www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Schema push-pull tone


Airhead
 Share

Recommended Posts

Salutare, 

Vreau sa modific pot-ul de ton in push-pull pentru split humbucker. Dozele sunt DiMarzio.

In situatia actuala, schema este urmatoarea:

IMG_2906.thumb.JPG.533d7bcc183cca585584f0d12a9eff1d.JPG

Ce am gasit pe site DiMarzio si care pare a fi ce am nevoie este urmatoarea:

Schema.jpg.c65d870b670c7aefe1e8cb43c8f27b4b.jpg

Am nevoie de ajutorul vostru daca este corecta schema sau nu, inainte sa ma apuc de lipituri.

Merci.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
48 minutes ago, Airhead said:

Întrebare suplimentară: pentru split coil pot folosi un asemenea switch sau trebuie cu 6 pini ?

171A9DF5-4A4B-44D1-B470-170302AD0222.jpeg

Screenshot_2018-05-05-12-53-34-722.thumb.jpeg.528cbcffa654e718630c38cc3c57848b.jpeg

Asta ar fi, switch-ul trebuie sa fie on/off/on.

Merge si un dpdt, se folosesc 3 pin de pe aceeasi parte in cazul asta, din cate stiu.

Edited by Roberto2001
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu am facut mai demult la SG alta combinatie, tot cu doze DiMarzio. Am desfiintat potentiometrele de ton, si le-am transformat in blenduri intre humbucker si single coil. In sensul ca la maxim era humbucker, la minim era single coil, folosind potentiometrele originale din chitara, fara alte modificari. Practic la minim una din bobine era legata la masa si astfel nu se mai auzea. Asta desigur, daca nu iti sunt utile potentiometrele de ton. 

image.png.a360316a45d25cd51c59e28bf14130bf.pngNu stiu, insa, daca astea nu cumva sunt schemele de culoare de la Seymour Duncan. La ale tale ar trebui lipite la potentiometru firele care sunt lipite impreuna.

Edited by Radu Burcea
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Radu Burcea said:

Eu am facut mai demult la SG alta combinatie, tot cu doze DiMarzio. Am desfiintat potentiometrele de ton, si le-am transformat in blenduri intre humbucker si single coil. In sensul ca la maxim era humbucker, la minim era single coil, folosind potentiometrele originale din chitara, fara alte modificari. Practic la minim una din bobine era legata la masa si astfel nu se mai auzea. Asta desigur, daca nu iti sunt utile potentiometrele de ton.

Interesantă soluție.

Link to comment
Share on other sites

Sau pentru switching hardcore există mini comutatoare 4pdt. De exemplu, Ibanezurile HSH vin cu 3 fire per humbucker, care sunt de fapt coil tap. Alea pot fi comutate la coil tap cu un singur comutator 3pdt. Dacă ai din alea cu 4 fire, trebuie să lipești între ele "sudurile" , cele două fire care ies din mijloc ca un singur fir pentru aceeași chestie. Sau dacă le vrei, să zic, în paralel simultan, sau coil split, pui 4pdt. Doar că nu știu push pull-uri 4pdt.

Also, vezi că pentru blend pots îți trebuie taper cât mai fin, cum au poturile log Bourne.

O să comand ceva de pe musikding curând, dacă vrei 4pdt și/sau pot-uri faine sau condensatori ca lunea pe bani puțini, shoot pe PM.

* eu m-am referit la splitat ambele hmbuckere deodată, pentru unul singur evident că merge și ăla simplu.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.