www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doua Focusrite Scarlet simultan


Recommended Posts

Salutari,

Se pot folosi doua placi de tip Scarlet Focusrite simultan? :) In caz ca am una si am de gand sa achizitonez inca una din motive de input-uri si de cash, nu imi permit una cu mult mai multe intrari.

Detin un Focusrite Scarlet 2i2 MK2. 

Multam! :) 

Link to comment
Share on other sites

Se poate cu ASIO4ALL.

www.asio4all.de

Este un driver stand alone de ASIO care iti da posibilitatea de a folosi mai mult placi de sunet simultan. Stiu sigur ca merge in Reaper fara probleme dar nu ma pot pronunta in privinta altor DAW-uri.

Recomandarea insa este sa nu te duci pe calea asta. Mai bine strangi bani si:
1. Iti cumperi o interfata cu mai multe canale 
2. Am auzit de niste studiouri bune in Timisoara, fa-ti un bine si mergi la cineva care stie ce face.

Link to comment
Share on other sites

Suna aiurea, da, dar Focusrite nu prea a pus mare pret pe optimizarea acestor interfete. Scarlet nu are interfata de driver, deci nu exista nici un motiv sa ramai la driverul nativ. Depinzand de vesiunea de Windows, ASIO4ALL s-ar putea sa ofere o imbunatatire fata de cele native Scareltul-ui. In schimb, in cazul placilor cu DSP, nu prea ai de ales. So no worries!

Link to comment
Share on other sites

https://www.soundonsound.com/sound-advice/q-how-can-i-use-multiple-audio-interfaces-together

 

Probabil se poate trebuie cautate articole similare

Q. How can I use multiple audio interfaces together?

Citeste  articolul

probabil este nevoie de un ASIO ‘multi-device’ driver.  asta  pune probleme ... ..poate un Asio4all

dar trebuie incercat inainte de a cheltui banii pe ceva ce nu stii daca este OK ..

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, IV MetalFoundry said:

Suna aiurea, da, dar Focusrite nu prea a pus mare pret pe optimizarea acestor interfete. Scarlet nu are interfata de driver, deci nu exista nici un motiv sa ramai la driverul nativ. Depinzand de vesiunea de Windows, ASIO4ALL s-ar putea sa ofere o imbunatatire fata de cele native Scareltul-ui. In schimb, in cazul placilor cu DSP, nu prea ai de ales. So no worries!

Cum adica, faptul ca nu are interfata de driver inseamna ca nu e optimizata? Si eu am tot focusrite, un iTrack solo, si pot modifica buffer size-ul si frecventa de esantionare atat din control panel la windows cat si prin optiunile din Reaper, deci nu inteleg care e problema. In niciun caz ASIO4all nu are cum sa aduca vreo imbunatatire, prin definitie este un driver independent de hardware. 

De asemenea, doar ca o observatie, probabil ai vrut sa te referi la placi cu efecte incorporate, pentru ca altfel absolut toate placile de sunet care au iesire USB/Firewire au DSP, cu el se face esantionarea semnalului si impachetarea datelor pentru respectiva interfata.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.