Sign in to follow this  
Skerwer

Sfat achizitie interfata audio

Recommended Posts

Multumesc pentru sfaturi si indicatii .

Eu am facut dupa indicatiile ale JamVOX si a si functionat intr=o "sesiune de install/unistall "  dar nu aveam ASIO controler-ul ..era disparut  si nu era in "install USB driver " ce a aparut separat cu versiunea 3.3

Asa ca am repetat install /uninstall pana a aparut controlerul de ASIO al JamVox ...ca apoi sa vad ca de fapt functioneaza VST-ul cu orice ASIO driver ..

Si sa nu uit  indicatiile de dezinstalare spun ca sa intru in Device Manager  si de acolo sa dezinstalez JamVOX  in " Sound video and game controllers " ..vad ca nu am nimic acolo deci nu este instalat ..cu toate ca eu am  realizat toata procedura de instalare ca sa apara " controlerul de ASIO al JamVOx " care de fapt nu  esre necesar ptr VST  ..

Latentza este foarte mica ..doar "masina VST" din Cubase nu duce  dupa ce este prea incarcata .si cu alte efecte .instrumente VST ...

Asa ca inregistrez direct cu VST JamVOX  ce vreau doua trei track-uri apoi in mix mai incarc VST driverul  cu efectele ptr celelalte instrumente  pana cat duce ..mai maresc buffer-ul ..daca nu si nu ..fac downmix deschid alta sessiune si continui acolo cu noi inregistrarei /trackuri si efecte ..de care  fi nevioie ..Mai grupez eftrackurile  nu pun la fiecare separat reverb si EQ/compresor multiband , sau ecou astfel reduc consumul /incarcarea VST ..//

OK ..Multumes din nou ., cand o sa am ceva timp iarasi ma apuc de install/unistall //hehe doar asa de curiozitate , plus interfata JamVOX Monitor duce bine si casca de 600 de Ohmi ce suna mult mai transparent ceva mai aerisiit , adica sa o folosesc ca si amplif de casca (.nu am avut rabdare sa-mi construiesc un amplif de casca ptr 600 Ohm  tot aman ..hehe de cumparat ieftin nu am gasit inca , poate gasesc in talcioc ..si scap de  "..construire " .ce ia ceva timp ..partea mecanica ..cutie surubaraie vopsire etc...).

Edited by karpi

17 hours ago, karpi said:

OK ..Multumes din nou ., cand o sa am ceva timp iarasi ma apuc de install/unistall //hehe doar asa de curiozitate, plus interfata JamVOX Monitor duce bine si casca de 600 de Ohmi ce suna mult mai transparent ceva mai aerisiit , adica sa o folosesc ca si amplif de casca (.nu am avut rabdare sa-mi construiesc un amplif de casca ptr 600 Ohm  tot aman ..hehe de cumparat ieftin nu am gasit inca , poate gasesc in talcioc ..si scap de  "..construire " .ce ia ceva timp ..partea mecanica ..cutie surubaraie vopsire etc...).

- Cu mare drag si ma bucur daca vor fi de folos cele ce le-am impartasit cu voi mai sus, si eu iti multumesc atat tie cat si tuturor celor care din dorinta de a oferi din ale lor aduc un aport benefic in viata noastra!

Karpi, am o intrebare "off topic" (nu vreau sa deviez/poluez postul, un da sau nu ca un scurt info mi-ar fi suficient, eventual daca sunt mai multe de spus trimite-mi te rog un PM), apropo de amplif de casti, .. am un amplificator audio pe care l-am facut in studentie (1993), din care acum mai folosesc doar finalul in care bag iesirea de la casti a PC-ului, telefonului, etc .., si ma gandeam daca nu pot folosi cele ramase, corectorul de ton si "poate" ceva modificat preamp-ul, pt. a face separat intr-o alta cutie un amp de casti, ar fi posibil?

Inapoi "on topic", stiu ca monitorul JamVox are in spate si conexiune pt. pedala de expresie cu care se pot controla pedalele de volum si wah din soft, in caz ca vreti sa le folositi o sa fie placut ca aveti si aceasta posibilitate.

Edited by Leeview

Se poate folosii doar sa fie stereo ! 100% respectiv cele doua canale perfect identice in tot ce se poate.

Etajele finale probabil pot fi apropiate .

Prsonal am construit mai multe preamplifuri ptr Stereo...nu a iesit nici unul ..hehe.!!!

Si mixer cu 6 canale ..fiecare canal era un pic diferit ..ptr cantat era OK ptr studio nu ...

Am construit aparataj de verificare , masurare control  vobler /capacimetru / etc  ,,,si tot degeaba am reusit sa vad /masor diferentele  dar problema era ca trebuia sa am si piese alese in pereche ..identice ptr cele doua canale .

Ptr preamp/corector de ton facut "acasa " cred ca cel mai indicat este cu acel IC cu EQ la care doar condensatoarele trebuie sa le alegi in pereche ,se comanda fiecare banda de frecvente cu cate un singur potmetru ...deci ai scapat de a face rost de " potmetre pereche "

Iata un IC la care si condenstatoarele din filtre sunt comune .

Alte tipuri sunt cu condenstaoare separate pe fiecare parte dar cu potmetru comun am pe undeva un circuit inceput ptr un proiect de compresor multiband cred ca avea doar trei benzi +prezenta suficient ptr compresor .Fiind comandate in tensiune/curent  pe cursorul potmetrelor se pot injecta tensiunile de comada de la "detector"  in functie de "sens" poti realiza expansor sau compresor ..Se poate face cu un singur "anvelope falower"  comun ptr toate canalele sau cu cate unul pe fiecare canal de  Jose , Medii ,Inallte plus cu ADSR ..odata o sa-l finalizez ..hehe   

..https://www.bing.com/images/search?view=detailV2&ccid=ioDSWfx%2f&id=74923A4B187748127FEF72E7615929B15A333107&thid=OIP.ioDSWfx_FR0TFGoiXMJPOgEsCq&q=preamp%2beq+Integrated+Circuit&simid=608030468810083538&selectedIndex=4&ajaxhist=0

Etajele finale  stereo "construite acasa " in general poat fi foarte apropiate in caracteristici  ptr a folosi in stereo ptr monitorizare ceva mici diferente in " faza " nu se simt atat de drastic .In schimb preamplif cu Tone Stack pune probleme ...asa doar de ascultat muzica sa zicem ca "merge cam orice " dar ptr mixat este cu cantec .

Da, stiu de intraril edin spate ale Monitorului Jam VOX ..da.. si mai are si intrere de SWITCH   o sa incerc odata doar de curiozitate caci am " efecte externe "  inregistrez in Zoom R8 si doar masterizarea o fac in Cubase  eventual "colorarea " a  chitarelor  cu  amplifuri VST eventual cabsim ..ca sa  fac un sound ce se integreaza mai OK cand cu mixul ajung in alta imagine acustica dcat de la ce am vrut initial . 

Edited by karpi