www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Martin Jcpa4


Ulrich
 Share

Recommended Posts

Pret: 9000 RON


Localitate: Tg.Mures


Contact: satie_erik@hotmail.com


Stare: Foarte buna/Ca nou

Accept schimburi: Nu accept schimburi

Asputea sa ma despart de un Martin JCPA4 Costume an fabricatie 2015

J=Jumbo

C=Cutaway

PA=Professional Artist

4= seria a patra 

Costume=finisajul laterale si spate nu este mat ci lucios, startul de lac foarte subtire

Constructiv chitara este super. All solid: fata-stika spruce, lateralele si spatele-solid indian rosewood. Tonal este un Martin 100%. Este un exemplar reusit din noua serie Martin insa din cauza pretului in crestere si a penuriei de lemn de rezonanta Martin nu mai pune pret pe calitatea vizuala si granulatia lemnului folosit la constructia seriilor noi. Fretbord-ul si bridge-ul sint din chilite. Din cauza  asta nici pretul nu mai este cel practicat de regula de Martin. Are totusi o hiba, capacul de plastic la  locasul pentru baterie are un picorus rupt dar voi remedia si acest lucru pentru un posibil cumparator. Tinind cont ca este un Martin si luind in consideratie si noile reglementari(CITES) vreau 2000 oiroz pe ea.

Nu am pus fotografii pentru ca gasitzi cite vreti pe net. Daca  este cineva interesat voi trimite fotografii pe PM.

Link to comment
Share on other sites

Mersi de urare. Ai pus  multa pricepere si elocintza in a demonstra,  la modul cel mai cerebral cu putintza, grava eroare pe care am comis-o. Ma refer evident la pretzul pe care l-am cerut. Demonstratia ta consta in postarea a doua link-uri : un DCPA4 si un GCPA4 .Din nefericire niciunul nu este modelul pus in vinzare care este un JCPA4-Custom(in plus pe chitara mea sint:bone nut, bone saddle and pins, glose finish). Al doilea  link se apropie cit de cit, este un Grand Concert, care are corpul mai mic decit un jumbo.Trag de aici cu stupoare concluzia ca tu nici macar nu esti familiarizat cu modelele care exista pe piatza dar  negresit trebuie sa fii judecator, straja  si vasnic aparator al comunitatzii.  Vai vai, am obosit de atita alergatura...ma dau prins!Vezi tu, asta face diferentza intre cei care stiu(stiintza fiind rodul unui studiu) si cei care-si dau cu parerea(asta fiind neaparat rodul unui soi de narcisism) Trebuie sa marturisesc ca atunci cind am postat anuntzul m-am gindit si mi-am asumat riscul nevointzelor pe care le implica o astfel de actziune. De aceea am precizat ca: "pot renuntza la ea", si deci...ca nu ma rog  de nimeni-s-o cumpere... Este o usoara diferentza de nuantza pe care tu n-ai sesizat-o si pe care daca-mi dai voie, draga Cereal, o aduc aici ca un posibila circumstantza atenuanta in apararea mea si ma rog cu umilintza sa fie primita.

Uite asta este modelul:

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1312.R1.TR0.TRC0.A0.H0.XMartin+JCPA4.TRS1&_nkw=Martin+JCPA4&_sacat=0

Multzumesc pentru interesul aratat. S-auzim de bine.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Tzii frate!!...e plini de troli care patruleaza. Stiam ca n-o sa fie usor, dar vad s-au dezvoltat o gramada de forme masive de viatza care acuma aspira sa dobindeasca si inteligentza. Miroase cam tare a testosteron asa ca ma retrag inainte sa miroasa si-a creier, ca chestia asta-mi da emotzii... 

Deci,...m-am hotarit ca nu trebuie sa vind neaparat chitara cind va vad asa de suparattzi, desi sincer cred ca cineva ar fi beneficiat de un instrument care se apropie destul de mult de perfectziune. Deh, pierderea unora castigul altora...Dar inainte sa-mi iau la revedere vreau sa-mi mai permit o "arogantza" si sa-i raspund "veteranului" Silviu Dan Iliescu din orasul florilor. 

