www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Motan


Motan
 Share

Recommended Posts

Ok, bine ați venit pe threadul meu cu înregistrări :guitar:

Aici voi incerca sa postez lucruri pe care le inregistrez de-a lungul timpului in principal pentru a ține evidența evolutției mele de la stadiul de incepator (in care mă aflu la momentul postării), dar și pentru a primi feedback de la muzicieni mai mai experimetați ca mine. 

 

Incep cu două înregistrări făcute ca un test pentru a mă familiariza cu inregistrarea prin USB din amplificatorul Boss Katana 50. Am încercat să cânt un solo dintr-un cântec ce nu mai știu cum se numește :tardlol:

si o bucată din Enter Sandman. De ce doar o bucată? M-a întrerupt mîța în cel mai brutal mod imaginabil, mușcându-mă de mâna stângă. 

Am folosit o Yamaha Pacifica 120H.

intra mos ene.wav

solo.wav

Știu că probabil nu se aude bine deloc și am cântat ca un cartof, dar voi lucra la îmbunătățirea calitatății.

Edited by Motan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Primul lucru si cel mai important, din punctul meu de vedere, este sa studiezi cu metronom. Daca repeti o piese, sau un pasaj dintr-o piesa, lucreaza cu metronom, la un tempo scazut si canta cat se poate de corect. Incet, incet, cand iti iese si esti sigur pe aceea bucata, cresti gradual tempo-ul, pana ajungi la viteza dorita. Si respecta numarul de masuri al unei piese, in inregistrari ai "colaborat cu compozitorul" putin :D, daca asculti piesa o sa vezi ca nu e chiar cum ai cantat-o tu. E important, daca scopul tau e sa inveti o anumita piesa, sa o inveti corect si sa nu fii superficial. 

Eu cred ca acum e momentul sa te axezi pe studiul instrumentului mai mult decat pe sunet. Trebuie sa ai un sunet/sunete care sa nu te incurce si cu care sa iti faca placere sa canti, dar atat. E mai importat in momentul asta sa lucrezi si sa stapanesti instrumentul decat sa pierzi timpul cautant sunete si cheltuind bani pe scule pe care o sa le vinzi cand o sa iti dai seama ca acum vrei altceva. E bine sa investesti in scule, dar atunci cand stii foarte bine ce vrei si ce iti trebuie de la setupul tau.

Incearca sa aduni cat mai multe informatii din toate partile. Ti-ar fii de folos, daca nu iti permiti sau nu vrei un profesor, sa ai macar un prieten chitarist, de la care poti sa inveti si care a fost la nivelul tau si te poate sfatui si ajuta. Plus ca prieteniile in conjuncturi muzicare te pot ajuta sa iti pastrezi motivatia in studiul instrumentului.

E bine sa pui intrebari pe forum, dar trebuie sa filtrezi singur ce informatii sunt corecte/ti se potrivesc tie si care nu, iar ca sa faci asta iti trebuie repere, ceea ce probabil nu ai in momentul de fata, de asta e bine sa intrebi si pe cineva in care ai incredere.

Iti spun chestiile astea pentru ca si eu am fost la nivelul tau si am facut cam toate greselile de care ti-am zis mai sus. E mai greu sa corectezi ceva decat sa inveti corect din prima.

Spor la studiat!

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc de sugestii!

Este adevarat ca nu mi-am dat interesul la ce am inregistrat mai sus, am vrut doar sa vad ce se poate face cu inregistrarea.

In mod normal incerc sa lucrez cu metronom, dar inca nu l-am format  pe cel 'intern'. 

De la prima postare am îmbunătățit puțin tonul si am inceput sa lucrez la cateva lucruri, dar mai dureaza până termin. Voi incerca sa tin un tempo consistent si sa stau mai aproape de original. 

Legat de profesor, nu imi permit, nu ca nu vreau. Invat pe cont propriu (traiască netul). Prieten chitarist, am cunoscut in persoana unul singur, care e din altă țară. In rest, doar pe forum

Link to comment
Share on other sites

Încep pozitiv, nu-i rău soundul pe care l-ai scos din Satană, nu cunosc cu ce soft lucrează, da-i bun Dracu' ! Şi zic asta ca sa te scuteşti de-a sparge bani pe pedale şi alte auxiliare, de care n-ai nevoie deocamdată, deşi amplificatorul are tot felul de conexiuni pentru de-astea ! Învaţă efectele de acolo, să ştii ce fac întâi, că aici probabil ai luat un preset gata făcut din listă [ probabil se numeşte chiar "Enter Sandman" :) ]

 

Altminteri, 100% de acord cu ce-a zis Vale, tempo, groove, efecte şi chiar mai mult decât un metronom, ţi-aş recomanda să cauţi backtrackuri cu piesa asta, de exemplu [ găseşti pe site-ul ala guitarbackingtracks dot com o groază ] sau altele, te-ar ajuta, e şi mai plăcut şi îţi vezi şi groove-ul, ca nu toate piesele sunt cu strumming pe toba mare şi vezi cum stai cu feelingu', te înregistrezi peste backtrack.

