www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel 64 - Votare Si Comentarii


Cosu
 Share

Duel 64 - Votare Si Comentarii  

31 members have voted

  1. 1. Duel 64 - Votare Si Comentarii

    • Arosulescu
      3
    • Thinkblue
      3
    • Un om
      9
    • karpi
      6
    • Seru
      0
    • Dgeeko
      8
    • Hix
      2


Recommended Posts

Guest Monyo

dgeekoo :)

Old school!!!! :) Tinerii de azi ... nici nu incearca sa inteleaga ce inseamna (asa eram si eu) ...

karpi locul doi ... :)

Link to comment
Share on other sites

Old school, new school...pana la urma conteaza imaginatia, tiparele sunt ceva care la un moment data obliga la depasirea lor si asta inseamna progres, asta e motivul pentru care apreciez munca lui arosulescu si votez cu el...

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

multam ... fain ...la sfarsit o sa va spun si eu cu cine am votat ( am fost al doilea care si-a dat cu votu )

Link to comment
Share on other sites

Guest Monyo
Old school, new school...pana la urma conteaza imaginatia, tiparele sunt ceva care la un moment data obliga la depasirea lor si asta inseamna progres, asta e motivul pentru care apreciez munca lui arosulescu si votez cu el...

 

... cea ce scriai eu as putea intelege si in felul urmator: remixul unei piese rock este un progres ...

... fara feeling oricine poate canta ... tiparul poate fi gresit, etc ... fara sa intra in discutie gusturile!!!

Cel mai gresit lucru in cea ce ai scris totusi este ca nici nu ajungem in urmele celor care sunt de "old school" - si cei care canta cu feeling - dar deja vorbim despre depasirea lor ...

Cred ca eu nu sunt exemplu in contra "modernismului" si in contra depasirii "old schoolerilor", dar asta nu inseamna ca nu stiu ce este esenta ...

Numai bine!

Arosulescu, si mie mi-a placut originalitatea ta, dar nu m-am apucat de comentarii vaste si de aia nu am mentionat acest lucru.

Link to comment
Share on other sites

Daca la faza cu remixurile te referi la mine, nu ma "atac" in niciun fel, pentru mine a fost foarte fun sa incerc remake-uri de genul acela si nu "mor" dupa comentarii laudative atata vreme cat pentru mine chitara e doar un hobby; despre idei novatoare, abordari nonconformiste insa, asa cum arosulescu si multi altii alaturi de el au probat mai mereu, am impresia pe care am argumentat-o cateva post-uri mai sus... daca omul nu ar fi inventat mereu chestii diverse, iesind din "tiparele" societatii in care traia, probabil ca si astazi ai fi mers la job cu caruta in loc de masina!

Edited by nico
Link to comment
Share on other sites

greu de spus aici....va contraziceti de jabba cred, gusturile sunt gusturile, fiecare cu ale lui: important sa nu fie motiv de certa dar un schimb de opinie..

Am deschis postare aceasta a mea pentru ca si eu vreau sa ma bag in discutie si sa zic cate ceva despre participanti :) :

Aro-sulescu, frate cam mississipi adventure, dar in rest este fenomenal si stilu tou ma place foarte mult (baieti nu uitam ca arosulescu a postat dupa 2 ore de cand a iesit backing track, adica nu a pregatit nimica, asa canta el!!Cred ca este acest un lucru de apreciat la el, si nu numai, bravo.

Pinkblue: frate daca as fi trebuit sa aleg un sunet, as fi ales al tou sa stii. In rest destul de bine, un pic de variatii ritmice in plus nu ar fi stricat.

Un Pom:versiune mai moderna (cea in discutie de fapt), ideile bune, cateodata un pic de confusie dar e bine.

KArpi (la tine nu am modificat numele)Rock standard cum ar trebui facut si ton placut. DAR de la tine cu un backing din astea ma asteptam mai mult!!

PERU:ce ai facut acolo frate? simpatiiche idei, cam "impins" piesa la un moment data pentru un rock'n'roll dar prea multe note ti au scos din feelingul necesar (pentru ca se sinte ca ai!)

Deegeeko:Eu nu fac impartela intre scola noa sau veche, pentru mine musica este musica, si a ta este placuta (vorbesc din punctul meu de vedere). Rock standard ca la karpi esecutat foarte bine. Bravo

HIX: Ce sa zic, fratilor pentru un pusti de 17 ani eu zic ca trebuie sa fie votat numai pentru corajul de a se baga cu cei mai esperimentati, si totusi scoate versiuni din ce in ce mai reuscite: BRAVO!!!

