www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

colaborari muzicale?


iulia_i
 Share

Recommended Posts

Hello, sunt oameni pe aici carora le-ar placea sa aiba niste inregistrari video decente? As avea nevoie de niste solo-uri, fill-uri pe anumite piese acustice sau de parte de chitara completa pe niste blues-uri clasice... si sincer nu mi-ar strica niste inregistrari pentru ce am de gand sa fac pe viitor. Am observat ca se tot practica pe youtube colaborarile de tipul asta.. Calitatea video si audio este fix asta:

Inregistrarile vor fi puse pe canalul de youtube cel mai probabil... Daca se leaga vreun proiect poate colaborarile vor si continua.:D

Edited by iulia_i
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Este OK , ai si gusturi bune ce rezulta din alegerea piesei cred ca cea mai  buna din repertoriul Allman Brothers Band .Am auzit vazut multe trupe de la noi ce cantau cate o  piesa  ABB nesemnificativa  .

OK

Trebuie sa -ti instalezi in PC un DAW  cum ar fi Cubase .Cu multe efecte pedale se primeste si Cubase LE ce este suficient pentru un " home studio ".Acesta are instrumente MIDI , cel mai important are "tobe " .Inveti sa folosesti "pianoroll" ( editorul MIDI din mixer  .

Tragi chtara ritm  , faci un bas simplu cu MIDI si tobe la fel ."loop-uri " MIDI cu tobe se gasesc si FREE  pe net , ba chiar si piese complete in MIDI , unele bune altele mai slabute in functie de amatorul care le face .

Asfel ai o baza ritmica  pe care sa exersezi ca sa nu "fugi " cu vocea si sa "calci pe "groove '.

Armonia piesei  trebuie sa o cauti pe net   , tu nu prinzi corect in partea  cu "whipping post "   la tine suna a "minor " si acolo-i acord major , cum vad pe video tii acorduri incomplete  .

Acestea le corectezi  , ai grije la voce asculta cum canta Greg Allman ( la aceasta piesa ) si corecteaza-te , probabil daca o sa cani pe playback ..pe BT-ul realizatde tine sau pe unul facut de altcineva poti sa canti mai lejer ca nu mai ai probleme si cu chitara .

Deci  ar fi OK sa studiezi cu BT unde ai acompaniamentul  complet .

In topicul "Tonul " am postat  link si explicatii in legatura cu "soft"-uri  ptr mixat /prelucrast  inregistrarile .

Te mai perfectionezi inveti sa-ti faci singura BT sau sa cauti pe net  astfel i o sa gasesti mai usor  colegi ptr colaborare .

As face cateva BT-uri  dar ... nu prea am timp .cu toate ca i-mi place piesa aceasta ,si Allman Brothers in general, foarte mult .

Spor la munca !

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.