 

Nu ştiu de când studiezi, se aude că înca mai ratezi unele corzi şi eu ţi-aş recomanda sa închizi compresoarele din preseturi când exersezi, ca să îţi dai seama dacă baţi corect acordurile, corzile, ca putere, constanţă, compresoarele asta fac, egalizează sunetele cât de cât din track şi-ţi furi căciula singur, ca sa zic aşa. Înregistrează-te peste backtrack şi ascultă-te , ca să-ţi dai singur seama ! Ştii ce zic ? Adică, nu folosi ajutătoare când exersezi !

Am mai vrut sa scriu ceva, da' am uitat, că m-am luat cu scrisu', m-apuc uneori la scris şi mi-e lene să mă opresc, da-mi amintesc io... :)

 

Şi, recomand să foloseşti playere când postezi, nu de alta, dar nu toată lumea e dispusă să-şi salveze fişiere mari wav în calculatoarele personale, fă-ţi un cont soundcloud de ex, urci bucata acolo şi pui aici linkul la ascultat !

 

Baftă !

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, ramurel said:

Încep pozitiv, nu-i rău soundul pe care l-ai scos din Satană, nu cunosc cu ce soft lucrează, da-i bun Dracu' ! Şi zic asta ca sa te scuteşti de-a sparge bani pe pedale şi alte auxiliare, de care n-ai nevoie deocamdată, deşi amplificatorul are tot felul de conexiuni pentru de-astea ! Învaţă efectele de acolo, să ştii ce fac întâi, că aici probabil ai luat un preset gata făcut din listă [ probabil se numeşte chiar "Enter Sandman" :) ]

Am inregistrat prin USB cu Reaper. N-am folosit nici un preset, nimic. Efecte afeam doar putin reverb. In rest gain la ora 12, volum la fel, bass la maxim, mids aproape deloc si highs la maxim. Sunet Brown, doza din neck. Cu efectele m-am jucat destul de mult, dar inca nu le-am gasit o utilizare practica (exceptie reverb si cate ceva din categoria booster, unde am emulatoare de diferite pedale boss, gen fuzz, od, distors, este si metal zone etc.) 

 

13 minutes ago, ramurel said:

Altminteri, 100% de acord cu ce-a zis Vale, tempo, groove, efecte şi chiar mai mult decât un metronom, ţi-aş recomanda să cauţi backtrackuri cu piesa asta, de exemplu [ găseşti pe site-ul ala guitarbackingtracks dot com o groază ] sau altele, te-ar ajuta, e şi mai plăcut şi îţi vezi şi groove-ul, ca nu toate piesele sunt cu strumming pe toba mare şi vezi cum stai cu feelingu', te înregistrezi peste backtrack.

Will do! Chiar azi m-am uitat dupa backing trackuri. Am gasit destul de multe variante, doar tobe si bass, doar tobe, fara tobe etc. 

 

13 minutes ago, ramurel said:

Nu ştiu de când studiezi, se aude că înca mai ratezi unele corzi şi eu ţi-aş recomanda sa închizi compresoarele din preseturi când exersezi, ca să îţi dai seama dacă baţi corect acordurile, corzile, ca putere, constanţă, compresoarele asta fac, egalizează sunetele cât de cât din track şi-ţi furi căciula singur, ca sa zic aşa. Înregistrează-te peste backtrack şi ascultă-te , ca să-ţi dai singur seama ! Ştii ce zic ? Adică, nu folosi ajutătoare când exersezi !

 

Am chitara de vreo 2 luni jumate, amp de o luna jumate. Probabil am facut o prostie, ar fi trebuit sa imi dau putin mai mult interesul in ce am pus mai sus, dar asta e. Voi revizui. Compresor nu cred ca am folosit, din moment ce nu am avut nici un efect activ. 

 

13 minutes ago, ramurel said:

Şi, recomand să foloseşti playere când postezi, nu de alta, dar nu toată lumea e dispusă să-şi salveze fişiere mari wav în calculatoarele personale, fă-ţi un cont soundcloud de ex, urci bucata acolo şi pui aici linkul la ascultat !

Voi face asa de acum inainte. Sau pun pe youtube, asa se vede si ce fac cu degetele.

 

Baftă !

Mersi! :respect:

Edited by Motan
Am uitat sa zic ceva
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Neața!

Revin cu o noua 'inregistrare', daca-i pot spune asa. Am invatat in 30 de minute soloul din Nothing Else Matters. 

De făcut: Lucrat la bend-uri (probabil voi pune și corzi de 9-46) și repetat cu metronom că nu-i tocmai deloc în timp. 