Votul meu oscileaza intre degeekoo, karpi si Arosulescu.

O sa votez Arosulescu si documentez pentru ce: FOARTE simplu, este pe gustul meu.

Felicitari la toti participanti oricum pentru ca nu a fost nici o piesa prosta si alegere este foarte grea pentru oricine.

Numai bine

Link to comment
Share on other sites

Desi mi-au placut toate ca abordari am votat dgeekoo, mi s-a parut curat si la subiect, ton placut si in concordanta cu tema. Ma gandeam ca pe BT asta daca beau si io un vin la restaurant si trupa canta asa ceva ce solo as vrea sa aud si am oscilat intre karpi si dgeekoo. A iesit dgeekoo pentru ca a incercat un pic mai mult si i-a iesit. Arosulescu mi-a placut solo-ul ca insiruire de note insa cred, parerea mea personala ca nu s-a pretat la BT asta, l-am perceput usor agresiv ca ton si executie.

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

Votat degeeko!

Imi place cum suna compozitia, dar, daca imi permiti, cred ca ar fi mers mai putin distorsion la chitara...poate un sunet distorsionat cum e la johnny b. goode...ceva mai nush... dirty, crispy.

 

Keep up the good work

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

ia nu ne strica numele ca ne enervam ... glumesc .

 

despre graba mea de a posta ... ,fara sa supar pe nimeni, consider ca aceasta provocare ( duelul) nu trebuie sa imi rapeasca mai mult de 30 de minute... daca tre sa stau mai mult pe asa ceva atunci sunt mai castigat daca pregatesc o piesa a mea ... deci la dueluri eu nu concep sa zabovesc prea mult . o fac doar de distractie ... nu am pretentia unei capodopere ...etc. deci asta e motivul pt care vin repede cu versiunea mea.

 

da si eu cred ca discutia monyo- un om se da pe un ton nepotrivit ... nici eu nu pun problema daca e new sau old....imi place au ba... ( cat despre tonul meu ... asa este .. tare nepotrivit pt bt ul asta pt ca eu nu cant asa ceva si nu am avut un ton pregatit pt stilul asta si nici rabdare sa fac unul nu as fi avut ...)

 

cat despre un om care n-are nicio treaba cu chitara decat in timpul lui liber ... excelent ton misto fraze ciudatele dar faine ... cu el am votat fara sa spun, din ideea de a nu face schimb de voturi dar s-a intamplat de la sine...

 

seru vezi ca ai fost out of tune .. f***-i ...pe la inceput in rest misto dar usor exagerat cu carnatu ... nu ai tema...

 

dgeekoo si karpi ... fain da eu sunt mai temperamental din fire ... mai cu nerv ... mai cu snaga ... nu e musai zic si io

 

hix ... se simte o nesiguranta si o fragezime a tonului ... esti crudut cu alte cuvinte dar pe drumul cel mai bun. misto ( out of tune pe alocuri)

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

ca de obicei, certuri inutile, gen "a mea e mai albastra! ba a mea! etc..."

pina la urma oricare dintre cei 4 fruntasi ar merita din plin votul meu si al altora, desigur.

gicu' a fost cel mai aproape de ideea old style, inventiv, si cu un ton de invidiat. de la karpi ma asteptam la ceva mai mult la negativul asta, dar in afara de introul excelent, restul e destul de incalcit si confuz. arosulescu a avut idei nonconformiste, ca de obicei, si nu rele deloc. un om a demonstrat inca o data calitati componistice si interpretative cu mult peste nivelul unui hobby-st. ceilalti pushtani mai au multe de invatat, ca si mine dealtfel. laudabil curajul de a se baga in duel.

la mai mare in editia viitoare!

p.s.: nu e o idee prea buna lalaiala asta cu 2-3 saptamani.. probabil adminii au "run out of BTs".... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Monyo

Oameni buni!!! Nu stiu de ce vi se pare ca ne certam ... nu ne certam!!! Fiecare gandeste intr-un fel despre un anumit lucru si spune opinia lui...

Dc nu am spune ce si cum gandim topicirile aste puteau sa fie goale numai cu voturi. Vorbim ca intre prieteni, cel putin intre prieteni sinceritatea e ceva de baza ... asa cred eu ... ia puneti-va utin pe ganduri! nu sunteti pregatiti pt critici, luati ca ceva personal, va deranjeaza, va simititi indignati??? - Atunci ceva nu e in regula!!!

Wake up!!!

