www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

BBand Transdicer VS Piezzo


Florin Chirila
 Share

Recommended Posts

Salutare! In principiu am cumparat un Ibanez electroacustic cu sistemul asta de amplificare-BBand  preamp care functioneaza cu (din ce am citit) o chestie ca un film cre se cheama transducer. Ideea este ca preampul functioneaza dar de la doza in cauza nu ajunge nici un semnal in el. Nu am gasit informatii online care sa ma lamureasca asa ca intrebarea mea este: pot sa pun o doza piezzo in loc de transdicerul respectiv? Preampul o sa functioneze asa? Stiu ca e cam vaga intrebarea mea dar sunt in ceata rau. Merci

Link to comment
Share on other sites

Acum 13 ore, Florin Chirila a spus:

Deci, in principiu pot sa pun o doza piezo si mi-am rezolvat treaba

Depinde ce doză piezo vrei sa pui. Nu înțeleg de ce nu vrei să înlocuiești transducerul de sub calus daca tot vrei sa faci ceva. Poate e doar un fir întrerupt între el și preamp. În cel mai rău caz l-a stricat cineva când o fi vrut să modifice ceva la calus, iei altul cu 30-50 lei. Poți pune și o o doză piezo din aceea cu 3 lei "if you are very careful with the money", pe care o lipești in interiorul cutiei acustice, dar nu va suna la fel.

143762175_2_1000x700_doza-piezo-chitara-fotografii.jpg

kepo_traductor_de_sunet_piezo_kpt_g3010_6250_fara_generator_cablu_de_conexiune_75_db_4_ma_12_v_ac-189067.jpg

Link to comment
Share on other sites

Acum 17 ore, vektor a spus:

Ai. Deja. O. Doza. Piezo.

Deci, in principiu, ar trebui sa afli unde e problema intai, inainte sa inlocuiesti piese ...

 

Acum 8 ore, ramurel a spus:

Depinde ce doză piezo vrei sa pui. Nu înțeleg de ce nu vrei să înlocuiești transducerul de sub calus daca tot vrei sa faci ceva. Poate e doar un fir întrerupt între el și preamp. În cel mai rău caz l-a stricat cineva când o fi vrut să modifice ceva la calus, iei altul cu 30-50 lei. Poți pune și o o doză piezo din aceea cu 3 lei "if you are very careful with the money", pe care o lipești in interiorul cutiei acustice, dar nu va suna la fel.

143762175_2_1000x700_doza-piezo-chitara-fotografii.jpg

kepo_traductor_de_sunet_piezo_kpt_g3010_6250_fara_generator_cablu_de_conexiune_75_db_4_ma_12_v_ac-189067.jpg

 

Deci transducerul vietii e problema. O sa pun altul si rezolv problema. Atasez si o poza poate aveti si alte sugestii. Asta e vinovatul

image.jpg

image.jpg

Asta e chitara si asta e preampulimage.thumb.jpg.04c1472f268b681aeff162a33d3b3d7b.jpg

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.