www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am o problema cu bazaitul unei corzi


bestkid1234
 Share

Recommended Posts

Ai primit împreună cu chitara un set de fâșii din plastic subțiri. Ai putea încerca să pui o fâșie din aceea sub saddle, cu grijă, să nu strici piezo.

Înainte de asta, încearcă să slăbești un pic truss-rod-ul, un sfert de tură.

 

Astea le poți încerca și singur. Dacă mai ai problema, trebuie să o duci la un meseriaș să vadă unde ai exact defectul. Dacă celelalte corzi nu au probleme, trebuie "înălțată" e6, pt asta va trebui să îți înlocuiască ori nutul, ori saddle-ul  și să le seteze, poate s-a adâncit canalul prea mult la coarda aia.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dacă îl poţi înlocui singur, ok !

Mai poţi încerca mici trucuri pentru înălţarea canalului, pentru că înlocuirea nutului nu-i întotdeauna  soluţie simplă, nutul e brut de obicei, mai trebuie să ajustezi ulterior adâncimile canalelor, iar pentru asta ai nevoie de scule speciale.

 

Deci... :

 

 

 

LE : Am văzut ca ai modificat postul şi ai precizat că de calus e vorba. Ok !  

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Acum 5 minute, apocapsile a spus:

O singură observație, nut = prăguș. Șmecheria care ține coardele prinsă nu pe gât, spre cheițe, ci pe 'burtă', este câlușul. Cel puțin așa știu eu de la vioară și mă îndoiesc să fie altfel la chitară.

Da ! Când am dat reply-ul scrisese "nut" ! Apoi a corectat postul, schimbând cu "căluş" !

Acuma, numa' el ştie ! :) 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.