www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Schimbare Doze Epiphone LP. Merita?


killachu
 Share

Recommended Posts

Salut!
Am si eu niste intrebari de incepator (asa ca luati-ma usor, cunostintele mele sunt limitate :)).
Prima chitara electrica pe care am luat-o este entry level, mai exact, Epiphone LP 100. Ulterior am luat un Stratocaster de care m-am indragostit si care m-a facut sa imi dau seama ca LP-ul nu suna chiar asa de bine pe cat mi se parea mie la inceput (stiu ca sunt diferite dar cred ca stiti la ce ma refer).

As vrea sa pastrez LP-ul asa ca intrebarile sunt:
1. Merita sa investesc niste bani si sa ii schimb dozele? Daca da, ce recomandati?
2. Daca schimb dozele cu ceva mai bun, merita sa schimb si restul de electronica? Potentiometrele adica.
3. Mai exista si alte modificari care merita facute? Nut-ul, cheitele etc.
4. Merita facut orice la ea sau mai bine imi vad de treaba si gasesc altceva pe care sa dau banii? :))

Ca sunet/stil, ma intereseaza zona de blues/rock'n'roll/rock - nu prea ma atrag metalele grele si chestiile super distorsionate.
Apreciez orice sfat. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Eu vad treaba in felul urmator: daca iti place foarte mult chitara cum arata si cum se canta pe ea merita sa schimbi dozele (si electronica in functie de doze), daca nu e ceea c vrei tu mai bine vinde-o si iti iei un Stratocaster sau Telecaster, in functie de ce preferi. Daca vrei sa o tii eu iti recomand un set de doze P90 in format de humbucker cu rezistenta cat mai mica, ambele pana in 8 kohms, in felul asta poti obtine un ton cu o oarecare asemanare cu tonul de Stratocaster

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Deci problema e că nu-ți (mai) place cum sună? Dozele pot ameliora asta într-o măsură (n-o să sune chiar a Strat), dar important e să știi ce vrei. Așa că ce doze "mai bune" vrei să pui?

În rest poți schimba piese dacă se strică. Nu te apuca să tunezi prima Dacie cumpărată.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Blackthorn said:

Eu vad treaba in felul urmator: daca iti place foarte mult chitara cum arata si cum se canta pe ea merita sa schimbi dozele (si electronica in functie de doze), daca nu e ceea c vrei tu mai bine vinde-o si iti iei un Stratocaster sau Telecaster, in functie de ce preferi. Daca vrei sa o tii eu iti recomand un set de doze P90 in format de humbucker cu rezistenta cat mai mica, ambele pana in 8 kohms, in felul asta poti obtine un ton cu o oarecare asemanare cu tonul de Stratocaster

Pe forum-uri de lutieri se recomanda dozele chinezesti `Fleor` de pe AliExpress. Sunt comparate cu brand-uri gen: Wilkinson, Iron Gear etc.

Nu cred ca merita sa dai milioane pentru ca scrie `Gibson` pe spatele dozei.

https://www.aliexpress.com/item/FLEOR-1PCS-Vintage-Alnico-V-Soapbar-P90-Guitar-Pickup-P-90-Neck-or-Bridge-Pickup-w/32822519011.html?ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_5_10152_10151_10065_10344_10068_10342_10343_10340_10341_10084_10083_10613_10304_10615_10307_10614_10301_10059_10314_10534_100031_10604_10103_10142,searchweb201603_32,ppcSwitch_7&algo_expid=7590ee42-56ea-4e8f-8876-4e89fd51ae2d-2&algo_pvid=7590ee42-56ea-4e8f-8876-4e89fd51ae2d&priceBeautifyAB=0

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Roberto2001 said:

Daca sunt comparate cu Wilkinson nu prea e de bine, cam toata lumea le schimba cu ceva mai bun. Nu mi se par neaparat un upgrade, mai degraba o alta aroma

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Blackthorn said:

Daca sunt comparate cu Wilkinson nu prea e de bine, cam toata lumea le schimba cu ceva mai bun. Nu mi se par neaparat un upgrade, mai degraba o alta aroma

N-am incercat niciodata :)) Mi-am comandat 3 doze pentru viitorul proiect, oricum imi pun baza in amp si efecte.

