www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Refretting - SS frets


vicus
 Share

Recommended Posts

Sunt mai multi lutieri care pot face treaba buna, Eugen, Florin Giuglea, Picnic, astia imi vin repede in minte. Nu toti vor sa tasteze cu SS pentru ca se lucreaza greu si in general este mai scump pentru client. Eu nu sunt tot timpul incantat de soundul tastelor SS, in anumite contexte sunt ok, in altele nu. Cert este ca iti vor schimba soundul chitarii, va suna ceva mai bright. Daca le mai ui si umbo (chitara ta are medium jumbo si radius de 10) diferenta va fi si mai mare.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Blackthorn said:

Sunt mai multi lutieri care pot face treaba buna, Eugen, Florin Giuglea, Picnic, astia imi vin repede in minte. Nu toti vor sa tasteze cu SS pentru ca se lucreaza greu si in general este mai scump pentru client. Eu nu sunt tot timpul incantat de soundul tastelor SS, in anumite contexte sunt ok, in altele nu. Cert este ca iti vor schimba soundul chitarii, va suna ceva mai bright. Daca le mai ui si umbo (chitara ta are medium jumbo si radius de 10) diferenta va fi si mai mare.

Mersi, am vorbit deja despre asta cu Florin (Picnic), vedem ce iese. 

Legat de sunetul bright, aș zice că e idee bună, e cam dark chitara, poate de la mahon. Are o doză Illuminator, sună supărat, dar dark. Poate SS frets o să deschidă un pic sunetul

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, vicus said:

Mersi, am vorbit deja despre asta cu Florin (Picnic), vedem ce iese. 

Legat de sunetul bright, aș zice că e idee bună, e cam dark chitara, poate de la mahon. Are o doză Illuminator, sună supărat, dar dark. Poate SS frets o să deschidă un pic sunetul

Vorbește cu Florin, posibil să poți rezolva din condensatorii de pe pot-uri (schimbi valoarea sau tipul), dând jos capacul de pe humbuckere (Illuminator știu ca vine și cu și făra - mai bine fără pt sunet) sau pur și simplu trecând la alte doze. Dacă tot îți face fretwork merită să experimentați puțin și cu opțiunile pentru ton.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
17 hours ago, bojycs said:

Salut,  ai mai inlocuit freturile cu SS? Ma bate si pe mine gandul... Cat a costat?

Da, la Florin Dobrescu. Nu a fost musai ieftin, am inteles ca nu e foarte simpla procedura :) E foarte interesanta senzatia, m-am obisnuit repede. E si sunetul usor mai bright, pentru mine e foarte bine, e o chitara foarte dark.

Domnul Dobrescu mi-a inlocuit nut-ul Graphteq cu un nut de os, nu se mai potrivea, nu am sesizat nici un soi de problema legat de asta. A lucrat foarte bine dansul, doar freturile dinspre body nu erau prea grozav pilite, aproape ma taiam in ele, dar am rezolvat ulterior la un amic. Daca eram in Bucuresti cu siguranta rezolva dansul si problema aia, dar fiind in Cluj, nu am mai trimis chitara inapoi.

Overall, nu imi pare rau de schimbare.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Vince Windrider said:

Nu vreau sa laud pe nimeni dar e un singur lutier bun pe acest forum.Cred ca stie toata lumea despre cine este vorba.restul sunt de ras.

Mi se pare ireal ca dupa ce iei cu chitara de la ``lutier`` sa mergi la un amic ca sa pilesti freturile ca sa nu te mai tai in ele.

 

Nu stiu cine e singurul lutier bun pe acest forum, dar ii doresc multa sanatate si rock'n'roll. Practic toata lumea stie cine e, minus io.

Da, nu pot sa zic ca am fost incantat de chestie, dar nici nemultumit nu am fost. Sunt sigur ca daca mergeam inapoi cu chitara, se rezolva si partea aia. Doar ca nu-s din Bucuresti si am decis sa nu mai trimit inca o data chitara.

Link to comment
Share on other sites

Si eu stiu cel putin 4-5 buni in Bucuresti (ma refer la cei activi). Am lucrat cu o buna parte din ei si am fost multumit de serviciile lor, am vazut chitari "aranjate" exenplar la toti. Regula este sa stii foarte bine ce sa le ceri si oamenii fac exact ce le-ai cerut. In ziua de astazi toti cei de care vorbesc au scule bune si stiu ce sa faca daca stii ce sa le ceri.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.