul de mai sus dar nu ar trebui să fie relevant pentru problemă.

Atâta timp cât (doar) în Reaper se aude diferit, bănuiesc că e legat de driverul ASIO, că doar nu e și Winamp setat pe ASIO. Dacă pui Reaper pe Direct Sound se aude mai încet? Ai control de volum în proprietățile driverului ASIO (Control Panel sau aplicație separată, nu știu cum e la interfața asta)?

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, FiveseveN said:

Da, sunt mult prea mari nivelele în exemplul de mai sus dar nu ar trebui să fie relevant pentru problemă.

Atâta timp cât (doar) în Reaper se aude diferit, bănuiesc că e legat de driverul ASIO, că doar nu e și Winamp setat pe ASIO. Dacă pui Reaper pe Direct Sound se aude mai încet? Ai control de volum în proprietățile driverului ASIO (Control Panel sau aplicație separată, nu știu cum e la interfața asta)?

L-am pus pe Direct sound, se aude la fel ca pe Asio. M-am uitat si in properties, la sound... pe record e la 100%, pe volum e legat de volumul windows-ului, variaza in functie de ce ii dai din taskbar de jos.

Link to comment
Share on other sites

In functie de interfata audio ce o folosesti la inregistrare, aceasta s-ar putea sa nu aiba nici un fel de legatura cu controalele de volum din Windows (nu stiu exact cum se comporta behrninger-ul tau). in alte cuvinte, in Windows sa pui tot sunetul foarte jos, dar cand esti in Reaper sau orice aplicatie ce foloseste ASIO sa se auda la nivelul la care setezi din knobul de output de pe placa de sunet. Ca sa verifici asta, da drumul la o piesa in audio player-ul ce il folosesti in Windows la o piesa random si da play si in reaper in acelasi timp. 

Cel mai probabil vei avea aceeasi diferenta, indiferent la ce dai play in windows. Diferenta se datoreaza faptului ca placa de sunet este accesata in moduri diferite.

De asemenea, daca intri intr-un soft de editare dar nu selectezi driveri ASIO (gen sony sound forge) vei vedea ca peak-urile sunt la fel ca in reaper, dar acolo ai volumul redus din windows.

 

hope it helps :)

Link to comment
Share on other sites

Ia ca mi-a picat fisa. Tu cel mai probabil ai placa audio integrata inca activa. Ai setat-o ca fiind default in Windows. Reaper lucrand prin Asio, nu tine cont de setarile windows asa ca da afara pe ce interfata spui tu. (Behringer in cazul tau)

Daca setezi in windows audio options Behringer ca default playback device ce se intampla?

Link to comment
Share on other sites

In mod sigur am vreo setare aiurea, dar nu imi dau seama de la ce ar putea fi, nu ma pricep cat mi-as dori eu :) 

Am incarcat si niste screenuri cu nivele la care am inregistrat mai sus, le-am si marit, ies la fel. Am luat la rand toate setarile pentru rendering, pe toate iese la fel, pur si simplu nu vrea sa iasa macar la nivelul unul mp3 normal, nu la nivelul a ceea ce se aude in Reaper, care este mult mai mare ca volum (sonor).

Link to comment
Share on other sites

Cum ți-am zis toți, nu are treabă cu setările de randare ci cu nivelul prin ASIO vs. Direct Sound. 

Also nici un "mp3 normal" nu e masterizat la +3,4 dB cât ne-ai arătat tu.

https://www.reddit.com/r/Reaper/comments/766xf3/reaper_seems_to_playback_louder_than_other/
http://forum.cakewalk.com/Scarlett-ASIO-is-TOO-LOUD-m3621359.aspx
(problema inversă dar posibil relevantă) https://forum.cockos.com/showthread.php?t=103553

Și poate ar fi util să pui și o bucată de MP3, dar tras la nivelul corect.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, FiveseveN said:

Cum ți-am zis toți, nu are treabă cu setările de randare ci cu nivelul prin ASIO vs. Direct Sound. 

Also nici un "mp3 normal" nu e masterizat la +3,4 dB cât ne-ai arătat tu.

https://www.reddit.com/r/Reaper/comments/766xf3/reaper_seems_to_playback_louder_than_other/
http://forum.cakewalk.com/Scarlett-ASIO-is-TOO-LOUD-m3621359.aspx
(problema inversă dar posibil relevantă) https://forum.cockos.com/showthread.php?t=103553

Și poate ar fi util să pui și o bucată de MP3, dar tras la nivelul corect.

