www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Amp


Guest Wierdguy
 Share

Recommended Posts

Guest Wierdguy

am cateva nelamuriri: Vreau sa`mi fac un am de chitara de vreo 60 de watti minim. Ati putea sa`mi spuneti ce material sa folosesc pentru boxe si ce boxe sa folosesc(ceva nu foarte scump), ce trebuie sa fac din punc de vedere electronic(kit de amplificator, filtre,) si mai ales, cum ii fac o functie de overdrive?

 

Ampu vreau sa`l fac pentru o sala de repetitii si o sa am nevoie sa bag si bassu pe el. Asta presupune si un difuzor de suntete mai joase, nu?

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy
preampul e futeri

si decat sa bagi un dif de joase ca sa se auda si basul mai bine faci boxa pe 2 cai (medii si joase) :)

mai bine strangeti din buci si va luati fiecare chirpicuri

buna si ideea ta, dar cum fac o boxa pe 2 cai?

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

in primul rand la diy is 100000 de posturi cu ampuri diy si numai eu am scriss de 1000 de ori mai uitati-va pe form ca nu-i greu....

in primul rand pt sala de repetitie iti trebue macar 100w...desi se poate repeta si la 60 daca canti bluez....dar ghici ce nu toata lumea canta bluez si nu toti avem lampa.....asa pe scurt ultima oara:

kit ...elprod...sau hi-end....dai search pe google

daca nici redresare si filtrare nu stii ....cauta ajutor...da asa ca sfat punte de 10a si 4 cond de 4700...sa fii sigur

un radiator.....si fa o pedala in regim diy pe post de preamp...e plin netul.....si cam gata

 

cabinetul din pal 18mm vezi sa aiba in jur de 50 litri cutia pt un difuzor...si 100 pt doua...u get the idea

mocheteazal sau acoperal cu vinilin ma rog is 10000 de variante

 

 

 

a da si difuzoare incearca p audio g1280 sau g 1281 ma rog astea cu g de la p audio

 

a da si daca vrei pt bas pune un filtru pe doua cai pasiv cu un tweeter si un dif de 15 inch

si in cazul asta iti recomand un kit de 150w

 

si ai grija la transformator la 100 w sa fie traful de 150w

respectiv la 150w de 200w(minim)

Edited by diogrey
Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy
in primul rand la diy is 100000 de posturi cu ampuri diy si numai eu am scriss de 1000 de ori mai uitati-va pe form ca nu-i greu....

in primul rand pt sala de repetitie iti trebue macar 100w...desi se poate repeta si la 60 daca canti bluez....dar ghici ce nu toata lumea canta bluez si nu toti avem lampa.....asa pe scurt ultima oara:

kit ...elprod...sau hi-end....dai search pe google

daca nici redresare si filtrare nu stii ....cauta ajutor...da asa ca sfat punte de 10a si 4 cond de 4700...sa fii sigur

un radiator.....si fa o pedala in regim diy pe post de preamp...e plin netul.....si cam gata

 

cabinetul din pal 18mm vezi sa aiba in jur de 50 litri cutia pt un difuzor...si 100 pt doua...u get the idea

mocheteazal sau acoperal cu vinilin ma rog is 10000 de variante

 

 

 

a da si difuzoare incearca p audio g1280 sau g 1281 ma rog astea cu g de la p audio

 

a da si daca vrei pt bas pune un filtru pe doua cai pasiv cu un tweeter si un dif de 15 inch

si in cazul asta iti recomand un kit de 150w

 

si ai grija la transformator la 100 w sa fie traful de 150w

respectiv la 150w de 200w(minim)

ms de sfat. Cautam un site cu electronice:D

Link to comment
Share on other sites

Acum sincer cred ca mai bine ai cumpara unul. Ar fi mai rentabil.

Si ai scuti pe multi de "lalaieli".... In curand o sa intrebi daca nu stim un tamplar care sa taie lemnul, apoi un electronist sa lipeasca firele la difuzor....Mai citeste o data unde postezi.

No offence, dar diogrey are dreptate; citeste inainte de a posta ceva.. sunt o groaza de link-uri catre site-uri cu multe informatii unele chiar in limba materna.

Desigur, e cel mai usor sa ceri informatii gata "digerate" dar asta nu intotdeauna e bine... cauta sa te informezi asupra unui subiect mai in detaliu si dupa aceea intreaba. Sorry daca te ofenseaza cele scrise.

Edited by boc
Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
am cateva nelamuriri: Vreau sa`mi fac un am de chitara de vreo 60 de watti minim. Ati putea sa`mi spuneti ce material sa folosesc pentru boxe si ce boxe sa folosesc(ceva nu foarte scump), ce trebuie sa fac din punc de vedere electronic(kit de amplificator, filtre,) si mai ales, cum ii fac o functie de overdrive?

 

Ampu vreau sa`l fac pentru o sala de repetitii si o sa am nevoie sa bag si bassu pe el. Asta presupune si un difuzor de suntete mai joase, nu?

bha..cumparati..unul. stiu din propria experienta ca e mai bine asa...o sa ajungi sa zici tu asta..... te asigur.

 

am avut si eu planuri dinastea..... :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.