Trebuie sa discutam si nu pt mine fac ci pt cei care sunt in formare... sau putem sa spunem ca totul e frumos intotdeauna si nu exista diferente, pur si simplu totul e bun si frumos!!! Asta nu ar fi o solutie, cine s-a forma s-a format iar cine nu, mai are sansa sa se formeze mai bine ca noi dc discutam...

Link to comment
Share on other sites

Explicatii:

 

@tout le monde: "Cine iubeste si lasa" e tema intro-ului si a outro-ului la vesiunea mea. Culmea e ca se mai si nimereste in A pentatonic. Asta mi s-a parut interesant.

 

@arosulescu: A se executa si a se vedea ca e de acolo... Out of tune??? Damn!!! :)

Tema? Da' ce aici e cumva reprezentatie de dansuri tematice*?

*A se vedea reprezentatiile de dans de la 23 august - epoca trecuta - pt. cine nu intelege.

 

Adriano n-are de unde sa stie tema la care ma refer pentru ca e italian... criticile din partea lui le accept fara comentarii.

 

Am stiut de la bun inceput ca reactiile voastre vor fi adverse, de aceea de cand am inregistrat ma asteptam la un vot nefavorabil versiunii. Asta cred ca face face duelul interesant... intr-o oarecare masura.

 

@ felixanu': Pushtan??? Pentru 3-4 ani diferenta intre noi iti permiti cam multe... prietene.

 

Ce ma socheaza este faptul ca vad asa de multi "batrani si plictisiti" pt. varsta lor. Apai Angus, Tippton, Downing si alti "Metal Gods" ce naiba mai sunt la varsta lor?

Bine ca avem noi aici old-school guys la 30 de ani. Damn!!! :)

Link to comment
Share on other sites

PS. Eu votez felixanu pentru avatar cel mai frumos!!!!! :)

 

PS. Eu votez felixanu pentru avatar cel mai frumos!!!!! :)

 

PS. seru nu te enerva frate, suntem toti prieteni, mai zicem si noi cateva prostii, mai ne tziganim un pic, mai ne injunghiam intre coste cu un bold, dar in sfarsit suntem toti prieteni chitaristi care au de invatat unul de la cealalt. Numai bine

Link to comment
Share on other sites

PS. seru nu te enerva frate, suntem toti prieteni, mai zicem si noi cateva prostii, mai ne tziganim un pic, mai ne injunghiam intre coste cu un bold, dar in sfarsit suntem toti prieteni chitaristi care au de invatat unul de la cealalt. Numai bine

Tutto il a destra. Mi ricorderò di quello. Non sarò arrabbiato più.

Link to comment
Share on other sites

Nu am nimic cu nimeni, mai ales cu monyo (creatiile lui numarandu-se printre preferatele mele), este asa cum a spus si el, o discutie cu pareri diferite, daca-ar fi numai consens, am lua-o razna...

Anyway, la "melodii cantate de noi" am postat o "chestie" proprie...cine vrea s-asculte va vedea ca nu bag doar cover-uri...

Salutari la toata lumea!

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

seru ... acolo sunt acorduri majore cu septima mica .. nu prea ai ce cauta cu minor pentatonic... cu minor blues da (desi cel mai potrivit ar fi major blues/pentatonic... sa nu ma intelegi gresit ...poti sa canti ce vrei daca tie iti suna bine ... nu mai conteaza povestea asta) ... dar altfel esti usor in afara tonalitatii... fara sa fac pe desteptu ... intreaba-ma daca nu intelegi ceva ( vb serios si fara nicio ironie... cred ca e bine sa ne invatam unii pe altii ) asa cum ai spus ..cine iubeste si lasa e in tonalitate minora ... ( cat despre 23 august... ... as putea sa fiu si eu dracos si sa zic " a se citi cata teorie ... nu multa ... doar putin si a nu se canta minor in major" ... da eu zic sa nu stam de vorba la modu asta ca mie cel putin nu imi face placere ... repet daca ai ceva sa ma intrebi sau sa povestim despre lucruri de genu asta fa-o dar sa fim putin mai atenti )

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Votez pe Karpi pentru ca e in stil , si are si tonul cel mai potrivit . Si am impresia ca foloseste hibrid pickicing ( adica si cu degetele ) .

 

Un Om - foarte misto ideea , da delay-u ala parerea mea ca nu se pupa.

 

Andrei - nu mi-a placut tonul , prea slab , fara oo .

 

Dgeekoo - locu 2 . Mi-au placut frazele , foarte pe timp .

