www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

CITES: Si-a inregistrat cineva instrumentul?


Gungnir
 Share

Recommended Posts

Salut, dupa cum majoritatea stiu, de la inceputul anului astuia a intrat in vigoare un nou set de reguli referitoare la posesia si vanzarea de instrumente ce contin diferite specii de lemn(printre care si palisandrul).

Pentru cei ce nu stiu:

 

Comertul pe rgc si pe olx nu pare deloc deranjat de asa ceva, dar ma intrebam daca si-a inregistrat cineva instrumentul oficial sau daca macar autoritatile locale s-ar sinchisi cu o chestie de genul. 

Eu am vreo 4 instrumente care contin palisandru in cantitati mici(doar fretboardul), nu am nimic full rosewood, dar am inteles ca trebuie inregistrate pana si Fenderurile cu maple fingerboard care au lemnul din jurul truss rod nut-ului din rosewood.

Not trying to set a law abiding citizen example, dar a incercat cineva sa isi inregistreze instrumentul? Care a fost procedeura? Merita sa incerc cu instrumentele mele?

Mersi anticipat! :D

Link to comment
Share on other sites

Vad ca Romania a "accesat" chestia asta in 1994. Fie. Ca s-a gasit iar vreo birocratie ecopupu sa-si gaseasca de lucru e strict treaba ei atita vreme cit nu-mi baga mina in buzunar. N-am de gind sa inregistrez vreun instrument la vreun tircovnic si-i voi face zile grele celui care va avea obraznicia sa-mi ceara asa ceva.

 

LE - vad ca daca intru pe site sa vad ce si cum mi se cere o autentificare. Ei, asteapta tu mult si bine madam Plumb sa-mi fac cont. Risu curcilor!

Edited by Posho
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Se face prea mult tam tam pe treaba asta. Intr-adevar, magazinele mari din Europa vorbesc de aprobari si certificate, dar inca n-am auzit pe nimeni care sa primeasca asa ceva cu o chitara cu rosewood luata de la Thomann. Cred ca certificatul asta trebuie doar daca vrei sa vinzi in Europa. Pe plan intern nu e necesar, asa cum nu e necesar sa obtii un certificat pentru scula proprie si personala, ca doar nu se fac razii la concerte pentru verificari.

Eu unul as fi foarte curios cine verifica in vama importurile de chitari. Hai ca daca e de la producator/magazin, mai are o foaie cu specificatii pe care scrie rosewood sau bubinga daca e cazul, dar daca o iei de pe ebay? Au vreun expect lemn la vama care sa verifice sau cum?

In aceeasi ordine de idei, stiu un producator mic din UK care importa din China si apoi vinde in Europa si SUA chitare cu rosewood fara nici o problema. E foarte mic ce-i drept, dar nu l-a intrebat nimeni de CITES la cele 100 de chitare cu rosewood vandute de la inceputul anului.

Am 3 knoburi de rosewood pe un bass, ar trebui sa-l inregistrez? :))))

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Doar ce-am cumpărat o chitară și îmi apare asta pe factură:

"Acest instrument conține lemn Dalbergia latifolia importat în UE în mod legal, înainte de punerea acestei plante pe lista de protecție a plantelor CITES, anexa II.". 
 

Acum, asta e pentru chitarele făcute din stocuri existente. Ce se va folosi de-acum înainte, probabil că va trebui înregistrat de producător/comerciant, urmând ca lucrul ăsta să se reflecte pe documentele de achiziție. Așa văd eu situația. În cazul de transport al instrumentului în afara granițelor UE, urmând să dovedești cu factura/documentele că s-au respectat normele necesare. Probabil pe instrumentele noi va apărea că s-a înregistrat cu nr... din data, ceva, acolo. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, 'mnezău said:

Doar ce-am cumpărat o chitară și îmi apare asta pe factură:

"Acest instrument conține lemn Dalbergia latifolia importat în UE în mod legal, înainte de punerea acestei plante pe lista de protecție a plantelor CITES, anexa II.". 
 

Acum, asta e pentru chitarele făcute din stocuri existente. Ce se va folosi de-acum înainte, probabil că va trebui înregistrat de producător/comerciant, urmând ca lucrul ăsta să se reflecte pe documentele de achiziție. Așa văd eu situația. În cazul de transport al instrumentului în afara granițelor UE, urmând să dovedești cu factura/documentele că s-au respectat normele necesare. Probabil pe instrumentele noi va apărea că s-a înregistrat cu nr... din data, ceva, acolo. 

si uite asa am aflat ca ma insel. deci se poate sa respectam si legile. bravo

insa din punctul meu de vedere aceasta prevedere CITES aplicata la utilizatorul final al instrumentului muzical, in speta chitari, fabricate de producatori consacrati, este o mare PORCARIE. mai ales avand in vedere piata de SH. insa se aplica regula ca daca este o lege trebuie sa o cunosti, nu poti invoca necunoasterea legii.

Asadar, daca ai chef sa iesi afara din tara cu chitara, mai bine ai hartii, nu de alta, dar s-ar putea sa ramai fara ea.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Airhead said:

si uite asa am aflat ca ma insel. deci se poate sa respectam si legile. bravo

 

Plot twist. Chitara e luată de la Muziker, adică Slovacia. În România nu cred că e cazul. Adică să fim serioși, noi nu ne putem colecta gunoiul cât de cât selectat sau păzi o palmă de pădure să nu fie tăiată peste noapte și te aștepți să respectăm legislație de-asta exotică. Mai târziu. 

Mai cu toate reglementările astea se începe agresiv, după care se mai reduc cerințele odată ce industria se adaptează.

Nu știu dacă se aplică la persoane fizice, dar presupun că ceva se aplică. Mi-e lene să citesc. Probabil că au gândit în așa fel încât să existe cât mai puține "portițe". Dacă permiți producătorilor de chitare să folosească palisandru fără să mai înregistreze nimic, producătorul de mobilă poate se gândește să importe lemnul ca lemn pentru chitară, ca să scape de hârțogăraie. 

 

Dacă ai chef să ieși cu chitara din țară, cel mai bine e să-i întrebi pe ăia care se ocupă de treaba asta ce să faci. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Eu tot raman la ideia ca este o exagerare din partea autoritatilor (astia din UK si mai cretini). Dealerul teoretic este primul cumparator, iar cel care cumpara din magazin este al doilea proprietar.

Daca se poate stabilii data de fabricatie a chitarii, de ce se insista prezentarea unor documente pentru tot lantul de proprietari ? Deci din punctul meu de vedere tot o vanatoare de vrajitoare ramane. La fel ca lupta impotriva coruptiei de la noi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.