www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fan Club HARLEY BENTON


hidookoo
 Share

Recommended Posts

2 hours ago, vektor said:

Nu e rosewood, e "roseacer". In esenta, artar tratat termic. Baked Maple, daca vrei :))

Oricum ai lua-o sau ai numi-o, nu e ce trebuie. La banii pe care-i dai, un arțar sau palisandru nu cred că era atât de scump și greu de pus :) Firește, e o opinie personală. Poate chiar sunt oameni cărora le place invenția asta a HB, roseacer...

Later edit: mă refeream la cel basic, pe care îl ai pe TE-30, de exemplu. Am cântat și pe chitare cu tastiere din arțar simplu, mi-au plăcut mai mult :D 

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Pai tot artar e. Nu e nici o inventie. Singura inventie e doar numele. Au pus artar pentru ca e treaba asta cu CITES pentru rosewood. Si il trateaza termic pentru culoare, pentru ca multi prefera tastiere inchise la culoare. Tastierele de maple sunt oricum mai dure decat cele de rosewood.

Oricum, e indicat sa il hidratezi cand schimbi corzile. Toate chitarele primite de la ei cu rosewood, baked maple sau blackwood aveau tastierele foarte foarte uscate. Le-am lasat cateva ore cu lemon oil si sunt ok acum :) 

Link to comment
Share on other sites

In anumite combinatii da. Mi se pare ca merge fain cu corp mahon. In ultima vreme am dezvoltat un fetis pentru swamp ash cu maple :D

Din pacate harley benton nu are nimic cu ebony.

Si tot vag related, cica ar intra si ebony pe lista CITES din 2018, desi nu am gasit vreo confirmare concreta pe undeva.

Link to comment
Share on other sites

a sosit azi dimineata HB-TE-30-ul :)

a durat 4 zile de la comanda de la thomann pana la mine.

curierul UPS m-a rugat sa desfac coletul sa il verific, inainte sa platesc. uau :)

chitara este impecabila! freturile ok, vopseaua tot asa, si a venit setata,

cu un card cu indicativul celui care a verificat-o.

a venit in pachet cu cele 2 imbusuri, cele 3 pene, si un cablu jack-jack cadou.

momentan astept sa intre pe temperatura camerei, si, sa refac setarile.

va urma, bineinteles si un video, pe grupul suport de pe fb.

la acest pret, si la aceasta calitate, nu exista oferta mai buna,

uau :)

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 10/13/2017 at 18:34, vektor said:

I hope not ... 

My RGIT is Ash wings, maple/walnut neck :D Ca sa zic asa, ai fetishuri bune :lol: 

 

Mi-am luat si eu recent un RG cu 7 Iron Label cu swamp ash si maple neck/fretboard. There's no way back :)) Daca la chitara prefer si mahon pentru anumite chestii (am si o chitara cu corp de zebrawood care suna fantastic), la bass sunt setat 100% pe swamp ash. Mi se pare ca are alt low end si alta claritate pe inalte fata de mahon sau alder. Stiu stiu, reteta Fender e sfanta pentru aproape orice, dar pentru metal modern, prefer swamp ash oricand.

On 10/19/2017 at 09:59, tibimosby said:

a sosit azi dimineata HB-TE-30-ul :)

a durat 4 zile de la comanda de la thomann pana la mine.

curierul UPS m-a rugat sa desfac coletul sa il verific, inainte sa platesc. uau :)

chitara este impecabila! freturile ok, vopseaua tot asa, si a venit setata,

cu un card cu indicativul celui care a verificat-o.

a venit in pachet cu cele 2 imbusuri, cele 3 pene, si un cablu jack-jack cadou.

momentan astept sa intre pe temperatura camerei, si, sa refac setarile.

va urma, bineinteles si un video, pe grupul suport de pe fb.

la acest pret, si la aceasta calitate, nu exista oferta mai buna,

uau :)

 

 

Asteptam un video :) TE-30-ul meu cam sta degeaba ca i-am luat un nut graphtech care e prea inalt si n-am avut timp (sau mi-a fost lene) sa il fac cum trebuie. Intre timp i-am pus si saddles de la ABM.

Edited by ChurchOfCthulhu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
1 minute ago, SKU said:

Dupa ce i-am dat jos bara aia si i-am pus string trees + doze, e impresionanta. 

La fel am simtit si eu cu sc customu meu, dupa ce am schimbat dozele si corzile si i-am facut un setup profi la guitar shop, inclusiv tipul de acolo a fost impresionat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Razvan S. said:

Nu-s ''fan'' , dar postez si eu aici doua, ce mi-au trecut prin mana pt setup and whatnot.

As fi curios sa incerc si eu un model de gen https://www.thomann.de/ro/harley_benton_fusion_hsh_roasted_maple.htm

Un LP style Classic, si un 8 string fanned fret:

DSCF6037.JPGDSCF6039.JPGDSCF6040.JPGDSCF6043.JPG

 

DSCF6069.JPGDSCF6071.JPGDSCF6057.JPGDSCF6064.JPG00000067.jpg00000051.jpg

 

 

Si cum ti s-au parut? De metionat faptul ca lp-ul este din generatia veche - forma corecta de lp, calitatea productiei a crescut la ultima generatie

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, hidookoo said:

Care zona? Am unu in Bucuresti. Sunt mega impresionat de el, i-am schimbat doar dozele.

Ma refeream la rgc. 

Hai spune-mi mai multe despre acest lp. 

Se poate seta corect etc.? 

Pretul este cat 2 doze bunicele, de asta mi-e cam frica sa fac experimente. 

Edited by kiske13
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, kiske13 said:

Ma refeream la rgc. 

Hai spune-mi mai multe despre acest lp. 

Se poate seta corect etc.? 

Pretul este cat 2 doze bunicele, de asta mi-e cam frica sa fac experimente. 

Ah,ok eram deschis la un test drive daca aveai chef si erai prin zona. 

Ca orice chitara de buget, poti da de una superba sau o bucata nenorocita de lemn :))

Misto e ca o poti trimite inapoi de cate ori vrei fara sa puna intrebari si intr-un final vei da de una buna. A mea e generatia trecuta. Cele noi facute in vietnam am inteles ca sunt mai bune calitativ. Eu am nimerit una buna din prima si e WOW. Bridgeul e bun, tunerele sunt Grover. Daca te inarmezi cu un pic de rabdare (pt nefericitul caz in care primesti ceva care nu e ok prima data), nu o pot recomanda destul!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.