Link to comment
Share on other sites

Explicatii:

 

@tout le monde: "Cine iubeste si lasa" e tema intro-ului si a outro-ului la vesiunea mea. Culmea e ca se mai si nimereste in A pentatonic. Asta mi s-a parut interesant.

 

@arosulescu: A se executa si a se vedea ca e de acolo... Out of tune??? Damn!!! :)

Tema? Da' ce aici e cumva reprezentatie de dansuri tematice*?

*A se vedea reprezentatiile de dans de la 23 august - epoca trecuta - pt. cine nu intelege.

 

Adriano n-are de unde sa stie tema la care ma refer pentru ca e italian... criticile din partea lui le accept fara comentarii.

 

Am stiut de la bun inceput ca reactiile voastre vor fi adverse, de aceea de cand am inregistrat ma asteptam la un vot nefavorabil versiunii. Asta cred ca face face duelul interesant... intr-o oarecare masura.

 

@ felixanu': Pushtan??? Pentru 3-4 ani diferenta intre noi iti permiti cam multe... prietene.

 

Ce ma socheaza este faptul ca vad asa de multi "batrani si plictisiti" pt. varsta lor. Apai Angus, Tippton, Downing si alti "Metal Gods" ce naiba mai sunt la varsta lor?

Bine ca avem noi aici old-school guys la 30 de ani. Damn!!! :)

 

faza cu pushtanii era doar o gluma nevinovata. a se vedea ca am spus "ca si mine", oki? cat despre asemanarea cu user-ul "felix", toata lumea stie ca nu am nici cea mai mica legatura cu el, nu sunt nici clona, nimik, unde mai pui ca respectivul ghitarist este si left-handed...

poate nu ar mai trebui sa comentez nimik la dueluri, mai ales daca nu particip, ca sa nu para ca ma dau eu mare cunoscator, ceea ce nu ar fi adevarat.

tema ta cu "cine iubeste si lasa" am remarcat-o de la prima ascultare, desi as putea sa zic ca nu eram absolut sigur ca asta ai vrut sa pui acolo, de aia nu am comentat. de exemplu, la alte editii la care am fost printre primii care au recunoscut diverse teme folclorice/etc incluse de participanti in versiunile lor.

cand se va termina avalansa asta de negative de blues si rock'n'roll insipide, poate voi mai participa si eu, in limita timpului disponibil si a accesului la informatia de pe net/forum. pina atunci, numai bine tuturor! :)

Link to comment
Share on other sites

votul meu merge la @Dgeeko locul 2 la @un om locul si @Thinkblue locul 3 la Hix

 

 

Arosulescu ....interesanta combinatie de timing si ritmica

Thinkblue ......versiune frumoasa curat cantata , foarte bine

un om............excelenta versiune ....mici probleme de timing

karpi .............boogie (finger picking) un pic amestecat cu stilul chicken picking

Seru .............interesant intro , pacat ca ai exagerat cu carnatii, excelent tambalul la sfarsit (un pic prea in fatza )

Dgeeko .........excelent ,foarte frumos cantat si construit , unele fraze lasate neterminate

Hix ...............surprinzator de bine , constructia piesei trebuia facuta invers , inceputa cu clean si crescuta apoi sa revii la inceput .Asa se simte caderea groove-ului cand treci in "clean" .

 

.... uni colegi au cantat cadenta V-IV-I-V.si in gama de blues cea ce nu se potrivea si de aici se simte un "out of tune" ,apoi unele bend-uri nu ajung la ton .

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca nu scrie in regulament, dar se poate ca cei care trimit piese pentru duel sa specifice si pe ce scule au cantat?

E doar o idee. :)

 

In cazul meu, Squier Stratocaster ( model 1993, fabricat in Mexic, imbunatatit cu un Lace Sensor Blue), Fender Champion 110 (25 W, fabricat tot in Mexic, merge la 110V) si un Korg AX1G (fabricat in China, bineinteles).

Link to comment
Share on other sites

Eu chiar nu am cu ce sa ma laud...Ibanez GSA 60 si Guitarrig 2 nene... asta e arsenalul meu logistic, o chitara amarata si un calculator idem...

Link to comment
Share on other sites

un om: ai frate nu te lauda asa de mult!! :)

Gumesc, se intelege nu? nu contaza scule, contaza musician. Am conoscut chitaristi cu scule de 2 lei care scuoteau un sunet de rupe si un groove ispaimantator de frumos. ASTA LA VISTA!

@'Musaro Adriano' ,vezi ca e un "jam5" pus de @artvandalay doar improvizatie modala , cantane si tu ceva daca ai timp si chef

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.