www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Masor Dozele?


Guest
 Share

Recommended Posts

Daca vrei sa masori output-ul, cred ca e cam complicat sau imposibil munai cu aparatul de masura pe care il ai.

Daca vrei sa masori impedanta atunci trebuie sa setezi aparatul pe Kohmi sau zeci ce Kohmi.

Dozele cu 4 fire au doua bobine. Le identifici si le masori pe rand.

Bine ar fi, daca dozele sint fabricate de o firma serioasa, sa incerci obtinerea datelor tehnice despre doze, de la proucator, apoi sa le compari cu valorile masurate.

Daca nu ti-am raspuns la intrebare, fi te rog mai clar !

Numai bine !

Link to comment
Share on other sites

De fapt e destul de simplu.

 

Pentru rezistenta masori in c.c. Poti sa iei fiecare doza in parte, inseriate sau in paralel.

 

Pentru "output" iti trebuie un milivoltmetru in alternativ. Ce ai tu mi se pare ca nu e destul de sensibil (daca nu cumva are si scala logaritmica, dar nu imi dau seama). Cu doza montata pe chitara si corzile puse, scoti pe undeva firele (e mai simplu la chitarile cu masca pe spate) si pui firele la cele 2 capete. Le prinzi cumva si incerci niste note, acorduri, etc.

 

Folosind masuratorile aste 2 poti dupa aia sa aflii si intensitatea curentului, daca tii neaparat, sau puterea dozei.

 

Dar de ce ai vrea sa faci asta ?

Link to comment
Share on other sites

Cu aparatul ala poti masura numai rezistenta pasiva, numita uneori impropriu impedanta.

 

Dezlipesti firele dozelor de pe potentiometri.

Cu comutatorul pus pe scala x1K masori rezistenta.

 

daca sunt simple trebuie sa fie de ordinul a 5-6-7 Kohms daca sunt humbuckere 8-12Kohm.

 

Daca nu le ai cu lipiturile mai bine renunta. Risti sa distrugi chitara (dozele).

Link to comment
Share on other sites

Ok... problema s-a "rezolvat"... dar totusi ca fapt divers... La o chitara nu e mai simplu ca persoana curioasa de impedanta dozelor sa bage o mufa în mufa kitarii :) si sa masoare direct acolo... cu volumul la maxim si tonul "pe liber", in fiecare pozitie a switch-ului ??... de ce atatea dezlipeli, ar fi irelevant rezultatul?

... just asking...

Edited by TB_TM
Link to comment
Share on other sites

@Junk: valorile sunt de fapt in KiloOhm (ai folosit scala x1K, nu?)

 

@TB_TM se poate masura si asa daca chitara are un montaj clasic si clar. Se pune comutatorul pe fiecare doza in parte (nu combinatii). Eroarea introdusa de potentiometrul de volum (in paralel cu doza) poate fi neglijata intrucat acesta are o valoare mult mai mare 250K pentru single-coils (strato) sau 500K(chiar 1M) pentru duble. Daca chitara are montaje genul TBX (pasiv) s-ar putea ca rezultatul sa fie eronat.

Link to comment
Share on other sites

asa deci... se confirma... nu m-am abtinut si am si incercat...

Pe un "strat" am obtinut 9,2K pe humbucker si cate 5,1K pe single-uri...

observatii: :)

 

a. Potentiometrele de ton nu modificat absolut deloc valoarea rezistentei

 

B. Am facut masuratoare si pe un """"les paul"""" (cu multe ghiimele :) ) si am obtinut exact 9,2 ca si la strat (am acelas tip de doza pe amandoua), desi circuitele din el sunt total diferie, nu are ton... are coil-split... si alte diverse magarii ca ma plictiseam la vremea cand am l-am montat... :(

 

c. Cand folosesc impreuna dozele B+M sau M+N rezistenta se reduce la jumatate... ceea ce ma asteptam, ca nu prea am gain cand le combin asa... dar nu eram sigur ca kiar mi se injumatateste output-ul... so... i need a compressor :)

 

d. A fost usor... B)

 

e. Daca am incercat sa masor folosind in loc de mufa simpla cablul meu de 2 lei si numai de 2m am citit pe afisaju' multimetrului o valoare cu 0,4K mai mare ;)

 

Peace ;)

Edited by TB_TM
Link to comment
Share on other sites

asa deci... se confirma... nu m-am abtinut si am si incercat...

Pe un "strat" am obtinut 9,2K pe humbucker si cate 5,1K pe single-uri...

observatii: :)

 

a. Potentiometrele de ton nu modificat absolut deloc valoarea rezistentei

 

B. Am facut masuratoare si pe un """"les paul"""" (cu multe ghiimele :) ) si am obtinut exact 9,2 ca si la strat (am acelas tip de doza pe amandoua), desi circuitele din el sunt total diferie, nu are ton... are coil-split... si alte diverse magarii ca ma plictiseam la vremea cand am l-am montat... :(

 

c. Cand folosesc impreuna dozele B+M sau M+N rezistenta se reduce la jumatate... ceea ce ma asteptam, ca nu prea am gain cand le combin asa... dar nu eram sigur ca kiar mi se injumatateste output-ul... so... i need a compressor :)

 

d. A fost usor... B)

 

e. Daca am incercat sa masor folosind in loc de mufa simpla cablul meu de 2 lei si numai de 2m am citit pe afisaju' multimetrului o valoare cu 0,4K mai mare :o

 

Peace ;)

Sa le luam pe rand:

a. pot-urile de ton nu au nici o influenta pentru ca sunt izolate (in cc) de cate un condensator (conectat intre un terminal si masa)

B. ... ok

c. este normal sa vezi rezistenta la jumate in combinatiile B+M M+N ... cele doua rezistente sunt in paralel. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa ai semnal mai mic (cel putin nu in cazul in M+N 2 single). Daca ai montat dozele singur vezi sa nu le fi pus in anti-faza. Asta se verifica usor inversand firele la una din doze. semnalul in antifaza este mai slab si mult mai bogat in inalte. Cel in faza este mai "gras".

 

e. diferenta de 400 Ohms este exagerat de mare, si nu se datoreaza cablului ci mai degraba jack=ului care s-ar putea sa nu fie bine lipit sau sa fie cam oxidat la exterior.

 

good luck! (cu tehnicismele)

;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.