www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reconditionare Framus 5/167


Alexandru Pitac
 Share

Recommended Posts

Salutare,

De ceva vreme am inceput un proiect de reconditionare a unei chitare Framus 5/167 insa gasirea pieselor lipsa este tare anevoioasa.

Astfel, apelez la priceperea si cunostiintele voastre poate ma puteti indruma spre un site sau poate chiar aveti piesele de care am nevoie.

1. Am nevoie in principal de un bridge care sa se potriveasca in actuala configuratie.

El arata cam asa:

image.thumb.png.6fe70eba19b7d0547f07339f232cc311.png

Distanta dintre punctele de fixare este de 80mm si din cate am vazut seamana cu "Rockin Bar Bridge" a chitarelor Gretsch.

Eu am comandat unul de pe net insa distanta dintre punctele de fixare e mai mica, nu am gasit o fisa tehnica precisa a bridge-ului.

2. Un alt minus este lipsa "roller tension bar"-ului. Piesa asta n-am putut sa o gasesc nicaieri pe internet..

Distanta pe exterior dintre cele 2 "urechi" de fixare este de 83mm iar diametrul este 6mm.

 

 

image.png.5787494319cc8395199c28d2269947c1.png

Ca si improvizatie m-am gandit sa folosesc o tija filetata de diametru 6mm si sa o fixez la ambele capete cu piulite cu cap bombat.

Aveti ceva experiente cu tija filetata in astfel de aplicatii? Impiedica alunecarea corzilor? Le sectioneaza?

O alta varianta ar fi utilizarea unui stift cilindric cu filet interior si fixarea la una din parti cu un surub:

image.png.ac89bad5729cf35a24fbc64ac1ed1a48.png

3. Nut-ul din otel:

image.png.09ce38418180c7a217605f1ede8ece4c.png

4. Cumutatoare de tip on/off. Doua dintre ele nu functioneaza iar cele care sunt functionale sunt cam "obosite".

Difera de cele de pe jazzmaster, dimensiunile sunt ceva mai mici. Distanta dintre suruburile de fixare este de 20mm iar tot sasiul comutatorului are ~23mm. Butonul din plastic are 3x4mm.

Am mai vazut si pe chitare Hofner/Hoyer/Eko acest tip de comutatoare doar ca nu gasesc la vanzare nicaieri..

image.png.0af471dc0ba8b03cce116b2c4e129120.png

5. Chei de acordaj sau butoane de plastic. Cheile de acordaj nu se comporta rau doar ca isi arata varsta. As prefera sa gasesc niste butoane de plastic compatibile (primele 2 sunt cele originale).

image.thumb.png.49d21537645fda8470383464ef72a176.png

In esenta, daca aveti ceva informatii cu privire la aceste piese mi-ati fi de mare ajutor.

Multumesc,

Zi frumoasa!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, vektor said:

M-au aburit cu asta...are 64mm intre gaurile de fixare iar necesar este 80mm.

Merci pentru link ;)

Link to comment
Share on other sites

Le voi adresa o intrebare pe tema asta. I-am mai contactat si pentru alte aspecte dar nu mi-au raspuns pana acum. Se pare ca de aprox. 2 ani de zile tipul care cunostea foarte bine partea de instrumente vechi Framus nu mai face parte din echipa lor, cam stia totul despre modelele acestea. Eu ma astept sa fie niste piese comune intrucat in perioada mai toti producatorii utilizau acelasi hardware, spre exemplu am vazut la chitare romanesti Doina aceleasi chei de acordaj ca pe unele modele Framus sau Hofner (cele tulip style).

Eu am cumparat bridge-ul asta: https://www.ebay.co.uk/itm/VINTAGE-ELECTRIC-GUITAR-HOOK-UNDER-BRIDGE-TAILPIECE-SET-TEISCO-SILVERTONE/151560814858?hash=item2349ba810a:g:pxIAAOSw1ZBUv5sy

Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2017 at 17:11, adotim said:

nu cred ca e bun acela, distance between pegs 64 mm...

Nu este ok, nu se potrivesc nici bridge-urile tune-o-matic.

Cred ca singurele ce se pot folosi sunt Rocking Bar-urile de la Gretsch.

Ce parere aveti de improvizatiile acelea pentru roller bar-ul sistemului tremolo? Care dintre ele pare mai "fezabila"?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.