www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Conectare chitara electrica la PC


bai3tzash
 Share

Recommended Posts

Salut. Sunt nou intr-ale chitarei, asa ca am am o intrebare.

Vreau sa conectez chitara electrica la PC, ca sa il folosesc drept amplificator. Deocamdata vreau sa invat clasic, fara efecte, dar poate mai am chef si de altceva.

Am sa folosesc programul Guitar Rig 5. Conectarea la PC vreau sa o fac cu cablu, la capat cu un adaptor 1/4 la 3.5 mm. M-am dus azi la un magazin de instrumente muzicale sa-mi iau cablu pentru chitara, dar vanzatorul mi-a spus ca nu ar merge sa conectez chitara la PC folosind un adaptor din ala. Mai bine ar fi sa imi iau un cablu cu capat USB.

Pe net ce am citit, ar trebui sa mearga, asa ca va intreb si pe voi. Merge cu adaptor sau sa-mi iau cablu cu capat USB?

main-qimg-6162201b98210b4783b2dd631504438a-c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pe rand.

Probabil merge, insa e departe de alegerea ideala. Insa riscul e spre zero, un adaptor din ala costa cativa lei. Cablu de instrument oricum iti trebuie. Deci, incearca. 

Dezavantajul - o sa se auda probabil rau, posibil "cu pureci" si ai toate sansele sa rupi mufa mama din PC. Nu cred ca se exista om care sa nu fi smucit macar o data de cablul de chitara :)

Varianta usb cred ca-ti adauga cam 200 RON nou, colegii spuneau ceva de bine de Behringer UCG102. Second ar trebui sa fie sub jumatate.

 

LE. Si Guitar Rig este tocmai pentru efecte :)

Edited by leopold
Link to comment
Share on other sites

Acum 35 minute, bai3tzash a spus:

Salut. Sunt nou intr-ale chitarei, asa ca am am o intrebare.

Vreau sa conectez chitara electrica la PC, ca sa il folosesc drept amplificator. Deocamdata vreau sa invat clasic, fara efecte, dar poate mai am chef si de altceva.

Am sa folosesc programul Guitar Rig 5. Conectarea la PC vreau sa o fac cu cablu, la capat cu un adaptor 1/4 la 3.5 mm. M-am dus azi la un magazin de instrumente muzicale sa-mi iau cablu pentru chitara, dar vanzatorul mi-a spus ca nu ar merge sa conectez chitara la PC folosind un adaptor din ala. Mai bine ar fi sa imi iau un cablu cu capat USB.

Pe net ce am citit, ar trebui sa mearga, asa ca va intreb si pe voi. Merge cu adaptor sau sa-mi iau cablu cu capat USB?

main-qimg-6162201b98210b4783b2dd631504438a-c.jpg

Poate găseşti o variantă de genul ăsta, ca să nu-ţi distrugi accidental intrarea de linie, cum zicea colegul mai sus

 

 

Despre cablu de chitară cu capăt USB... cred că am pierdut contactul cu tehnologia, că nu știu la ce fel de cablu te referi ! Probabil dintr-ăla de la jocul ăla Rocksmith de Playstation ? Nu știu, dar cablul e una, iar interfață cu USB e altceva. Cred că omul de la magazin ți-a recomandat interfață cu USB, nu cablu !

 

Ia-ți un adaptor, folosește-l cu chitara pe PC, iar dacă nu adaugi multe efecte în Guitar Rig s-ar putea să îți meargă decent, cu latență acceptabilă !

 

Dacă nu, o interfață ieftină !

20370685_1418355154922585_1672285945_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

E ceva cablu ca cel de mai jos. Cica e facut special pentru chitara, pentru conectarea la PC. Deci exista si asa ceva.

Deci probabil merge si cu adaptor.

Daca iau cablu USB il pot folosi doar la PC, daca iau cablu normal, pot sa-l folosesc si la amplificator cand va fi nevoie.

 

LE: Adaptorul acela trebuie sa fie mono sau stereo? Dupa capul meu mai bun ar fi stereo...

alesis-guitar-link-plus.jpg.f66c9a437aba604a237ef768481e1667.jpg

Edited by bai3tzash
Link to comment
Share on other sites

Depinde cat iti cere pe el. Asta e doar pentru conectat la PC. Daca suma e corecta, de ce nu. Daca nu, nu :)

Adaptorul poate fi la fel de bine si mono, si stereo. Cablul de instrument e TS, adaptorul stereo e TRS, adaptorul mono e tot TS. Undeva (fie in adaptor, fie in interfata) cele doua contacte stereo se leaga la acelasi contact mono. N-are importanta daca in adaptor sau in placa.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.