Scuze pentru calitatea video, nu aveam camera acasă și am filmat cu telefonul. Dupa ce mai repet voi mai posta o dată pentru a avea o comparație 'înainte - după' :)

Si da, am ratat vreo două note, scuze. 

Edited by Motan
Link to comment
Share on other sites

Solo-ul e fortat. Inceara sa inveti niste scale-uri. Melodia asta de la Pasarea Colibri mi se pare potrivita pentru incepatori, are 2 scale-uri, un mini solo si un ritm simpatic.

 

Si asta de la Bucovina e putin mai grea, dar e distractiva: 

 

Edited by Roberto2001
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mersi, mersi. Evident ca-i forțat soloul, in jumate de ora ce putea să iasă? Am mai repetat in ultimele zile si ma apropii incet de original.

Pentatonicele minore si majore le stiu deja, imi ies perfect la 180-190 bpm. Dacă urc mai sus ratez ocazional câte o notă.

Cand ajung acasă ma voi uita si peste cântecele acelea. Cel de la Bucovina il stiu deja, dar nu cred ca mi-as putea da singur seama care-s notele, oricum, ma descurc.

 

Edit: M-am jucat in ultima saptamana cu drop D. Cred ca voi posta Du Hast curând. Consider ca am reusit sa obtin si un sunet bun din amp, voi vedea.

Edited by Motan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Neața! Revin cu Introul pentru Nothing Else Matters. Aș fi vrut să pun soloul, care cred ca l-am adus de la nota 2 (mai sus) la un 7-8, dar toți suntem familiari cu acele momente când nu ne iese nimic cum trebuie așa că am renunțat. Las pe altă zi. 

Am ratat (ca de obicei <_<) vreo două note, iar unele părți par forțate (că doar nu îmi iese niciodată perfect când filmez), dar sunt relativ mulțumit de rezultat.  De data asta am folosit și o cameră decentă. Lumina nu-i ideală pentru că se înnoptează iar cu becuri arăta totul penibil. 

 

Edited by Motan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu-i place cum a ieșit! Și nici nu știu cum să fac să-mi iasă mai bine. In fine, am încercat și voi mai încerca până îmi iese perfect. Să fiu sincer, nici n-am avut ocazia să exersez prea mult de la ultimul video cu soloul.

Volumul e mai scăzut pentru că am avut ceva probleme de copyright, aparent porțiunea de video în care am cântat eu 'nu îmi aparține', restul fiind ok (wtf youtube?!). 

Link to comment
Share on other sites

Am rămas atât de dezamăgit ieri încât am încercat și în dimineața asta, cu rezultate mai bine, cred. Am încercat și o pană nouă, Dunlop Ultex Sharp 2.0 care cred că m-a ajutat puțin. Le voi folosi doar pe acestea de acum înainte, iar Jazz 3-urile rămân doar pentru ritm.

Zi faină tuturor!! :lol:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Am incercat sa inregistrez acustica prin USB si Katana. Ce observ: se accentuează foarte tare notele care bâzâie. Presupun că e normal, la fel am auzit și la alții. Per total, sună foarte bine și clar. Acum că am văzut si cum sună doar prin pickup, pot spune că sunt 100% mulțumit de noua acustică. 

 

Si din moment ce s-a terminat (momentan :( ) școala, am mai mult timp să înregistrez  pentru youtube. Trebuie să fac un video și cu acustica. 

Seara faină!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

That. Totally. Sucks.

 

Mă tot țin de multă vreme să intru pe topicul ăsta, să văd ce și cum, însă abia acum am apucat să fac asta.

 

Nu o să mă apuc să dau sfaturi, pentru că nu sunt în măsură să fac asta, but long story short, deși da, mai e enorm de lucru, eu zic că un lucru foarte de apreciat e faptul că ai curajul să îți postezi aici înregistrările, chiar dacă ești la început de drum (înțeleg că nu cânți de foarte mult timp) și că încerci să perseverezi în ceea ce faci. Eu personal n-aș fi avut tupeu să fac asta (mai mult, îmi mai ascult câteodată înregistrările de-acum vreo 10 ani și îmi vine să mă dau cu capul de pereți - eu pe vremea aia chiar credeam că sună bine ce zdrăngăn, deși era... fix invers... :tardlol: noroc că încă n-aveam net pe vremea aia și n-am publicat nimic ). Bine, nici înregistrările pe care le fac acum nu-s mare fâs, dar parcă tot sunt mai acătării decât cele de atunci .

 

Ce să zic, get well soon și spor mai departe la cântat! Eu zic că dacă te ții de treabă, la un moment dat o să înceapă să apară și progresele. Baftă!

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mersi mult de urări! Ce să fac, asta e. Încerc să rezist până îmi trece.

