www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Scarlett focusrite 2i2 sau 2i4


Guest bobynero
 Share

Recommended Posts

Guest bobynero

Imi poate spune cineva care e diferenta intre scarlett focusrite 2i2 si 2i4 ? intentionam sa cumpar un home studio bundle 2i2 dar am citit pe ici pe colo ca multi recomanda mai bine 2i4. 

Link to comment
Share on other sites

2i2 - 2 inputs, 2 outputs

2i4 - 2inputs, four outputs.

Este de ajuns sa cauti la google images sa-ti dai seama de treaba asta. Din punct de vedere al sunetului, sunt acelasi lucru.

Poate sa fie diferenta de sunet doar in cazul in care cumperi versiunea veche si nu pe cea noua. Fii atent sa fie MK2 (Versiunea noua, o poti gasi la Sound Creation).

Detin 2i2  MK2 si pentru home studio si pentru a inregistra de unul singur, daca alegi gama asta de pret, e tot ceea ce ai nevoie. 

E o placa de sunet excelenta daca stii cum sa o folosesti. 

Bafta! :)

Edited by Adinel Berehorschi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mi-am cumparat si eu de curand o interfata, dar pana la urma eu am optat pentru o varianta de la Behringer (vezi UMC series). 

O diferenta majora intre scarlett 2i2 si 2i4 ar fi padurile care te ajuta foarte mult sa reduci din semnal (-20 db). Este destul de folositor daca ai doze active. Semnalul intra in cliping mult mai greu.  Inca nu am incercat cu doze pasive dar nu cred ca ajuta foarte mult in cazul acesta.

Apoi mai sunt intrarile midi de care ai nevoie doar daca te gandesti sa inregistrezi o clapa. Nu stiu daca e cazul pentru asa ceva. 

4 outputs cum a zis si colegul mai sus

Varianta a 2a se pare ca a rezolvat ceva bug-uri cu clipingul la 2i2. Nu stiu exact care a fost problema, dar as merge si eu tot pe mk2.

Vezi si variantele de la Behringer. Nu arata la fel de bine, dar ai mai multe optiuni de unde alege, iar pretul este mai bun. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.