www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Modificare Amp De Bas


George M.
 Share

Recommended Posts

am un Behringer Ultrabass BX600 - 60W, care are dif de 12" de putere 150W

m-am gandit sa-i inlocuiesc amplificatorul cu unul mono de 100W (de la General System) , si daca este necesar si traful. in rest preampul sa-l lasa asa.

cauze: vreau putere mai mare, si vreau sa valorific puterea difuzorului

 

credeti ca e bine ceea ce vreau sa fac?

este posibil sa apara unele conflicte la nivelul preampului din cauza noului amp de 100W?

 

multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei_T

Salut. Esti sigur ca difuzorul este de 150W RMS si nu "Peak" sau "musical"? Daca e asa puterea RMS a difuzorului este de 75W si amplificatorul tau de 100W ar fi prea mult pt el.

Conflicte cu preampul nu cred sa apara.

 

O alta metoda de a-ti creste volumul este sa folosesti inca o boxa cu 2/4 difuzoare care au SPL (sound pressure level) mare.

Volumul sonor este legat si de puterea amplificatorului dar si de SPL-ul difuzorului. In general pt frecventele de bas difuzoarele au SPL mai mic decat pentru frecventele de chitara (medii), de aceea voi basistii aveti nevoie de putere mai mare.

 

Andrei

Link to comment
Share on other sites

Guest vicelord

man ala e dif made in china...ai sanse foarte mari sal arzi la 100w mai ales cu distorsiuni..

mai bine vinzi ampu si iti iei ceva mai mare sau pui un dif de firma

 

regards

Link to comment
Share on other sites

Guest vicelord

trage niste poze cu icurile....si loccu lor...si spunele si numele ca nug asesc schema pe net...

 

regards

 

ps.ma refeream ca daca pui amp mai puternic trebuie neaparat alt dif

ps2.uitete cu ce tranzistori e facut..sar putea sa mearga schimbati doar tranzistori si traful

ps3.de ce nu iei altu???

Link to comment
Share on other sites

Guest JordyLaForge
am un Behringer Ultrabass BX600 - 60W, care are dif de 12" de putere 150W

m-am gandit sa-i inlocuiesc amplificatorul cu unul mono de 100W (de la General System) , si daca este necesar si traful. in rest preampul sa-l lasa asa.

cauze: vreau putere mai mare, si vreau sa valorific puterea difuzorului

 

credeti ca e bine ceea ce vreau sa fac?

este posibil sa apara unele conflicte la nivelul preampului din cauza noului amp de 100W?

 

multumesc.

 

 

ca sa obtii o putere mei mare (de la 60 de w la 100w) cu siguranta va trebui sa inlocuiesti transformatorul. Preamplificatorul va scoate in continuare acelasi semnal , insa... daca noul etaj final are alte tensiune de intrare si alta impedanta decat vechiul etaj, s-ar putea sa obtii "100w" care sa sune la fel de tare ca si cei 60 pe care ii ai deja. Verifica atent toate caracteristicile noului etaj final si pe cele de iesire ale premplificatorului.

 

Daca intentionezi sa schimbi si difuzorul... vei ramane cu un difuzor de 12", un etaj final de 60w si un transformator... care, impreuna cu un preamp si o cutie fac un nou combo. Cred ca mai ok e sa lasi ce e in cutia de Behringer si sa faci un alt combo cu etaj de 100w, sau chiar mai mare. Scheme bune de preamp-uri sunt o multime pe net. Pot sa-ti recomand unul pe care l-am facut si functioneaza foarte bine cu un etaj final de 400w: http://www.albertkreuzer.com/pics/el/pre/s...reamp_sch21.gif

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.