www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Faith Naked Neptune


LucaAirinei
 Share

Recommended Posts

Pret: 2500 RON
Localitate: Pașcani
Contact: luca_airinei@yahoo.com/0755182009
Link producator: www.faithguitars.com/guitars/archived-products/product/185-fkncb-naked-neptune-cherry-burst
Stare: Foarte buna/Ca nou
Accept schimburi: Nu accept schimburi

Dacă nu ați auzit până acum de chitarele Faith, asta e pentru că nu se vând în România. Căutați review-uri, păreri pe Google despre ele, și despre acest model specific.

Aici puteți găsi și review-ul meu: www.faithguitars.com/guitars/archived-products/product/185-fkncb-naked-neptune-cherry-burst

Chitara este în stare foarte bună. Am cumpărat-o în aprilie 2017, de la Andertons, compania din Anglia. Este o chitară excelentă și se vinde împreună cu tocul său, pe care îl puteți găsi aici:
andertons.co.uk/p/FCNDLX/hard-cases/faith-neptune-deluxe-guitar-case

O vând deoarece nu mai cânt așa mult și nu are sens să conserv banii în chitară.

Ce v-ar putea plăcea:
- chitara este complet făcută din lemn masiv: gâtul, lateralele și spatele sunt din mahon, iar fața din cedru roșu. Dacă nu știți ce înseamnă lemnul masiv pentru o chitară acustică, citiți puțin pe internet, că e un factor foarte important;

- sună foarte tare (adică are un volum ridicat);

- trebuie să vă placă chitarele Faith, în primul rând. Sună excelent (din nou, lemn masiv): youtu.be/HTeaUyksZU0?t=1m10s

- vine împreună cu un toc, capodastru bun de la Dunlop și un strap Ernie Ball;

- chitara a fost bine întreținută în ce privește uimiditatea (păstrată mereu în toc și cu un umidificator pe care nu îl vând).

Ce nu v-ar putea plăcea:
- chitara este făcută pentru sunet și atât, Dacă vă uitați de aproape, se observă uzura, la vopsea, iar în timp se va tot observa. Pe mine nu m-a interesat așa mult acest aspect, întrucât voiam ceva care sună excelent și e din lemn masiv. Este neagră spre margini, deci nu se prea observă acolo, ci la gaura de sunet;

- tocul este zgâriat, deoarece nu am fost atent la asta. Am încercat să bag tocul sub un pat, vara aceasta, și s-au făcut două zgârieturi destul de urâte, dar din nou, nu are nicio legătură cu chitara în sine, iar un alt lucru e că are mânerul urât (i-au ieșit niște bucăți din pielea artificială și nu am mai vrut să le lipesc, dar se poate rezolva);

- chitara NU este electro-acustică. Nu are nicio doză. Am luat-o așa deoarece era mai ieftină și era și ediție limitată (m-am grăbit).

- chitara nu are niciun fel de lac. Asta poate fi un avantaj, sau nu. Depinde de gusturi. Mie mi-a plăcut mult această idee și încă îmi plac chitarele nelăcuite, satin.

Ca detaliu, nu are puncte (inserții, sau inlays) pe tastieră, dar se văd bine niște puncte de ghidaj pe gât, în lateral. Eu nu aveam și nici nu am nevoie de inlays.

Sunt dispus să negociez în mod rezonabil.

În concluzie, dacă vă interesează o chitară acustică ce sună extrem de bine, aceasta este opțiunea cea mai bună, Este o calitate excelentă pentru prețul acesta.

20171012_130940.jpg

20171012_131010.jpg

20171012_131028.jpg

20171012_131050.jpg

20171012_131059.jpg

20171012_131110.jpg

20171012_131118.jpg

20171012_131131.jpg

20171012_131432.jpg

20171012_131446.jpg

20171012_131502.jpg

20171012_131510.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.