Yes Silviu, please go on! I think that, now is your turn to explain to the rest of us how on earth we bring a guitar bought over in US back to Romania without spending anything, especially when that guitar is bought from a firm that specifies that doesn't ship to Romania(poor Romanians nobody wants to deal with them. I wonder why?)How many guitar did you bring from US and how much would the paperwork cost now after the new CITES regulation?  And if you know something that we don't, please share that with us and enlighten us with your wisdom. But if you think that good things in life are for free...what should I say; only a fool would say that!

S-auzim de bine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...another great comment from a great sucker(to Mr "I like" care evident asa dupa cum ne asteptam de la dinsul, tocmai a imbunatatzit linistea).

Bai oameni buni, zau ca  nu va intzeleg. Voi astia care va datzi "like-uri" unii la altzii se pare ca avetzi un singur organ dezvoltat si ala e ...limba!!!

Nu trebuie sa fie asa. Atitudinea asta paguboasa, cum ca strugurii la care nu potzi ajunge sint neaparat acri, ar trebui sa va dea  un pic de gindit. Da' ca sa n-o mai lungim si sa nu mai staruim in  "emotzii" negative, uite Martinul nu mai este, am dat cu el de pamint, gata e tzandari!(cit despre mortzi;numai de bine... Bine c-a murit!) Am altele mai dihai si decit sa va creez acreala, mai bine ma  dau batut. Acuma sint si fara chitara si cu reputatzia patata, vai mie nici o femeie n-o sa mai vtrea sa-mi poarte samintza...Sa nu-mi ceretzi partzi din chitara pentru schimb sau eventuale reparatzii, nu pot,ieri au dus gunoiul. Incerc sa stau de-o parte dar mi-ar place daca "Mr.I like" isi face o fotografie cu toate Gibson-urile lui si o "sheruieste" cu noi. Nu pentru mine, ca sa zicem eu il cred..., pentru voi, ca sa dea un pic de greutate la atita usuratate a vorbelor.

Tzine minte Mr. I like :...frustrarea naste "troli" iar  mie-mi plac papagalii, sint pasari extraordinar de frumos colorate. Am intzeles ca si porcii pina la urma sint animale foarte inteligente.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pentru prietenii mei troli, in semn de impacare si cu mare smerenie am pus niste fotografii. Vestea buna este ca am scris la "Martin" si aia(ca sa vezi...) intr-o juma de zi mi-au pus la posta bucata de plastic deteriorata, asa ca acuma e rezolvata si problema asta. Poate cineva, care a citit pe forumuri despre noua forma a grifurilor la seriiile PA si care-si doreste sa stoaraca si ultima picatura dintr-un instrument care poate sa dea,....ce sa zic si eu in nemernicia mea ...poate cineva, face o oferta! Va rog sa fie cit mai mica sa poata ramine chitara la mine.Nu va sfiitzi , suport orice jignire.

S-auzim de bine!

