www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cablurile si raspunsul in frecventa / pierderi sau castig ...


AnalogSound
 Share

Recommended Posts

Astazi dupa foarte mult timp am avut ceva timp liber si am reusit sa fac un mic experiment vis a vis de raspunsul in freq. si de lungimea / calitatea cablurilor.
Prima masuratoare a fost facuta cu un patch cable de 20cm cu conectica proel, a doua a fost facuta cu un cablu de 5m Cordial / conectica Neutrik, a treia a fost facuta cu un cablu de 5m Proel / conectica Proel si Neutrik.
Se poate observa raspunsul in frecventa a fiecarui cablu in parte.
De asemenea conditiile pentru masuratori au fost identice: aceiasi amplitudine de semnal, aceleasi instrumente etc.
Concluziile le trageti domniile voastre.

 

Cu respect,

DeX

freq.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Adica ptr chitara nu are nici o importanta diferenta dintre aceste cabluri ..

Totusi de unde acei -5dB  ca nu este atenuator ..? este cam mult . la 10m o fi deja -10dB ?

Dar si la celelalte doua exista o atenuare de aprox 0,6dB ( asa ochiometric )

@Razvan S.  

cablul in circuitul real chitara - amplificare  este cam neadaptat  si se intampla sa formeze un circuit rezonant .in functie de Z iesire chitara  si Z in amplif .

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, karpi said:

Adica ptr chitara nu are nici o importanta diferenta dintre aceste cabluri ..

Totusi de unde acei -5dB  ca nu este atenuator ..? este cam mult . la 10m o fi deja -10dB ?

Dar si la celelalte doua exista o atenuare de aprox 0,6dB ( asa ochiometric )

@Razvan S.  

cablul in circuitul real chitara - amplificare  este cam neadaptat  si se intampla sa formeze un circuit rezonant .in functie de Z iesire chitara  si Z in amplif .

Karpi, rezistenta cablului... oxidare ... am luat cablurile FIX asa cum erau pe raft ... nici de praf nu le-am sters :) iar 5db nu este o diferenta asa de mare.

Si da, atenuare exista si este vizibila si pe osciloscop .... nu numai la analiza de raspuns.

Link to comment
Share on other sites

Chiar vroiam sa intreb daca nu cumva ai decalat tu nivelul in diagrama  ptr  a deosebi clar curbele ..

Oricum pentru  cei care vor banda "shnur"  cu EQ se compenseaza acea cadere de inalte  , dar ptr chitara nu este necesar ..

De vazut curbele de raspuns al "tonestack " al diferitelor amplifuri ..Marshall , Fender etc .

.In majoritatea cazurilor la inregistrare  ma omor sa  mentin un ton cu un varf de rezonanta pe la 1,6KHz   ca apoi in mix sa fiu nevoit sa cobor pe la 800Hz  si inca pare prea  deranjant in mix ,,

Tot ascult analizez unele din cele mai OK mixari de la trupe ce-mi plac ( soundul pe inregistrari de studio  )  au chitarele muuult mai "brown"   tot incerc sa ma obisnuiesc  sa nu mai trec de 2KHz cu chitarele cu overdrive sau distors .

Asa ca 7KHz este suficient si ptr chitara acustica ptr un srumming "transparent " cu inalte matasoase ..Putem considera cabluri perfecte ptr chitara .

Fata de mixul , plaja  de frecvente ale celorlalte instrumente  , tonul mixului ,, chitara destul de "brown" in contrast poate sa pare foarte "bright " cand o analizezi separat este foarte "brown " ..Deci fente de mixerist ,,,Este similar cu efectul din arta grafica cu perceptia culorilor in functie de background sau raport de suprafata .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

*ridicand din umeri* - asa cum am zis... chestie de gust. masuratorile acestea le-am facut in ideea de a arata ca exista diferente intre cabluri, nu ca sa deosebesc unul calitativ de unul mai putin calitativ... 

Nu am decalat nivelul (nici nu prea aveam cum) - o sa incerc sa le sterg de "moloz" si sa repet testul (dar si in viata reala Cordialul ala mi-a parut ciudat ... asta daca nu o avea vreo buleala la interior)

Link to comment
Share on other sites

OK  ! sunt curios de unde  poate sa fie -5dB atenuare  adica ar fi 1dB / m ?.

In tensiune  - 6dB  reprezinta o atenuare de 1/2 .

OK trec la ultima distractie m-a pus dracu sa cumpar  in talcioc un JamVOX Monitoring System

eu credeam ca il pot folosi si standalone ..apoi vad ca numai cu PC ca si USB inteface .

Nu ma prind cum si in ce ordine trebuie instalate softul si driverele ..cand functioneaza cand nu sau foarte distorsionat ..

Nu ai avut asa ceva la testat ?

Oricum  am scos interfata din cutie o sa o montez intr-o cutie mica si in
boxa stereo montez un mic amplif de 2x2W ptr anumite monitorizari , de fapt mai mult din hobby ..arata dragutz ..

 

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.