www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Caut profesor chitara


badilosu
 Share

Recommended Posts

Salut. Numele meu este Alin, am 33 de ani, locuiesc in Medias, jud. Sibiu, si caut profesor de chitara cu experienta, de nivel avansat. Imi place instrumentul, invat (incerc) de aproximativ 10 ani, dar simt ca nu progresez. Ma intereseaza in special chitara electrica. De preferat profesorul sa fie din Medias, dar ma pot deplasa pentru lectii si in Tarnaveni sau Sighisoara.

Telefon 0757571081.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 3 weeks later...
On 08/06/2018 at 21:32, Poetru said:

nu exista  "nu progresez" , poate lipseste inspiratia.....crezi ca marii chitaristi au avut profesori????  pentru mai multe secrete foloseste youtube dar mai inainte de toate incearca sa inventezi

daca nu merge deloc inseamna ca trebuie sa schimbi instrumentul ;)

A progresa din punct de vedere tehnic nu are de a face cu inspiratia. Una e sa compui, una e sa progresezi tehnic. Marii chitaristi care nu au avut profesori au muncit mai mult si au bajbait prin intuneric mai mult pentru a ajunge acolo unde au ajuns. Dar vorbim de alte vremuri si nu as vrea sa intru in polemica "oare care sunt marii chitaristi?" :)

In cele mai multe cazuri de dificultati tehnice vorbim de detalii fizice care pot fi imbunatatite (pozitia mainii, unghiul penei, etc). Odata ce toate detaliile legate de pozitia corpului sunt puse la punct the sky is the limit :)

Link to comment
Share on other sites

PROGRÉS, (2) progrese, s. n. 1. Dezvoltare, în linie ascendentă; mers înainte, evoluție. 2. Dezvoltare, schimbare în bine datorită căreia se ajunge la un rezultat scontat ori se atinge un anumit scop. – Din fr. progrès, lat. progressus.

10 hours ago, StillbornOne said:

A progresa din punct de vedere tehnic nu are de a face cu inspiratia. Una e sa compui, una e sa progresezi tehnic

Nu suntem roboti, deci inspiratia face parte din viata noastra. Acum,,, sti vreun artist fara inspiratie????  Eu nu am auzit ;) Omul poate sa faca orice din punct de vedere mecanic dar niciodata mai sus de cota normala  , mai trebuie si gandire..

 

10 hours ago, StillbornOne said:

Marii chitaristi care nu au avut profesori au muncit mai mult si au bajbait prin intuneric mai mult pentru a ajunge acolo unde au ajuns

Oare Hendrix nu a avut chitara??   sau a invatat la 2 corzi legate de 2 bete??

Nu vreau sa supar dar trebuie sa muncesti ca sa obtii ceva, iar  ,indiferent de munca  fara inspiratie nu obtii ceva de care sa fi mandru ci doar intri in rand cu majoritatea, nu??

10 hours ago, StillbornOne said:

In cele mai multe cazuri de dificultati tehnice vorbim de detalii fizice care pot fi imbunatatite (pozitia mainii, unghiul penei, etc). Odata ce toate detaliile legate de pozitia corpului sunt puse la punct the sky is the limit :)

Sa vad un stangaci cum i-si cauta un profesor sa-l invete cum sa tina chitara, cum sa ciupeasca corzile sau cum sa tina incheietura la un acord, etc (daca gaseste vreunul). Astea se invata singur si am scris mai sus::::::::::

 

On 08/06/2018 at 21:32, Poetru said:

pentru mai multe secrete foloseste youtube dar mai inainte de toate incearca sa inventezi

daca nu merge deloc inseamna ca trebuie sa schimbi instrumentul ;)

 

10 hours ago, StillbornOne said:

Dar vorbim de alte vremuri si nu as vrea sa intru in polemica "oare care sunt marii chitaristi?" :)

Aici ai punctat excelent ;)

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, StillbornOne said:

Eu vorbeam strict de tehnica de a canta/evolua la chitara.. nu de compozitie si nu de roboti. Cine citeste atent ceea ce am scris va intelege la ce ma refeream.

I-mi pare rau daca m-am facut inteles gresit, scuzele mele ;)

Muzica este o arta, ceea ce ar trebui sa-l faca pe muzicant un artist, nu??

Multi au avut profesori dar foarte putini au devenit artisti....sa-l luam de exemplu pe Mozart , copilul rasfatat care a ridiculizat clasa inalta muzicala la Viena , sa nu spunem ca a facut ceva pe ei ;))))

Mozart a avut inspiratie , daca nu o avea , micul geniu era doar un Salieri  ramas normal in istoria muzicala .....si reiau citat de mai sus::::

On 26/06/2018 at 19:23, Poetru said:

Nu vreau sa supar dar trebuie sa muncesti ca sa obtii ceva, iar  ,indiferent de munca  fara inspiratie nu obtii ceva de care sa fi mandru ci doar intri in rand cu majoritatea, nu??

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.