DSC_0218.JPG

DSC_0219.JPG

DSC_0220.JPG

DSC_0222.JPG

DSC_0213.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pretz nou 2100 euro. Imi cer iertare pentru chestia asta, insa am cumparat recent inca un Martin din state, de data asta una din seriile standard iar factura finala cu taxe si adusul in tzara creste considerabil din pricina noilor "realitatzi"...Stiu ca suna a cintec de cucuvea, dar celor care-si doresc o chitara din "solid rosewood" le sugerez sa se grabeasca, celor care asteapta ca pretzurile sa scada sa se inarmeze cu foarte multa rabdare(ca s-ar putea ca lucrul asta sa nu se mai intimple niciodata..) iar celor care au una de vinzare s-o tzina strins la piept ca pe o iubita pretzioasa si sa n-o mai lase sa plece. Insa fiecare o sa fac faca bineintzeles cum il lasa priceperea. S-auzim de bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Up! "Custom" inseamna de obicei ceva mai bun calitativ, ceva care nu-i facut in  serie. Asta poate sa insemne ca  lemnul sa fie selectat de mina pentru o  rezonantza mai buna, sau un altfel de finisaj. Am mai cantat pe ea si pot s-o compar fatza de alte chitari care se incadreaza in aceeasi categorie. De exemplu fatza de un "Taylor 815ce",  are cam aceleasi volum si proiectzie desi cutia de rezonantza la Taylor este de 17"  pe cind la Martin doar 16". Taylor este mai "bright" pe cind la Martin sunetul are definitzie mai buna, clara, fara interferentze. Fatza de  un Guild JF55 are un bas mai putzin profund,dar JF55-ul  este un "monstru" un fel de T-rex si nu prea poate fi comparatacu nimic, bas-ul este mai sonor decit la un Gibson J200. Ca si geometrie a gatului este speciala  si se cinta extraordinar de usor fara sa-tzi oboseasca mana ,este din seria PA(professional artist) dimensiunea gatului este  1.3/4 se preteaza si pentru "fingerstyle". Intonatzia este perfecta de la prima la ultima tasta iar volumul nu scade nici aproape de capatul dinspre corp a gatului, armonicile sint perfecte, e totusi un Martin nu? In US ar face face cu reducere in jur de 1600$ noua. Daca adaugam la asta transport+ taxe in EU sare   de 2000. Motivul pentru care o vind este ca mai am un JC-40 si nu-mi permit doua. Asa ca as accepta o oferta rezonabila, Accentuez -rezonabila- sa nu se intzeleaga cumva ca sint disperat. Chitara este pentru cineva care are nevoie de un instrument adevarat (pretzul reflecta corect lucrul acesta) si nu pentru vinatorii de chilipiruri. Cei care au reusit sa depaseasca mentalitatea generata de saracie si cumpara pentru ca au nevoie, nu pentru ca-i ieftina.!Si ca sa nu fiu considerat trufas trebuuie sa marturisesc ca doar de curind am scapat si eu de aceasta mentalitate si ca de ceva vreme nu mai sint membru ACC(asociatzia cautatorilor de chilipiruri). Bine, afirmatzia asa ultima nu-i adevarata dar da bine la imagine...

 

Link to comment
Share on other sites

Ca sa scap de 13 (stitzi sint tare superstitzuios..) m-am hotarit sa mai fac o incercare "disperata" si sa postez niste pretzuri de la Thomann. Recunosc, sint rautacios si in mod normal n-ar trebui sa folosesc Thomann ca un argument. pentru propria mea "lacomie".Personal ma enerveaza la maxim totzi cei care fac acest lucru dar o sa ma explic pe scurt ; Thomann (ca sa-mi dau cu parerea, o chestiune devenita endemica la noi) este ca un "copil dimprejur" sau mai dur, un bastard crescut la orfelinat, dar care dupa documente tzinute discret la vedere,  provine dintr-un parinte celebru care la un moment dat intr-un moment de nesabuintza de care pot sa dea dovada  doar barbatzii si-a imprastiat samintza aiurea si care acum  din cauza notorietatzii parintelui  este citat de  cei a caror lipsa de prestigiu nu le lasa nici o alta cale de a-si sublinia propria importantza. Iertare da n-am gasit o explicatzie mai buna la atitea lucruri chinezesti adunate laolalta. Stiu ca n-o sa vind Martinul este prea evident de ce...da' m-am uitat un pic si-am vazut ca cineva sta de multa vreme pe-un Taylor 814.

Cu el ce-ati avut?De ciuda am pus Martinul pe alte retzele la un "superpretz" sa-l poata lovi un incepator, sa se poata verifica chestiunea aia cu"norocul incepatorului". In sperantza ca v-am facut in ciuda va las acum...

M-am luat cu palavrageala si-am uitat :

https://www.thomann.de/ro/search.html?filter=true&manufacturer[0]=Martin Guitars&oa=prd&sw=Martin

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...

