www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfat achizitie interfata audio


Skerwer
 Share

Recommended Posts

Se poate folosii doar sa fie stereo ! 100% respectiv cele doua canale perfect identice in tot ce se poate.

Etajele finale probabil pot fi apropiate .

Prsonal am construit mai multe preamplifuri ptr Stereo...nu a iesit nici unul ..hehe.!!!

Si mixer cu 6 canale ..fiecare canal era un pic diferit ..ptr cantat era OK ptr studio nu ...

Am construit aparataj de verificare , masurare control  vobler /capacimetru / etc  ,,,si tot degeaba am reusit sa vad /masor diferentele  dar problema era ca trebuia sa am si piese alese in pereche ..identice ptr cele doua canale .

Ptr preamp/corector de ton facut "acasa " cred ca cel mai indicat este cu acel IC cu EQ la care doar condensatoarele trebuie sa le alegi in pereche ,se comanda fiecare banda de frecvente cu cate un singur potmetru ...deci ai scapat de a face rost de " potmetre pereche "

Iata un IC la care si condenstatoarele din filtre sunt comune .

Alte tipuri sunt cu condenstaoare separate pe fiecare parte dar cu potmetru comun am pe undeva un circuit inceput ptr un proiect de compresor multiband cred ca avea doar trei benzi +prezenta suficient ptr compresor .Fiind comandate in tensiune/curent  pe cursorul potmetrelor se pot injecta tensiunile de comada de la "detector"  in functie de "sens" poti realiza expansor sau compresor ..Se poate face cu un singur "anvelope falower"  comun ptr toate canalele sau cu cate unul pe fiecare canal de  Jose , Medii ,Inallte plus cu ADSR ..odata o sa-l finalizez ..hehe   

..https://www.bing.com/images/search?view=detailV2&ccid=ioDSWfx%2f&id=74923A4B187748127FEF72E7615929B15A333107&thid=OIP.ioDSWfx_FR0TFGoiXMJPOgEsCq&q=preamp%2beq+Integrated+Circuit&simid=608030468810083538&selectedIndex=4&ajaxhist=0

Etajele finale  stereo "construite acasa " in general poat fi foarte apropiate in caracteristici  ptr a folosi in stereo ptr monitorizare ceva mici diferente in " faza " nu se simt atat de drastic .In schimb preamplif cu Tone Stack pune probleme ...asa doar de ascultat muzica sa zicem ca "merge cam orice " dar ptr mixat este cu cantec .

Da, stiu de intraril edin spate ale Monitorului Jam VOX ..da.. si mai are si intrere de SWITCH   o sa incerc odata doar de curiozitate caci am " efecte externe "  inregistrez in Zoom R8 si doar masterizarea o fac in Cubase  eventual "colorarea " a  chitarelor  cu  amplifuri VST eventual cabsim ..ca sa  fac un sound ce se integreaza mai OK cand cu mixul ajung in alta imagine acustica dcat de la ce am vrut initial . 

 

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.