www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fan Club HARLEY BENTON


hidookoo
 Share

Recommended Posts

 Salut, 

Lansez acest thread in speranta de a mai populariza un brand care mi se pare hulit pe nedrept si care in ultima vreme a inceput sa produca chitari de foarte buna calitate.

Invit pe toti cei care au sau au avut un Harley Benton sa isi impartaseasca experientele, fie aceastea bune sau rele, insotite de poze daca se poate, pentru a face un pic lumina.

Voi incepe eu cu un Harley Benton SC Custom

pret 177 euro

specificatii:

-corp mahon cu top de artar si cu veneer de artar flame

-grif artar

-tastiera din artar copt (roseacer)

-binding pe tot corpul, grif si headstock

-cheite Grover

-straplockuri Marvel

-doze Wilkinson

-ecranata magnetic.

Aprecierea mea:

Este o copie de Ltd Eclipse - un fel de super strat al tipului Les Paul. Griful este mai subtire, mai rapid. Corpul de asemenea mai subtire si are relief pentru "burta". Una peste alta arata superb si este foarte comfortabila. Topul arata superb chiar daca nu avea de a face cu o bucata prea groasa de flame maple. Dar despre parte vizuala mai bine va convingeti voi din poze.

Dozele sincer nu mi-au placut, Par usor sterse. In schimb odata ce am deschis cavitatea electrica din spate si am vazut cat de ordonat este facut wiringul, am decis sa schimb singur dozele. Dupa asta chitara a prins viata. Tine acordajul de parca ardepinde viata ei de asta. Bridgeul nu pare de cea mai mare calitate dar repet, costa 177 de euro. La Gibson macar un bridge putem cumpara de banii astia?:))

Un alt lucru care m-a deranjat a fost faptul ca a venit cu suruburile de la capacul de trussrod ruginite. Nimic prea important dar aratau urat pe o chitara atat de frumoasa.

Am imprumutat-o unui organizator de concerte acum vreo 2 luni pentru concertul Root. Unul dintre chitaristi a venit fara instrument iar organizatorul i-a dat sa aleaga intre 3 instrumente: Epiphone Les Paul cu doze Seymour Duncan, Ibanez Rg321 cu doze EMG si HB cu doze Tonerider. Nu numai ca a ales sa cante pe chitara mea, dar l-a sfarsit a tinut sa imi spuna personal ca i-a placut foarte mult.

Va invit si pe voi sa va impartasiti experientele bune sau rele.

Va recomand acest brand si va rog sa luati in considerare faptul ca si daca primiti o chitara neadecvata de la Thomann, departamentul lor de relatii cu clientii este cel mai bun din industrie si in cel mai scurt timp posibil o vor inlocui.

O zi buna si sper impreuna sa descoperim un brand de buget fantastic :)

Haiducu

P.s. pentru intrebari si nelamuriri nu ezitati sa imi scrieti  PM

 

16797583_1290610060975974_8616129227999876174_o.jpg

16797965_1290609897642657_2643790343146947564_o.jpg

16804344_1290610087642638_5053739427173521580_o.jpg

16819103_1290610074309306_4369702209191799554_o.jpg

16819466_1290609967642650_44184007938424210_o.jpg

16819466_1290609970975983_6395224366300400421_o.jpg

16825751_1290610134309300_2038165171225198011_o.jpg

16825978_1290609964309317_5124769412428361763_o.jpg

16826032_1290609904309323_5370265793500036374_o.jpg

16826050_1290610257642621_4560173635637073380_o.jpg

16826231_1290609894309324_3952370049069984702_o.jpg

16836648_1290610037642643_9201772694839787353_o.jpg

16903438_1290610307642616_2977372091365630385_o.jpg

16904841_1290610284309285_7722833847523195628_o.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Excelent, era si cazul. Si eu sunt de parere ca Harley Benton isi ia m##e pe nedrept, in general in baza unor pareri formate pe instrumente mult mai vechi, dintr-o perioada in care intr-adevar erau lemne de foc. Vin si eu cat de curand cu pareri (poate si samples) ca am vreo doua acasa.