Am vazut ca se scumpeste euro. Nu-i nimic, o peroada limitata il socotim la 4.30...si ..."as putea renuntza" si la un Guild JF55. N-o sa pun un pretz(astept o evaluare corecta de la un eventual interesat), ca sa nu sara "carcotasii de profesie" si sa vina cu "dovezi afumate", cum  ca uite, a fost odata ca niciodata una similara care s-a vindut cu...si ca de drept si de fapt ala e pretzul. Oare cum se cheama situatzia asta in care ignori o serie de exemple concludente si folosesti unul singur care nu-i concludent pentru a-tzi argumenta pozitzia. Sint sigur ca trebuie sa aiba un nume , sau ma rog cei care fac asta se cheana cumva, trebuie sa caut...Orice om(ma refer la cei care cinta...) care are cit de cit  treaza constiintza, poate face o diferentza imaginara  intre a cumpara o chitara pe care ai apucat sa pui mina, sau una pe care ai vazut-o doar in fotografii. Daca nu va putetzi imagina asa ceva,  facetzi un exercitziu mental si ginditzi-va ca-i la fel cu femeile...Am vazut ca sint doua anuntzuri in care oamenii vor sa cumpere un Martin(probabil este o singura persoana intersata dar si asta-i un joc). Nu va lasatzi descurajatzi de "cruditatzi" care incearca sa treaca drept "formatori de opinie" si care-si justifica autoritatea prin enumerarea la profil a mai multor instrumente "ieftine" pe are le au in posesie, Asta-i o frectzie...si in fond habar n-am de ce ma supara? Cred ca trebuie  sa ma psihanalizez...Probail pentru ca am gresit la titlu si am scris ca vind un Martin JCPA4, cind de fapt este un Martin Custom si cel mai apropiat model se pare ca-i un JCPA4, da nu mai pot sa retrag. As sterge complet anuntzul daca as putea l-am pus oricum si pe OLX c-am vazut ca se poarta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Vesti proaste...Mai am resurse sa ma bat cu Isarescu doar pina la 1 Decembrie dupa care am hotarit ca voi obosi si-l las pe el(guvernatorul!)sa faca pretzul la euro.Exact ca-n basmele romanesti; cind Fat Frumos ajungea la fatza locului si tigvele albite de vreme ale multor voinici erau imprastiate peste tot, semn ca multzi incercasera inaintea lui dar se pare ca esuasera(asta socotind tigvele...)si ca operatziunea se voia una foarte dificila dar totusi nu fara sortzi de izbinda.Deh... fiecare trage concluzia in functzie de cit a navigat... Hotarit lucru, eu nu sint Fat Frumos!

Link to comment
Share on other sites

O veste rea si una buna:

-cursul revine la cel stabilit de D-ul guvernator(asta-i cea rea...)

-1700 euro pretz doar pentru Decembrie(asta-i cea buna...)

Chitara este disponibila si pe alte site-uri, asa ca... E faina, am mai cintat la ea si credetzi-ma e buna! Tzin minte ca am avut tot aici de ceva vreme un Guild F50R care ajunse la 1900 dolari si era dolarul pe vremea aia la 3.2 roni. Nu pot decit sa ma felicit ca n-a cumparat-o nimeni. Acum n-as mai vinde-o nici pentru dublu suma . Deci, mai este doar Decembrie, dupa care in mod firesc vine Ianuarie si habar n-am cit o sa fie euro...cred ca foarte mult!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 4 months later...

Foarte probabil ca fatza sa fie din Adirondack si asta ar face-o si mai speciala. 

Oricum, la 8000 ron fara negociere ar fi un "best buy".Mi-am mai luat intre timp cite ceva si trebuie sa mai simplific

Chitara are o intonatzie perfecta si este comparabila cu Martin J40 ca sound sau Guild JF55 sau  Taylor 815 sau Breedlove J35cre.

Celor care cred ca-i scumpa le respect convingerea si le doresc sa-si gaseasca  una mai ieftina in alta parte.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.