www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Boxa/amplificator pentru chitara


razvanfaramustata
 Share

Recommended Posts

Salut, sunt nou pe forum.

Ma gandeam ca ma puteti ajuta cu ceva in legatura cu amplificatorul pentru chitara la care lucrez de ceva vreme.

Ideea e ca boxa este gata, partea de amplificare funcioneaza, dar inca nu ma pot decide cu partea de preamplificare. Initial am vrut sa integrez efectul in boxa, dar apoi am zis ca am sa folosesc efecte separate (pedale), si in boxa pun un mic overdrive cu un ECC82 (12AU7).

Va rog daca puteti sa ma ajutati si sa imi recomandati o schema de overdrive cu lampa care suna bine. Efectul poate fi cu o lampa sau maxim doua. Daca aveti experienta cu asa ceva, va rog sa imi spuneti.

Trebuie sa precizez ca deja am incercat o schema (ceva valvecaster, am gasit pe internet) dar nu suna deloc bine.

Multumesc, si sper ca acest topic nu se repeta.ValvedSchem.gif.9fbb2b11a281804ec05f9ca13a5766d8.gif

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Incearca preamp-ul de la JCM800.

JCM800_2204.pdf

Edit: apropos, Valvecasteru' foloseste pentru alimentare tensiuni mici, starving cathode nu-i tocmai my kind of shit. Daca faci schema de JCM800 si nu vrei sa te complici cu un traf ce livreaza o tensiune inalta poti sa faci un SMPS cu un 555 sau ceva gen back to back transformer.

Edited by edy_wheazel
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

În  cazul preului de JCM800, dacă omu' are doar 12AU7 ar trebui să umble un pic în schemă, datorită diferențelor dintre tuburi, iar rezultatele oricum nu vor fi similare (părere personală, poate mă corectează cei mai experimentați dacă greșesc):

Gain Factor 
12AX7=100 mu
12AU7=19 mu

Plate Resistance
12AX7=80K ohms
12AU7=7.7K ohms

Edited by Liviu.Pop
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@Liviu.Pop Am incercat schema pe care mi-ai sugerat-o (intr-un fel...). Am folosit doar o lampa dar suna foarte bine si asa. Un overdrive placut cu potentiometrul de gain la maxim si un sunet curat cu potentiometrul de gain mai la minim. Alimentarea este la 40V si am folosit alte valori pentru rezistentele de pe anod (ceva mai mici, nu cu mult). Oricum in fata lampii vine o pedala de overdrive cu 741. Multumesc pentru schema si scuze ca am intarziat asa mult cu raspunsul. Cred ca am sa raman la asta dar vreau sa incerc si schema de la JCM800, doar din curiozitate. ^_^

Intrebare: Nu are cineva din intamplare o schema de la un Dime Distortion sau ceva similar? (pe net nu am gasit nimic...). Mersi!

 

Edited by razvan1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.