www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gibson SG serial


winci
 Share

Recommended Posts

Un prieten de al meu, si-a cumparat un Gibson SGJ, din 2014, dupa mine foarte ieftin. Nu stiu daca este o copie sau originala chitara (nici el nu stie), si m-a rugat sa aflu acest lucru, dar din pacate nu-s nici eu mare cunoscator Gibson. Chitara are seria 140091401

Dupa acest serial, este cineva, cine poate da vre-o informatie? Pe eBay am vazut aceste chitari la 600-800 USD.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, guitarhead said:

Wrong serial # .

Multumesc. Nu am inteles ce vrei sa spui cu "Wrong serial". 

Eu am verificat serialul, la http://guitardaterproject.org/gibson.aspx, si pare a fi OK, dupa cum se vede si pe poza atasata, dar dupa cate am inteles pe acest site, si chitarile chinezesti apar ca ar fi originale, Made in USA. 

De exemplu acest serial: 02005613, este de pe o chitara ieftina chinezeasca, de pe aliexpres, si pe acest site apare, ca asa: 

Guitar Info

Your guitar was made at the 
Nashville Plant, TN, USA
on July 19th, 2005
Production Number: 313
 

 

 

 

guitardaterproject.org_gibson.jpg

Link to comment
Share on other sites

Doar nr de serie nu e suficient pt a determina daca o chitara e originala sau nu. Tu pari cam vechi in "bransa" ca sa nu stii chestia asta :) Sau testezi apele? :)

Dupa nr ala pare ca e din 2014 dupa cum si 94xxxxx e din 1994. Nu sunt sigur insa pt ca nu am prea mai urmarit ce s-a intamplat dupa ~2008. de ce nu intrebi la gibson sau pe site-urile mlp sau lpf?

Guitardater e frectie la picior de lemn

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Back in my day ..(caugh,.. hack..sniff ).. ser.#  aratA  anul  dupa/(conform cu)  primul si al cincilea digit. S-or mai fi schimbat lucrurile. (?)

" Dupa nr ala pare ca e din 2014 dupa cum si 94xxxxx e din 1994. " ... NOT! Cel putin NU asa-zisul 1994. .. nu (mai) stiu cum o fi fost in 2014. :/

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Christian Cort said:

A cumparat-o de pe Olx? Are si pickguard de culoare neagra, modelul care este amplasat sub doza?

Nu e de pe OLX. Baiatul cumparat in Ungaria SH, de la un cineva, care pretinde ca e primul proprietar, si ca chitara ar fi o serie limitata, 120 years anniversary, sau ceva de genu'

Nu sunt chiar direct interesat de originea chitarii, doar din curiozitate am deschis acest topic. Daca as trimite cateva poze si serialul la Gibson, mai mult ca sigur, as primi un raspuns mai concret, ca doar ei sunt in masura sa identifice, daca chitara a fost produs de ei sau e o copie. (cred)

 

Link to comment
Share on other sites

In anul 2014 intradevar se implinesc 120 ani de existenta Gibson. Daca este fabricata in anul respectiv, ar trebui ca la tasta 12 sa fie inscriptionata cu 120th anniversary. Deasemenea cheitele ar trebui sa fie Kluson verzi si doze Zebra 61 (doar pe seria Junior din 2014). Oricum, cel mai simplu ar fi sa se ceara proprietarului actul de autenticitate... care se da impreuna cu chitara. In fine... nu prea am vazut modele Junior faded care sa fie copiate, desi acum cine naiba mai stie...cele mai vizate de catre chinezi sunt modelele exagerat de scumpe: Standard, Custom, Supreme, Artisan si Signature.

Link to comment
Share on other sites

Salut, dupa cum spune si Marquess of OrangeSg aniversar (in general modelel aniversare )-  tin ei sa evidentieze acest lucru fie pe  spatele headstock-ului ( fie pe placuta metalica de la imbinarile griff-ului cu, corpul - exemplu Fender ) sau  pe fretul 12  sunt inscriptionate  ( "120th anniversary " - exemplu de fata daca este din 2014 ). Am atasat un linck cu modelul aniversar  http://www.gibson.com/Products/Electric-Guitars/SG/Gibson-USA/SG-Standard-120.aspx.