Edited by ChurchOfCthulhu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Total de acord, HB-urile de acum nu mai au nici o legatura cu crengile de acum cativa ani. Sunt chitare mai mult decat decente care costa cat niste jucarii. Am un HB DC-580 CH si il iubesc :)), construita impecabil, hardware bun (prea bun pentru 537,92 RON!) si destul de comoda, sa nu mai vorbesc de cum arata... I-am pus o doza SD Blackout in bridge (a costat aproape cat chitara :)) ) si suna de rupe. Anyway, e foarte posibil sa evolueze frumos numele asta la ce produc acum. Cheers!

Edited by marius_nicolae97
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sincer ma tenteaza si pe mine un 7 string mai nou de la Harley Benton.

https://www.thomann.de/gb/harley_benton_fanfret_7_tpb_dlx.htm?sid=cf41b5b3e3d8afb4ad4aadf77a7303e2

 La caracteristici arata foarte bine pentru pretul platit, iar review-urile sunt pozitive mai toate. Anyone tried it? 

Link to comment
Share on other sites

On 6/17/2017 at 11:02, norbid said:

Sincer ma tenteaza si pe mine un 7 string mai nou de la Harley Benton.

https://www.thomann.de/gb/harley_benton_fanfret_7_tpb_dlx.htm?sid=cf41b5b3e3d8afb4ad4aadf77a7303e2

 La caracteristici arata foarte bine pentru pretul platit, iar review-urile sunt pozitive mai toate. Anyone tried it? 

Dupa cum spuneam, am varianta cu sase. Raport calitate-pret foarte bun. Nu e un instrument impecabil, al meu are mici imperfectiuni in finish si pe tastiera, dar mentionez asta doar in situatia in care esti chitibusar si te deranjeaza orice fleac. Chitara mi se pare usoara si comoda, trecerea la fanned frets a durat fix cateva minute si acum alternez intre chitari fara probleme. Desi are 27 inch pe B, nu sesizez nici o diferenta sau discomfort la cantat, ceea ce e mare lucru pentru ca ma adaptez foarte greu sau deloc la anumite specificatii. Gatul e destul de subtire, apropiat de Wizard III de la Ibanez, dar nu atat de extrem. Sunt multumit de freturi, nu "taie", sunt montate bine si chitara e solida per total. Eu am schimbat cheitele standard cu Schaller locking tuners. Mai degraba de fita decat de nevoie. Mi s-au parut un pic imprecise, dar aveau ratio decent si nu am avut probleme de acordaj, nici macar in caz de abuz serios. Dozele sunt descrise ca fiind high output si cam asa pare sa fie. E totusi o diferenta de volum fata de un set JB/59 de la Seymour Duncan, chestie pe care am observat-o cand am inregistrat o piesa cu inca o chitara care avea dozele respective. Tot ce pot sa spun e ca isi fac treaba destul de bine. Daca de doza de bridge sunt multumit, pe aia de neck parca as schimba-o ca nu e chiar pe gustul meu pentru clean. Dar astea-s treburi subiective. Nut-ul e bine taiat si bridge-ul cu individual saddles isi face treaba. Unii s-au plans de probleme de intonatie, dar la mine e chiar ok. Ca fapt divers, bridge-ul e destul de low, stiu ca unii prefera inaltimea specifica bridge-urilor Tune-O-Matic.

Daca te intereseaza ceva in mod deosebit, intreaba :)

 

fanfret.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, ChurchOfCthulhu said:

