Red9

Chitara falseaza dupa schimbare corzi

Recommended Posts

Salut.

Sper sa gasesc putin ajutor aici.

Mi-am inlocuit corzile la chitara electrica (un știft pentru incepatori, copie dupa Strat) acum 5 zile, si de alaltaieri, scoate sunetele foarte ciudat, si se simte cum falseaza.

Corzile mi le-am inlocuit singur, le-am schimbat una cate una, apoiu am acordat chitara, pana aici fara probleme.

Am incarcat si un video ca sa vedeti / auziti.

Are cineva vreo idee?

P.S> M-am apucat acum o luna de invatat. Corzile originale nu-mi placeau cum suna. Cele noi sunt Fender Super Bullets 9-42

E posibil sa fie de la corzi! Iti recomand firme de corzi cunoscute gen D'adario, Elixir...

Ca un sfat, incearca sa acordezi chitara in mai multe stiluri (drop C dupa care din nou la standard si tot asa cu mai multe acordaje) 

Dar e posibil sa atinga si vreunul din freturi, ca se aude un zdranganit, daca se intampla asta trebui sa mai ridici bridge-ul! Se intampla cand pui corzi mai groase pe ea. Chitara in magazin este "reglata" pentru corzile cu care vine

Edited by Marius24
  • Like 1

17 minutes ago, Marius24 said:

Ca un sfat, incearca sa acordezi chitara in mai multe stiluri (drop C dupa care din nou la standard si tot asa cu mai multe acordaje) 

Br00TCn.gif

Măi băieți, nu credeți că e mai util să vă familiarizați cu domeniul înainte de a da sfaturi?

Anyway, Red, fă o căutare după cuvântul "fretbuzz".

• Like 3

1. Ala se cheama fretbuzz. 1.b. tragi mult prea tare de corzi. 1.c. Daca ai schimbat dimensiunea corzilor [string gauge] trebuie reglata chitara [setup]. Nu e foarte complicat. 

2. Nimeni nu foloseste corzi Fender. Sunt scumpe si proaste.

• Like 4

Am mai ridicat puțin saddle-ul la E mare. Tot așa face afurisita. Mai ales la Fret 1 si 2
Și falseaza spre sfârșit, wtf!
Chiar așa nașpa sunt corzile Fender?
Ce mi-ați recomanda?

Trimis de pe al meu Nexus 5X folosind Tapatalk

Ernie Ball, DR, Rotosound, D'Addario, Elixir. Mie imi plac Elixir dar sunt destul de scumpe. Probabil mai sunt si altele, dar astea sunt mai comune / se gasesc peste tot.

Si corzile fender nu sunt proaste, sunt doar proaste - se uzeaza mai repede si mi se par mai tari decat alte variante.

• Like 1

Pentru falsat pe înalte caută pe aici pe forum sau pe net reglarea intonației la un stratocaster. E plin de dări de seamă. E la fel cam la toate. Întâi reglezi înălțimea dorită din piciorușele chestiilor pe care stau coardele la mâna dreaptă, ca să nu ai buzz, pe urmă intonația. Dacă tot ești acolo, caută cum se pun corect coardele, iar găsești tone de clipuri, poți evita anumite neplăceri dacă nu le înfășori excesiv.

Mărci: ia Rotosound dacă ești pe buget, Elixir dacă vrei să te țină mult. Un set e 60 de lei dar au pachet de 3 la 120 de lei sau 100 redus, adică 40 respectiv 33,3(3) lei setul, ceea ce e super ok pentru ce sunt ele.

Buzz la taste inferioare: cel mai probabil (dar nu numai): prăguș tăiat incorect punct sau nepotrivit pentru coardele pe care le-ai pus. Dacă a avut coarde 10-46 se poate ca un Fender 42 să joace mai mult în locaș și să bâzâie.

Și da, tragi de ele mult prea tare pentru electrică. Dacă vrei să sune mai tare ai volum/amp/booster/etc. nu trebuie s-o toporești că nu-i acustică.

Baftă!

• Like 2

1. Nu mai da asa tare in corzi. Nu e nevoie la electrica. E bine sa te inveti ok de la inceput apoi e mai greu sa te dezveti. 

2. Daca tot dai mai tare foloseste o penita medium 0.5 0.6 tu vad ca ai 0.96 acolo.

3. Cauta pe net thrust rod adjustment si cum sa masori daca e ok. 

4. Setezi action, sunt mai multe metode... cel mai usor poti incerca cu o linie ceva sa le pui un pic sub 2mm la fretul 12. Dar o linie care incepe de la 0 nu chinezarii care au inca 3mm pana la 0. Distanta de la fret pana sub coarda.

Thrust rod si action masurat cu chitara in pozitia de cantat nu pusa la orizontala.

5. Cauti cum setezi intonatia. 

6. Have fun si nu te mai stresa  cum suna chitara cu cat o sa inveti sa canti mai bine cu atat o sa sune mai bine. :)

• Like 1