Te mai pot lamuri cei cu experienta daca este fake sau original dupa imbinare grifului in corp, in general la copii nu le imbina perfect si se vede acest lucru. Cred ca daca ai atasa cateva poze ale instrumentuli din diverse unghiuri ne-am mai lamuri putin din ce ape provine :D

:guitar:

Link to comment
Share on other sites

te contrazic..fac baietii d ela alibaba, aliexpress, dhgate uneori niste jucarii de vorbesti singur..nu se vede intotdeauna de la o posta o copie..cit despre partea cu amplificatu..nu mai fiti copii...mi-au trecut prin mina citeva copii care aveau niste doze de sunau traznet..citeodata chinezii au chef de lucru..pina la urma nimeni nu poseda lemn magic si ca sa faci o doze buna nu e chiar rocket science...colegului cu topicul ..pune si tu poze...si poate ne lamurim mai bine...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi!

Proprietarul chitarii, momentan e in Austria, si se intoarce doar la primavara. Dupa cate am inteles, el nu e chiar asa curios cum sunt eu :)

I-am zis sa-mi timite cateva poze. Bineintele i-am explicat pentru ce-mi retbuie pozele ... Stiti ce mi-a raspuns? (culmea) -Ca in primavara vine acasa si imi arata chitara :D

Asa sa fie. Eu cred ca ma las ... 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, marcel said:

de ce as mai vrea una originala?

Din același motiv pentru care bărbații își cumpără mașini sport, ceasuri cu diamante, Juicero și alte prostii de care nu are nimeni niciodată nevoie.
Dar cum poți pune preț pe invidia din ochii sarmalagiilor când te văd urcând pe scenă c-o scândură pe care scrie mare și auriu Gibson?!

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

"In 1977, Gibson introduced the serial numbering system in use until 2006.An eight-digit number on the back shows the date when the instrument was produced, where it was produced, and its order of production that day (e.g., first instrument stamped that day, second, etc.). As of 2006, the company used seven serial number systems, making it difficult to identify guitars by their serial number alone and as of 1999 the company has used six distinct serial numbering systems.An exception is the year 1994, Gibson's centennial year; many 1994 serial numbers start with "94", followed by a six-digit production number. The Gibson website provides a book to help with serial number deciphering.

In 2006, Gibson introduced a nine-digit serial number system replacing the eight-digit system used since 1977, but the sixth digit now represents a batch number."

Cam asa ar scrie pe Wikipedia.

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Marcel..in ziua de azi ce fac Gibson si Fender sint niste chitari..lasind la o parte custom shopurile..cel mult facute, cum a zis si colegu d emai sus, sa fie cumparate pt ce scrie pe headstock...am pus mina pe suficiente sa nu ma dea pe spate cu nimic fata de o copie buna pusa la punct...fretleveling..eventual mai schimbat din hardware doar daca e nevoie..pt ca la multe din ele daca sucesti de ex un bridge scrie epiphone..ceea ce iti cam arata ca fix in aceleasi fabrici sint facute..si pina la urma e o bucata de metal f***-i..nu e data cu pojghitza de haur de pe marte...calitatea brandurilor asa zise mai slabutze si chiar a copiilor a acrescut drastic..pe cind odata nestematele gibsonite si fenderite su luat-o pe tobogan incet si sigur..nicimacar incet...si pina la urma totul e relativ in functie de ce chitara nimeresti..sint chitari de serie foarte bune si foarte proaste in ambele tabere..uite eu am acuma la lutier o copie gibson facuta la baietii cu orezu...baza a fost ok de aceea am si hotarit sa fac di ea avion..capata doze gibson...nut de os smecher..fret leveling...si te invit la o comparatie cu un gibson de serie 2017 sa zicem..si iti garantez ca nu nu mai ca suna tot pe acolo..pe multe le si pune la coltz...daca constructia a fost facuta cinstit si ai nimerit un lemn care rezoneaza cum trebuie si are sustain..hardware nu e mare scofala sa pui..mai pui dozele consacrate si reglat de unmester si ala-i...

Edited by FilakFarber
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.