Dupa cum spuneam, am varianta cu sase. Raport calitate-pret foarte bun. Nu e un instrument impecabil, al meu are mici imperfectiuni in finish si pe tastiera, dar mentionez asta doar in situatia in care esti chitibusar si te deranjeaza orice fleac. Chitara mi se pare usoara si comoda, trecerea la fanned frets a durat fix cateva minute si acum alternez intre chitari fara probleme. Desi are 27 inch pe B, nu sesizez nici o diferenta sau discomfort la cantat, ceea ce e mare lucru pentru ca ma adaptez foarte greu sau deloc la anumite specificatii. Gatul e destul de subtire, apropiat de Wizard III de la Ibanez, dar nu atat de extrem. Sunt multumit de freturi, nu "taie", sunt montate bine si chitara e solida per total. Eu am schimbat cheitele standard cu Schaller locking tuners. Mai degraba de fita decat de nevoie. Mi s-au parut un pic imprecise, dar aveau ratio decent si nu am avut probleme de acordaj, nici macar in caz de abuz serios. Dozele sunt descrise ca fiind high output si cam asa pare sa fie. E totusi o diferenta de volum fata de un set JB/59 de la Seymour Duncan, chestie pe care am observat-o cand am inregistrat o piesa cu inca o chitara care avea dozele respective. Tot ce pot sa spun e ca isi fac treaba destul de bine. Daca de doza de bridge sunt multumit, pe aia de neck parca as schimba-o ca nu e chiar pe gustul meu pentru clean. Dar astea-s treburi subiective. Nut-ul e bine taiat si bridge-ul cu individual saddles isi face treaba. Unii s-au plans de probleme de intonatie, dar la mine e chiar ok. Ca fapt divers, bridge-ul e destul de low, stiu ca unii prefera inaltimea specifica bridge-urilor Tune-O-Matic.

Daca te intereseaza ceva in mod deosebit, intreaba :)

 

fanfret.jpg

Nice. Poate ajung sa o cumpar si eu anul acesta. Trebuie doar sa mai vand una, doua chitari ca deja s-au cam strans :))

Foarte tare chitara man. I'm a little jealous....

Link to comment
Share on other sites

E misto ca au si modele de stangaci care ar fi mai greu de gasit la alti producatori. Din nefericire, singura copie de Flying V (cu design clasic) a fost scoasa din site, si inlocuita cu un design de toata jena, varianta proprie. Partea si mai naspa e ca nu se gaseste nicaieri pe net un Flying V de vanzare de la HB, pentru stangaci.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, norbid said:

Nice. Poate ajung sa o cumpar si eu anul acesta. Trebuie doar sa mai vand una, doua chitari ca deja s-au cam strans :))

Foarte tare chitara man. I'm a little jealous....

 

Asta cu 6 vad ca deja nu mai e pe site, dar aia cu 7 revine in august. Oricum cred ca lucreaza la un upgrade ca am vazut niste schite de design pentru toate modelele cu fanned frets.

 

3 hours ago, fixxxer_metalhead said:

E misto ca au si modele de stangaci care ar fi mai greu de gasit la alti producatori. Din nefericire, singura copie de Flying V (cu design clasic) a fost scoasa din site, si inlocuita cu un design de toata jena, varianta proprie. Partea si mai naspa e ca nu se gaseste nicaieri pe net un Flying V de vanzare de la HB, pentru stangaci.

 

Hai ca la V e destul de usor sa iei unul pentru dreptaci si sa-i pui corzile invers. Glumesc. Nu mi se pare chiar asa de urat Victory ala. Pana la urma e genul de chitara pe care poti s-o customizezi. Si eu sunt stangaci, dar cant cu chitara de dreptaci. Cand mi-am luat prima chitara n-am avut rabdare sa-mi aduca pe stanga la comanda si m-am invatat asa :)))

 

PS: Am un sample scurt cu FanFret, testam niste Cleartones de 60 in drop A#. E un fragment dintr-o piesa trasa exclusiv cu Harley Benton (chitara si bass), o sa o postez cand e gata, dar mai dureaza. Sincronizarea e ca naiba pe video :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut. Nu am deloc experienta cu resoguitars. Dar trebuie sa recunosc ca arata interesant cea din link :)

Doresc sa lansez si o invitatie deschisa tuturor celor din Bucuresti sau care au drum prin Bucuresti si sunt curiosi sa puna mana pe un HB. Rog doar sa fiu anuntat dinainte si daca reusim sa ne sincronizam, o sa aduc chitara mea la o sala sau un loc de intalnire.

Cheers guys

Link to comment
Share on other sites

Dacă voi avea drum și timp de stat prin București, în mod sigur te voi cauta :) !

