www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfaturi Amplificator


VladR
 Share

Recommended Posts

Vreau să învăţ să cânt la chitară şi nu am foarte mulţi bani alocaţi acum pentru un amplificator. Ce ar suna mai bine până în 200 de euro dintre:

 

-boxă activă/monitor de studio + procesor gen VOX StompLab

 

-amplificator pe tranzistori + pedală clasică

 

-amplificator cu modelare gen Fender Mustang, Peavey Vypyr etc.

 

Mă interesează calitatea sunetului distorsionat.

 

Mulţumesc!

Link to comment
Share on other sites

Mulţumesc pentru sfaturi. Line 6 Amplifi FX100 iese din buget. SH nu am vazut nici aici, nici pe olx, nici pe facebook. Iar dacă aleg soluţia cu procesor, nu mă simt prea confortabil cu căştile, deci ar trebui şi o boxă activă cât de cât decentă, presupun că nu se aude prea bine în boxe de calculator. Deci probabil că aş avea buget de Digitech RP 360, Zoom G3n, VOX StompLab.

Link to comment
Share on other sites

Vreau să învăţ să cânt la chitară şi nu am foarte mulţi bani alocaţi acum pentru un amplificator. Ce ar suna mai bine până în 200 de euro dintre:

 

-boxă activă/monitor de studio + procesor gen VOX StompLab

 

-amplificator pe tranzistori + pedală clasică

 

-amplificator cu modelare gen Fender Mustang, Peavey Vypyr etc.

 

Mă interesează calitatea sunetului distorsionat.

 

Mulţumesc!

Varianta a treia e mai bună , după părerea mea, ai mai multe opțiuni de sound, restul sunt mai specifice pe anumite zone ( nu zic că procesorul nu e ok in genul celui menționat de tine, dar îți mai trebuie și power amp după, te costă mai mult ).

Ai și avantajul unui speaker dedicat pentru chitară, dacă e și de 12", ca în linkul colegului SKU, e mai "sănătoasă" treaba.

Varianta cu amp+pedale e un drum mai complicat, mai ales pentru un începător și costă. Pe modeling ai destule efecte de bază pentru inceput. În timp, dacă te ții o să ajungi și la amp și pedale, nimeni n-are scăpare , dar deocamdată modeling rulez !

Edited by ramurel
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Acest amplif pare  OK ptr un incepator si nu numai //50W cu un dif de 12" este foarte OK plus ca ar tot felul de modele/tipuri de sound  si altele ..

Pretul este ULTRA OK .

Link to comment
Share on other sites

Nu ai ce face cu 12" si 50W in casa. In special ca incepator. 

Si eu tot Yamaha THR iti recomand. 

 

E simpatic Yamaha THR şi fraţii lui deasemenea, însă 12"-le are un chug mai aparte, e altceva totuşi decât stereo hifi-ul de la modelele respective Yamaha ( "Not there's anything wrong with that !" :) ), iar modelul din linkul respectiv are selector de 50W, 20 W şi 0,5W, very friendly, de aia personal recomand genul. Ăla sau altul de genul ăla. Yamaha-urile alea sunt pentru moşii trecuţi prin viaţă [ chitaristică ] care vor sa încerce ceva fun acasă, nu pentru începători, părerea mea, nu daţi cu pietre ! :)

 

Mai are şi software-ul Tone Studio, home user heaven, man ! :) 

 

 

 

 

Size really matters ! :)

 

 

 

CCA0108_3.jpg

 

.

 

Ar fi o soluţie bună şi Bias FX pe PC în loc de amplificator sau procesor? 

 

 

= căşti !  Sau ai cumva deja monitoarele de studio de care menţionai în primul post ?

 

Plus placă audio externă !

Link to comment
Share on other sites

Ar fi o soluţie bună şi Bias FX pe PC în loc de amplificator sau procesor? 

 

Bias e o solutie foarte buna. Am fost sceptic la inceput, dar suna bine de tot si posibilitatile sunt diverse. Insa trebuie si un PC bunicel, 8GB de ram ar fi indicat.

 

Cel mai bine e sa instalezi demo-ul si sa vezi cum iti place. Eu am incercat si Bias FX si Bias Amp si am ramas la cel din urma pentru ca deja am multe pedale si nu am nevoie de efecte. Majoritatea efectelor din Bias FX sunt destul de bune, dar acolo ai mai putine ampuri decat in Bias Amp si FX mananca mai multe resurse din cauza chain-ului de efecte.

 

De cand cu Bias mi-am vandut amplificatorul de acasa. Am avut un hibrid de 20W, era mult prea zgomotos pentru apartament. Abia daca puteam sa dau volumul la 3. Bias mi se pare si o solutie foarte buna pentru home recording, dar cel mai bine e sa instalezi un demo si sa tragi singur concluziile :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.