www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Standard Stratocaster Mexican - Fretboard


Coddy
 Share

Recommended Posts

Salut,

De ceva ma timp ma uit sa imi cumpar un Fender Standard Strat mexican si mai nou am vazut ca se fac cu fretboard de 'Pao Ferro', din ce am citit/vazut ar fi undeva la mijloc intre Maple si Rosewood. Initial eram pe axat pe Maple fretboard, si as vrea sa aflu si parerea voastra

Ati incercat acest model cu fretboard-ul din Pao Ferro? Ce parere aveti si ce ati prefera daca ati avea de ales intre Maple si Pao Ferro.

Link Pao Ferro: https://www.thomann.de/ro/fender_standard_strat_pf_lpb.htm

Link Maple: https://www.thomann.de/ro/fender_standard_strat_mn_bsb.htm

Pretul este aproape la fel.

Astept parerile voastre.

Ms!

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Incepand cu 2017, de cand rosewood-ul a intrat pe lista CITES si nu mai poate fi folosit la fabricarea instrumentelor muzicale (si nu numai), cei de la Fender au adus ca alternativa Pau Ferro, un lemn cu proprietati similare rosewood ului, dar cu o culoare ceva mai deschisa si mai greu.

Personal, nu am testat nicio chitara din seriile noi, dar am citit cate ceva si am vazut video uri pe net. Gasesti la Andertons iar la noi au facut recent cei de la GS. Din ce spun oamenii, nu sunt mari diferente.

Zi faina!

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Pao Ferro poate provoca alergii (praful cel putin e toxic si chiar si la atingere se recomanda manusi. tu-l nu vei atinge asa des ca e pui deshtu mai mult pe freturi. presupun ca de-aia nu prea se plange lumea).

 Sound - nu influenteaza cu nimic.

Din punct de vedere al stabilitatii grifului, daca nu e laminat as alege lemnul cu cea mai mare densitate.

Pao ferro e mult mai interesant vizual si decat maple si decat rosewood.

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.