Voiam un Vintage V100 AFD sau ceva similar cândva în viitorul apropiat, dar uitându-mă la HB-ul ăsta, dacă stă în acordaj și gâtul e ok, cred că ies mai ieftin și probabil mai bine cu ăsta și doze ca lumea + bridge + setup și piguleală la fret-uri. Clar vreau să-l încerc dacă am ocazia. Plus că sunt o prostituată vizuală (ca să "localizez" vorba englezului), iar chitara ta arată de-men-ți-al.

Eu pusesem ochii pe una cu potențiometre separate pe doze ton/volum și funcție de split coil, în rest e aceeași treabă. Totuși, am ușoare îngrijorări legate de durabilitatea unui HB. Acum o fi faină, dar cum va arăta după 3 ani de cântat serios pe ea?

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Hahaha. Sincer, a mea a venit cu freturi destul de bune cat sa nu facem vizita niciunui lutier. Singurul lucru care nu mi-a placut, dar gusturile sunt relative, au fost dozele. A avut o pereche de tonerider generator pe ea, dar din nevoia tembela de a experimenta acum are niste warman 12 gauge. Si in viitorul apropiat probabil un set de warman p90 pentru ca de ce nu!?

Cu placere, oricand ai drum, lemme know.

Cheers

Link to comment
Share on other sites

Ps. Cheitele sunt grover, sunt cu corzi de 8 acordat in D si acordez o data pe saptamana maxim, in functie de cat frec aeru conditionat. Iar gatul e foarte interesant. Pe vintage nu am pus niciodata mana. Pe epiphone nu pot canta daca e gatul lacuit, mi se lipeste mana. Pe hb nu am problema asta, e un lac care nu se lipeste, parca ar fi fost data inainte cu ceva ceara speciala. 

Link to comment
Share on other sites

Bine, la polul opus, eu aveam un Reghin de împrumut pe care "dura" o groază până se "stabiliza" acordajul. Fiindcă eram mic si prost (acu sunt mare și tot prost) și nu trăgeam de ele să se întindă bine, că de ținut, ținea și ăla acordajul o grămadă dacă te abțineai de la tremolo. La alea de 13 nici nu se pune problema să se dezacordeze repede, se simte o îmbunătățire mare la stabilitate și între 9 și 10/11, darămite 13 :))) Și ... merg bine bendurile :D?

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Dupa ce te obisnuiesti, da. Ai mai mult control. Dar nu prea mai poti sa faci double bends and shit. On the other hand, nu prea mai poti sa folosesti corzi sub 11. Si cele de 9 mi se par spaghete :lol:

Related, ca tot vb de HB ca brand, am un prieten care foloseste un cabinet HB 2x12 cu V30 si de care e foarte multumit. Solid, lemn, nu foarte greu, transport, scene, etc. Nici o problema. Si a fost mai ieftin decat unul "de firma" din carton presat.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

E cam exagerata panica cu acordaju' la Harley Benton. Toate care mi-au trecut prin mana au fost ok din punctul asta de vedere. Alea mai ieftine au cheite naspa care se mai invart in gol si nuturi care agata coardele, dar stau acordate. Basul PB-50 sta la sala permanent si conditiile nu-s chiar bune acolo. Si chiar si pe canicula asta, ramane acordat. Doua cheite se invart in gol la modul grosolan, dar odata acordat, e stabil. Valabil si pentru TE-30, un telecaster de 98 euro. Ultima oara a stat o saptamana pe stativ si nu s-a dezacordat. A trebuit sa il acordez un pic dupa vreo ora jumatate de abuz, dar asta trebuie sa fac cam cu orice instrument din experienta mea.

Link to comment
Share on other sites

Mi-am bulit un deget la basket si de atunci cant doar pe 8. Inainte aveam si eu de 10-11. 

Acu asa m-am obisnuit, probleme nu mai am cu el dar dintr-o lene fantastica ma intreb de ce as vrea sa depun efort in plus? Stiu, ton sustain si asa...dar pe de alta parte...mai putin efort :D

Putoarea a decis :))

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.