www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara sub 500 euro


Guest dmc
 Share

Recommended Posts

Salut baieti. Sunt si eu un chitarist roman si am descoperit cu deosebita bucurie forumul asta. Buna treaba. Am si eu un Squier Telecaster Custom, un Tele Affinity, care trec doar printr-o pedala Ibanez WD7 inainte de a intra in Behringer GMX210.

 

A da. Si 2 acustice: Cort Earth 200 si Ibanez SX72.

 

Acu eu ma gandeam sa-mi mai iau o chitara, ca squierele astea nu prea-s bune ele de heavy metal. Eu locuiesc acum in Germania, asa ca pot sa imi iau practic orice, dar nu am mai mult de 500 de coco. Am pus mana pe mai multe. Mi-a ramas inima la o Epiphone G-400.

 

Ati avut de-a face vreo data cu asa ceva? Eventual daca imi mai dati vreo sugestie, ar fi tare bine....

Link to comment
Share on other sites

Heh am avut si eu un GMX210 - nu-i un amp rau deloc, mai ales pentru un Solid State.

 

Cat despre recomandari - ti-as zice sa te uiti tot pe la Squier sau Epiphone - acum intrebarea mea ar fi ce stil vrei sa canti si ce chestii ai vrea sa se afle pe ea - daca e de metale, as merge si pe un ESP LTD sau un Jackson. Sau poate chiar si Ibanez - dar fereste-te de orice chitara care e facuta din Basswood (tei?) sau Agathis (un conifer prapadit).

 

Aa si evident poti cauta pe http://www.netzmarkt.de/thomann :)

Link to comment
Share on other sites

da da. e ****** gmx-ul. stie un singur lucru: distortion. clean-ul e jalnic. dar pt inregistrat e bun. ce are teiul? de ce sa ma feresc de el? eu vreau o chitara buna pt metal, fara floyd, cu scala 24,75 pt ca am mana mica, si un gat mai subtire. nu sunt fan ibanez, nici jackson, au gatul urias de lat. si arata cam comun.

Link to comment
Share on other sites

cum sunt esp-urile ca nu am avut niciodata in mana unul? ma interesaza cum se simt, cum au gatul etc. pick-up-urile le pot schimba, nu ar fi nici o problema. esential la mine e gatul. squierele mele au gaturi super-inguste si subtiri. ma simt bine pe ele. am avut un ibanez, avea un gat super-lat. nu puteam sa cant pe el deloc.

Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu suport gaturile de Ibanez si Jackson (chiar ca sunt late si plate... bleah :)).

 

Pai daca e p-asa, iti recomand sa cauti ceva de la Gibson.. erm Epiphone (la banii astia) - caci scara 24.75" nush dak gasesti pe ESP LTD-uri (cel mult sa pui mana pe un EC sa-l incerci). As cauta un Epi Les Paul frumos.. sau Squier-ele alea cu forma de Les Paul, la o adica - mi-au placut tare mult din vazute (sunt si pe la noi).

 

Cat despre lemn - da, are importanta, mai ales daca folosesti niste doze pasive bune (gen Seymour Duncan). Daca bagi active, nu mai conteaza asa mult.

 

Basswood = tei, dar de fapt am inteles ca e un soi de laminat gen PVC (de la niste lutieri). Bleah :)

Link to comment
Share on other sites

La magazinul local nu am gasit nici un ESP, ca as fi incercat. Intre Epi SG si Les Paul stii cumva daca difera in vreun fel dimensiunile gatului?

 

Creca asta o sa fie, G400 sau Les Paul Custom. Tre sa ma hotarasc repede.

Link to comment
Share on other sites

tu pari a fi un chitarist tare. mai ales cu dv8u ala al tau. ai vreo formatie? ce canti? scoate si tu un album ceva.

 

Nu-s tare deloc. Sunt foarte moale :) Mda si am o formatie si compunem ceva (chiar zilele astea, printre picaturi si examene :)) Poate o iesi si un demo candva. Btw check out my site :)

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei metale vezi ca sunt niste BC Richuri din seria Platinum sau daca mai pui ceva NJ care sunt bunicele. Orice dar nu iti lua BC Rich mai jos de platinum ca e jale.

Pana in 500euro gasesti esp ltd din seria 250(oricum nu din seria 100)ceea ce s-ar putea sa nu te multumeasca (dozele cel putin ca acolo e buba). Ai putea sa te uiti si la niste ibanezuri din seria S si SA care nu au gat dubios.

Despre epiphoneuri il las pe felix sa vorbeasca pentru ca e posesor. Dar si aici o sa ai problema dozelor.

Si lespaulCusom si SG400 au 24.75" si latimea gatului in zona puntii(cred ca am tradus corect nut width daca nu va rog corectati-ma) 1.68" fata de 1.61"(cu scala de 650mm - 25.5") cat am eu pe squierul meu .

Link to comment
Share on other sites

Merci Felix. Tu esti cititor de ganduri? Chestia asta cu chitara noua ma obsedeaza. Nu ma pot hotari. Ma gandesc La Epi Les Paul Custom inca de ieri. Ia zi tu: crezi ca pt un tip cu mana mica (ma refer la mine, evident :) ) ar fi o chitara potrivita? Am citit ca gatul e mai subtire decat la Gibson (care sunt cunoscute pt gaturile foarte groase). Cat despre look, pot spune doar ca arata de zeci de ori mai bine decat majoritatea fetelor din Germania :)

Link to comment
Share on other sites

Eu la asta cant acum: squier tele custom (2 humbuckere) si squier tele affinity (2 single coil) si sunt chitare de calitate. Fara vrajeala. Sunetul e ok, tele-ul affinity suna f bine clean, tele-ul custom suna foarte decent cu gain-ul la maxim, pot exersa cu el de la led zep pana la black sabbath. Evident ca nu pot scoate din el un distortion gen pantera, dar e oricum o chitara buna de rock.

 

Am incercat un Epiphone G-400 si mi-a placut f mult. Les Paul Custom nu aveau la magazin, iar Les Paul classic nu am incercat. Am citit ca ar avea aceleasi dimensiuni ale gatului. Nu ma mai agit atat. Imi comand zilele astea Les Paul custom. Negru. Sunt convins ca e o chitara grozava.

Link to comment
Share on other sites

Nu te sfatuiesc sa comanzi chitara fara sa o probezi intai... nu se stie niciodata ce surprize pot aparea. Profita si tu ca esti in Germania si da o fuga in weekend intr-un orash mai mare aproape de tine. Sunt sigur ca vei gasi acolo si magazine de chitari si instrumente cu galeata.

 

Stii ce-i culmea? Ca singura chitara pe care am cumparat-o p'pe viu' a fost si singura care nu mi-a placut cu adevarat (wtf?! :))

 

Si nu uita ca in Germania le pot returna daca nu le plac, la schimb cu altceva, fara sa plateasca nimic :)

Link to comment
Share on other sites

Am comandat azi Epiphone Les Paul Custom. :) . Sunt eu oleaca de fan Fender, dar nu e ceea ce caut acum. Vreau o chitara care sa sune 'gras'. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.