Am atasat o bucata de proiect (nu stiu daca se ataseaza si efectele automat sau separat), impreuna cu un mp3. Era la 3,4 pentru ca am vrut sa vad daca iese mai bine exportul daca umblu la master.

Inca o data, sunt beginner, orice tampenii as spune/face, faptul ca ma invart in programul asta de o saptaman si ceva o justifica. Stiu ca felul in care este inregistrat nu este optim, probabil nivele sunt varza, dar tot ce ma intereseaza este sa stiu cum sa export un mp3 la un volum normal.

Mersi in avans pentru orice sugestie.

exemplu_Reaper.rar

Edited by costache_relu
Link to comment
Share on other sites

OK, trebuie să înveți să mixezi; which is fine, nu se așteaptă nimeni să știi totul după o săptămână. Sunt destule resurse pe YouTube, situri cu cursuri gratuite etc. Lucruri importante pentru situația de față: plaja dinamică (dynamic range), ce e un VU-metru și peak-meter, ce e și cum se folosește compresia (și limitarea).
Mai jos sunt comparate fișierul original, apoi normalizat* la cca -9 dB RMS apoi un master comercial. Bănuiesc că diferența e evidentă și pentru ochi.
*: Normalizarea din SF e un compresor automat pe care l-am folosit doar ca exemplu rapid, e o unealtă limitată (e.g. joasele sunt distorsionate multișor).

sforge.thumb.png.8d24cc87fafab540f224a6df8092cb7e.png

Și de auzit: ex_fn.mp3

PS: nu se "atașează efectele". EZ Drummer are câțiva GB, nu? Deci cum ar trebui să încapă într-o arhivă de 17 MB? Oricum asta nu e important.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Da, recunosc, am destul de mult de studiat... mersi mult ca m-ai mai scos din intuneric, e cam bezna aici :)

Intr-adevar, este mai bine cand dai exportul acum.

Daca se mai poate o intrebare: la cat se inregistreaza initial chitarile, -12 sau -8, ca am auzit toate variantele?

Inca o data, multumesc!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, costache_relu said:

la cat se inregistreaza initial chitarile, -12 sau -8, ca am auzit toate variantele?

Sunt mai multe "schools of thought" pentru că sunt mai mulți factori implicați. Pe scurt, toată ideea e să maximizezi dinamica semnalului înregistrat. E.g. dacă ai 100 dB la dispoziție și tu tragi doar până la -20 dBFS, vei folosi doar 80 din cei 100. Până acum e simplu, dar ai să zici "păi de ce nu tragem până la 0 dBFS ca să folosim exact tot?". Pentru că odată ce ai trecut de 0 dBFS semnalul intră în clipping, e tăiat, distorsionat, și informația pierdută astfel n-ai cum s-o mai aduci înapoi (deși sunt niște algoritmi care încearcă, cu mai mult sau mai puțin succes, în funcție de "damage").
Așa că lumea lasă câțiva dB de siguranță, în caz că te prinde entuziasmul și dai mai tare în corzi/tobe/gâlci decât te așteptai când ai setat gain-ul. Acum trebuie să iei în considerare că există și o limită inferioară a semnalului: zgomotul (noise floor). Dacă lași prea mulți dB "de siguranță" semnalul tău util va fi mai aproape de nivelul zgomotului.
Zo, având în vedere că nu toate preamplificatoarele/interfețele se comportă la fel în condiții de sau aproape de clipping, și nu toate au același prag de zgomot, care e influențat și de împământare, cabluri (lungime și dacă sunt balansate), surse de EMI etc., plus opțiunea de a trage la 24 biți vs. 16, și cât de deranjantă e distorsiunea depinde de natura semnalului (cât timp stă în clipping și la ce frecvențe) poți observa că-s multe lucruri de pus în balanță.

Eu aș spune că pentru home recording unde zgomotul deseori nu-i ideal de jos, și mai ales când vei distorsiona brutal chitara după, -9 / -6 dBFS e rezonabil. Căci dacă scapi un sample sau două în roșu nu-i sfârșitul lumii.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.