www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Suport Chitara


dani
 Share

Recommended Posts

sunt acele suporturi suspendate de chitara...le inshurubezi de perete si gata...

cat de sanatoase sunt pt chitara?ca sta saraca spanzurata :)

 

vreau sa-mi iau unul si mi-e cam frica...chitara e cam grea ca-i din mahon.

sa-mi iau?...atzi folosit careva?...s-a intamplat ceva cu chitara?

 

nu-mi pot lua suport de podea normal ca nu-mi permite forma chitarii :)

post-1491-1173915339_thumb.jpg

Edited by dani
Link to comment
Share on other sites

Guest JordyLaForge
sunt acele suporturi suspendate de chitara...le inshurubezi de perete si gata...

cat de sanatoase sunt pt chitara?ca sta saraca spanzurata :)

 

vreau sa-mi iau unul si mi-e cam frica...chitara e cam grea ca-i din mahon.

sa-mi iau?...atzi folosit careva?...s-a intamplat ceva cu chitara?

 

nu-mi pot lua suport de podea normal ca nu-mi permite forma chitarii :)

 

 

Am folosit ani buni stativ de genul asta. A tzinut chitara bass "spanzurata" fara sa strice nimic. Mie unul mi se par mult mai "sanatoase" decat stativele in care chitara sta proptita.

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

Trebuie sa fie bune, altfel astia de la magazine de ce le-ar tine "spanzurate" atata timp pana vine cumparatorul?Ar insemna ca eu sa iau deja o chitara decalibrata!

 

Personal folosesc suportul normal si nu pricep de ce spune lumea ca e mai prost decat celalalt, e vorba de gust, ergonomie, etc. Parerile sunt impartite!

Link to comment
Share on other sites

e OK

 

este problema de spatiu , sus pe perete este loc si nu te impiedoci de chitara, atata tot..

 

dar ai grije sa fie ceva solid , caci am vazut ce s-a desprins si mai un pic si cadea cu tot cu un Ibanez scump , si asta la un magazin...Sa aiba protectia de cauciuc'burete moale buna sa nu zgarie headstock-ul.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest georgesq

as vrea si io suport de perete...okupa mai putin spatiu decat ala cklasic...oricum in muzica sunt de la 500mii/buc, in afara pe situri sunt de la 5eur/buc :)

mai avem de asteptat pana sa se aduca si la noi produse cu preturi ca afara...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Guest benny risnoveanu
Am folosit ani buni stativ de genul asta. A tzinut chitara bass "spanzurata" fara sa strice nimic. Mie unul mi se par mult mai "sanatoase" decat stativele in care chitara sta proptita.

 

 

 

 

dsi eu am unul tin o acustica pe el....oare rezista pentru un aelectrica ?ssau sunt unele speciale care tin greutate mai mare?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Eu mi-am luat doua de la senia. Daca iti cade sau nu de pe perete depinde doar de ce dibluri folosesti, ca el e de fier sau plastic foarte dur, nu are ce sa se strice. E acoperit cu un burete care pana acum nu a atacat/marcat lacul de pe chitara.

 

Singura problema e in caz de cutremur, dar atunci ma gandesc ca ultima grija e chitara.

 

Teoretic cel mai bine chitara sta in case-ul ei si asa nici nu se umple de praf. Eu am preferat varianta cu stand de perete mai mult pentru estetica incaperii (arata bine pe perete chitarele) si e tot timpul la indemana.

Link to comment
Share on other sites

Yeap, am si eu d-astea.

 

post-10306-1273678854_thumb.jpgpost-10306-1273678935_thumb.jpgpost-10306-1273678908_thumb.jpg

 

Amandoua sunt Aria din cate mi s-a spus. La cel de acustica ma deranja lungimea (ce naiba, stiam ca japonezii traiesc in camere mici!) si aspectul. Domnu' Othello de deasupra a rezolvat problema lungimii prin taiere si sudare. Se mai poate si cum am facut eu - am taiat si i-am facut filet in capat, dupa care l-am fixat intr-o piesa asemanatoare cu cele de electrica (in prima poza e forma initiala, in a doua si a treia e dupa modificare).

 

Le-am luat iarna asta de la Muzica cu 20 lei bucata. Ultima oara cand am fost nu mai aveau - am mai cautat pe la altii si oferta era jalnica. Probabil ca proprietarii de magazine isi fixeaza chitarile pe perete cu holzsuruburi :) .

 

NB: N-am avut nicio chitara mai grea de 5kg.

Edited by Masta Gi
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

 Salutari,

 

 Sa nu mai deschid un topic intreb si io aici. 

 Mi-am luat si io suporturile din imagini. Cu peretele nu am probleme (sper), am inlocuit diblurile cu unele mult mai sanatoase si am umplut gaurile cu adeziv pt. gresie, am perete de caramida si ii o adevarata "placere" sa bagi dibluri in el.

 Acuma, suportii astia sunt de plastic, imi fac griji sa nu cedeze partea centrala. a mai folosit cineva asa ceva?

 

1znq3dh.jpg

 

9897bs.jpg

 

2dhtu79.jpg

Link to comment
Share on other sites

 Salutari,

 

 Sa nu mai deschid un topic intreb si io aici. 

 Mi-am luat si io suporturile din imagini. Cu peretele nu am probleme (sper), am inlocuit diblurile cu unele mult mai sanatoase si am umplut gaurile cu adeziv pt. gresie, am perete de caramida si ii o adevarata "placere" sa bagi dibluri in el.

 Acuma, suportii astia sunt de plastic, imi fac griji sa nu cedeze partea centrala. a mai folosit cineva asa ceva?

 

1znq3dh.jpg

 

9897bs.jpg

 

2dhtu79.jpg

Are un prieten ceva de genu', si pune pe el un LP "sanatos" si nu are probleme cu el.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.