49 minutes ago, mike_KidLazy said:

eu zic că un lucru foarte de apreciat e faptul că ai curajul să îți postezi aici înregistrările, chiar dacă ești la început de drum (înțeleg că nu cânți de foarte mult timp) și că încerci să perseverezi în ceea ce faci.

Eu sincer nu i-aș spune curaj, pentru că nu interferez cu activitatea nimănui. Ce fac aici cred că e doar spre binele meu. Și considerând că aici (și pe youtube, evident) nu se vede aproape deloc ce pot să fac pentru că am postat doar câteva chestii mediocre, obțin reacții foarte bune, nu că reacțiile sau abonații ar fi scopul meu.

Aveam câteva clipuri înregistrate pe care voiam să le postez azi, dar nu reușesc știu să le editez, că trebuie tăiate și adăugate câteva efecte :(. Eram gata să inregistrez și introul acustic de la Fade to Black, dar a trebuit să-mi pierd toate abilitățile mâinii drepte.

1 hour ago, mike_KidLazy said:

Bine, nici înregistrările pe care le fac acum nu-s mare fâs, dar parcă tot sunt mai acătării decât cele de atunci emoji14.png.

Mie mi se poare foarte bun ceea ce faci. Poate alții nu sunt de acord cu mine, dar mie chiar imi place. Te urmăresc de ceva vreme (pe youtube, nu aici, îmi vine greu să urmăresc topicuri) și de fiecare dată am ascultat până la capăt ce ai cântat. Just my 2 cents. 

 

Măcar în rest nu prea am probleme, că sunt 70% stângaci. Sper să nu am prea mult de recuperat după 2 săptămâni.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hai să vă zic o chestie. Vinerea trecută m-am nimerit prin Piatra Neamț, unde în cârciuma Spot, de lângă parcul central, cântau niște copchii (cred că între 14 și 17 ani). Da, o mai peceau, nu erau în stare să facă niște părți mai complicate din anumite piese, mai săreau ritmul și încă nu prea știau să înceapă și să termine în forță o piesă, o mai lălăiau, vocea nu era deloc convingătoare și prezentă, nu aveau deloc subtilitate (drive-ul însemna să apeși pedala, nu să te joci din volumul chitarei și din degete etc.) DAR:

1. Aveau curajul să se urce pe scenă chit că se vedea că au emoții până peste poate.

2. Mi-a plăcut enorm de mult ce playlist și-au ales (Cranberries, Nirvana, RHCP, Pearl Jam, Pink Floyd etc.) - niște trupe destul de mature pentru niște copii. Nu vreți să știți ce tâmpenii ascultă unii de vârste similare. Și se vedea că le place.

3. Nu aveau în cap bășini, grețuri, erau niște copii cuminței și cât se poate de așezați. Mai încercau să ciupească o berică la bar, nu le prea mergea, asta e :)

4. Au făcut atmosferă faină de tot, mult mai bine decât să auzi muzică înregistrată.

5. Prietenii lor veniseră acolo să-i susțină și se simțeau foarte bine. Nu erau cu smartfone-uri și selfie-uri și facebook, erau mai preocupați să facă puzzle-uri, să joace șah etc. - ceea ce mi s-a părut foarte drăguț.

Important e să faci, cu timpul îți dai drumul. Eu îi admir pentru curaj. Se vedea că își dau seama că nu le au cine știe ce, dar o făceau cu plăcere și onest, de-aia a și ieșit foarte frumos. M-am simțit mult mai bine cu ei pe scenă decât cu trupe 'experimentate' de prin Brașov, care cântă nu știu cum și au nu știu ce tehnică și instrumente.

Deci, despre ce vorbim noi aici?

 

Edited by apocapsile
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Mi s-a reparat cât decât mâna, și am mai omorît un cântec.

Am inceput asta ca sa ma joc ceva mai mult in Reaper, si cand am văzut că iese ceva puțin mai bun decât mediocru am zis să continui. Nu m-am împăcat deloc cu metronomul, dar măcar am învățat niște chestii.

 

Inceputul e pe acustică, apoi intră electrica.

Edited by Motan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Buna dimineata! De data asta am inregistrat inceputul piesei Halo on Fire de Metallica.

Este unul din cântecele mele preferate și de mult timp tot încerc să-l învăț dar de fiecare dată găseam câte o scuză :tardlol:. Consider că a a ieșit ceva chiar decent, față de ce am făcut în trecut. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Double track la partea de ritm - pe stanga am folosit acorduri cu radacina pe coarda 5 iar pe dreapta acorduri cu radacina pe coarda 6, cu forme diferite. La partea de lead am un singur track, dublat si pus stanga-dreapta iar tobele le-am programat eu (presupun ca se observa) 

Totul e 120 bpm, am avut in sfarsit succes in relatia cu metronomul :lol:

Edited by Motan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.