www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce chitara sa-mi cumpar?


DarKyS
 Share

Recommended Posts

Salutare tuturor! De ceva vreme m-am gandit sa ma apuc si eu de chitara. Ma gandeam sa-mi cumpar o chitara acustica, din cate am inteles este mai buna pentru Rock. Fiind la inceput de drum, nu am experienta cu marcile chitarilor, asa ca cer ajutorul vostru. Multi mi-au recomandat chitari Fender cat si Ibanez dar tot nu stiu ce chitara sa-mi cumpar. Orice ajutor si cat si sfat m-ar ajuta mult. Multam!

 

Edited by DarKyS
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor! De ceva vreme m-am gandit sa ma apuc si eu de chitara. Ma gandeam sa-mi cumpar o chitara acustica, din cate am inteles este mai buna pentru Rock. Fiind la inceput de drum, nu am experienta cu marcile chitarilor, asa ca cer ajutorul vostru. Multi mi-au recomandat chitari Fender cat si Ibanez dar tot nu stiu ce chitara sa-mi cumpar. Orice ajutor si cat si sfat m-ar ajuta mult. Multam!
 

care e bugetul ?

Sent from my Xylo X using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Undeva la 600-700 de lei.

Acuma exista doua variante :1. Iti poti cumpara o chitara noua , insa la bani astia nu te poti astepta la nus ce calitate . Aici poti sa te uiti la Epiphone-uri (din punctul meu de vedere sunt cele mai bune , la gama asta de pret , iti stau acordate .) sau Ibanez sau Squier Fender , insa la gama entry level , deobicei au probleme cu acordajul .
2. Nu te grabi si uitate pe aici pe grup la piata sh si ai sanse mari sa gasesti un instrument mai bun la bani putini (exp: o chitara care costa normal 1300 lei o poti gasi la 700 lei si mult mai buna decat una la acelasi pret noua )
Aici desigur vorbim de chitare electrice pentru ca ai zis ca iti place rock-ul , si ar fi de preferat si un amplificator insa eu zic sa nu te grabesti cu amplificatorul , si mai intai sa iti iei o chitara electrica, sa inveti sa canti, vezi daca te prinde si apoi iti cumperi si un amplificator (asta ca sa nu investesti degeaba si apoi sa adune praf ) . Plus cat inveti sa canti mai aduni niste bani si daca o sa vrei sa iti cumperi si un amp , o sa iti iei unul mai bun . (dar pana atunci eu zic sa inveti sa canti ).

Sent from my Xylo X using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu as alege ibanez ( dar aici depinde si de "stilul" pe care vrei sa il abordezi ) Fenderul de obicei vine cu SSS sau H-S-S (adica 3 doze singel coil sau o doza humbucker si 2 singel coil ) si de obicei configuratia asta se foloseste pentru rock clasic , psihedelic si heavy metal . Ibanez are configuratii H-H si H-S-H care sunt foarte versatile si poti scoate de la blues la metale mai suparate . Insa eu as zice sa eviti chitarele cu Tremolo pentru ca deobicei sistemele tremolo de pe chitarele entry pot afecta acordajul (insa daca tie iti plac strat-urile e bine sa iti iei o chitara care sa te faca cand te uiti la ea sa vrei sa exersezi ) , iar problema cu acordajul se poate rezolva relativ usor blocand sistemul (

nu e neaparat sa scoti arcul ala ) asta daca el este cauza acestei probleme ( pot exista si alti factori ) . Poti sa te uiti si la Jackson si ei au niste modele entry destul de dragute respectiv Js11 si Js12 sau Cort x1 si x2 ( ft important evita chitarele cu Floyd Rose sunt greu de setat ,nu imposibil, dar daca ti se rupe o coarda...procesul de inlocuire e o idee mai complicat ) . Deci alegeti o chitara care sa te atraga sa sune bine . ( si cand inveti nu uita duar 10% e talent , restul e muca , indiferent daca e hoby sau cariera ) Spor la deranjat vecinii !!


Sent from my Xylo X using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok, really liked that!  :lol:

În altă ordine de idei, orice cheie ține acordajul, chiar începând de la chitarele de 200 Lei... Contează modul în care înfășori coarda pe ea. Iar asta țin să precizez că am învățat dintr-o cărticică primită o dată cu un Epiphone.

Pt. că, practic, nu din cheiță se dezacordează (că doar nu le-au făcut ăia să înceapă în minutu' doi să curgă înapoi, după ce-ai strâns-o, nu?!), ci din faptul că înfășurăm (majoritatea dintre noi/voi) de nu-știu-câte ori coarda pe butucul cheiței. Iar asta prezintă efecte, la schimbările de temperatură.

Or, după cum m-am prins eu din bookletu' ăla, se pare că e de ajuns maxim de 2 ori (eu înfășor de 1 dată și jum.). Explicația: coarda se blochează automat de ea însăși, prin acea modalitate, iar tensiunea de mai apoi nu face decât să fixeze acel blocaj.

Este motivul pt. care am renunțat (în timp util) să mai comand locking tuners pt. toate chitarele mele :rolleyes:

Vă scriu din proprie experiență: Obișnuiesc să mut chitarele de la parter (20 grade) la etaj (25 grade), apoi în beci (18 grade), evident ca dementu' (:rocker: dar asta-i prbl. mea :wub: ) și nu trebuie să reajustez acordajul decât câteodată.

 

 

DarKyS ,

După cum ar sfătui Marty Friedman: Ia-ți cea mai ieftină, dar funcțională, chitară pe care o găsești, fiindcă în primul rând te va ajuta EA în felul ăsta să progresezi.

Va prezenta, bineînțeles, neajunsuri (pe care oricum fiecare le percepe altfel), dar în felul ăsta vei învăța să treci peste ele, totodată fiind capabil să faci o muzică bună.

Edited by TheOnlyKtulu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Acum 8 ore, adotim a spus:

acustica fender cd 60 in bugetul tau.... si daca nu se prinde muzikia de tine, o vinzi fara sa pierzi prea mult... daca gasesti sh, mai bine!

Cam asa. Un Fender CD 60 ma gandeam sa-mi cumpar prima oara, dar am vazut ca niste prieteni de ai mei au chitari Ibanez si de aici a  inceput nelamurirea... Sa-mi iau Fender, sa-mi iau Ibanez...

Link to comment
Share on other sites

Eu am Fender cd 60 și Ibanez v72ece și dintre ele prefer ibanezul, cel puțin mie îmi place mai mult cum sună, cd60-ul îmi sună un pic mai "spart". Diferență este la materiale lor, ibanezul fiind full mahogany, in timp ce fenderul are față top-spruce, probabil o fi aia una din cauze. Ca volum al cutiei de rezonanță sunt cam la fel, dar ibanezul îmi sună mai bassy un pic.

Oricum, poți vedea modelul cd60s , e corp full mahogany, nu l-am audiat, dacă poți merge la un magazin să le încerci ar fi bine.

Edited by ramurel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.