Link to comment
Share on other sites

Nu ai specificat daca ai posibilitatea de |" split | , presupun ca ai humbucker-e  pe chitara .

Cel mai simplu ar fi sa " splitezi " dozele existente ...astfel vei avea singlecoil  ce va suna asemanator cu chitarele ce sunt echipate cu singlecoil .Nu vei avea ton de Strat sau Tele dar vei avea un sound de singlecoil   .

Nu merita sa  investesti in doze  cam toate suna la fel cu mici diferente de culoare si volum .Mai ales daca nu vrei distors de metale unde prinde bine o doza cu semnal mare ca sa ataci distorsul  este OK doza ce o ai pe chitara .Splitarea se face usor ..daca tu nu stii/poti trebuie sa te adresezi unui electronist care se pricepe si la chitare  , se  demonteaza doza si se cupleaza un fir la legatura dintre cele doua  bobine  acest fir se conecteaza printr-un switch la masa ( ground ) al montajului din chitara ..astfel scurtcircuitezi una din bobine . 

Acest lucru este OK ptr cantat live cand nu vrei sa  folosesti o singura chitara ptr soundurile necesare  .Acasa sau in studio poti sa scimbi chitarele dupa cerinte ..dar liv cateodata nu merita .

http://www.instructables.com/id/Make-your-guitars-humbuckers-switchable-to-single/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt sfaturi.
Vad ca multi dintre voi mentionati tele si strat si posibilitati de coil split (chitara nu are coil split, apropo) ... eu nu asta vreau, am un Stratocaster pt singlecoil. Dozele sunt 650R la gat si 700T la bridge

Eu vreau sa o las cu humbuckere, sau poate cu P90.
Din ce inteleg si pot sa aud eu pana acum, dozele conteaza destul de mult.

Ce vreau eu sa stiu de fapt este daca pot sa obtin o chitara ceva mai buna. Daca ati avea o chitara de genul asta, pt stilul de muzica mentionat, ati schimba ceva la ea? Conteaza in vreun fel ce potentiometre sunt pe volum si ton? schimba in vreun fel sunetul?
Am zis sa intreb si eu niste oameni reali, ca daca dai search pe google o iei razna...

Link to comment
Share on other sites

Ar fi util să renunți la ideea de "chitară mai bună" cât mai devreme și vei fi mai fericit in the long run. Nu-i ca și cum Seymour Duncan a descoperit secretul producerii dozelor în peștera monstrului sacru și restul bâjbâie în întuneric. Sunt tot bobine și magneți, singura diferență e între care configurații sunt populare la un moment dat.

Există chitare asamblate mai precis, finisate mai cu grijă, făcute din materiale mai stabile etc. Chestiuni de detaliu adicătelea, iar restul sunt preferințe, chestiuni de gust. Dacă nu-ți place chitara, vinde-o și ia alta care-ți place, foarte simplu.

Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2018 at 09:08, vektor said:

Lp100 vine cu doze epiphone ch cu 2 contacte, nu ai ce splita . Cel putin, asa stiu eu - nu cred ca au schimbat nimic in afara de finish de la seria Special II.

Edit: Google zice ca nu am dreptate. Mai bine verifici.

Cum adica nu ai ce splita ?  Dozele se spliteaza  cum am scris se scoate /adauga inca un fir conector pe " punctul de " imbinare " al celor doua bobine .

http://www.instructables.com/id/Make-your-guitars-humbuckers-switchable-to-single/

Imaginile din acest articol nu sunt prea " ilustrative " ptr . cine nu a mai vazut  nu a mai desfacut doza dar daca citesti si te uiti atent plus urmaresti si desenele intelegi despre ce este vorba .Oricum nu un incepator sa desfaca o doza ci un electronisty/lutier / chitarist mai cu experienta .Exista riscul sa intrerupi o bobina daca nu stii cum sa manevrezi ///

Si sfaturi ptr a face un sound anume cu humbucker , pana si daca scoti capacul din metal vei avea sound mai bright , plus sa nu ridici prea aproape de corzi astfel vei avea sound mai " clean "  la orice fel de doza  ..etc etc

 

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.