www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Martin Jcpa4


Ulrich
 Share

Recommended Posts

7 minutes ago, Fenderaru said:

1800usd new sau 1000,1100used ....ca trece oceanul mai pune un 100,150 in plus si tot nu ajungi la pretul de magazin new ce-l ceri pt un second 

https://www.gbase.com/gear/martin-jcpa4-

Mai pune si taxele vamale EU ! In principiu, treaba este simpla, daca te intereseaza chitara, vorbesti direct cu proprietarul. Daca ajungeti la o intelegere, Ok, daca nu, zici pass si treci mai departe.

Link to comment
Share on other sites

Rgc-ul este in primul rand o comunitate si apoi in subsidiar contine rubrica vanzari-cumparari

Ma intereseaza chitara dar evident nu la pret de noua ca-i second ; nu vad de ce ar trebui sa vorbim neaparat in privat atat timp cat se pot oferi informatii utile si altor useri rgc si cam asta ar fi sensul wallului public de postari atata timp cat nu se bat campii si informatile au legatura directa cu vanzarea si respectivul produs....si apropo topul nu-i "adirondack"

"Foarte probabil ca fatza sa fie din Adirondack si asta ar face-o si mai speciala. 

Oricum, la 8000 ron fara negociere ar fi un "best buy"

 

 

Edited by Fenderaru
Link to comment
Share on other sites

Salut,

M-am uitat la link si dupa serie asta trebuie sa fie, da cred ca nu e second, e poate fifth or sixth da cum eu n-am avut niciodata o "virgina" trebuie sa ma iertzi,nu pot face diferentza. Deci pe undeva in lungul ei periplu, ca acuma e la mine si ne intzelegem bine, se pare ca a trecut pe la omul ala din fotografie. Da tot n-am intzeles, Fenderaru tu vrei sa cumperi chitara asta cu cit scrie acolo? Hai sa facem un calcul aritmetic simplu.Dupa link-ul ala chitara a costat undeva initial $1095+$55=$1150. Am citit cu atentie ce scrie acolo si omu scria ca daca schimba plasticul mai pune 200. Plasticul e intact asa ca $1150+$200 face $1350.Ma lasi sa pun $150 pentru transport pina in RO? Am ajuns curat la $1500.Hai sa adaugam un minim de 20% taxe asta ne duce la $1800.Dolarul vine cam la 4.25 ron cind faci plata  din cont in lei.asta ar insemna 7650ron.Pina la 8000 roni ramine 350 roni care sa zicem ca este profitul meu ca m-am riscat s-o aduc de peste ocean.adica 4.5% ceea ce intre noi vine vorba e o prostie! Am facut calculul asta asa la modul ipotetic... am vrut doar sa-tzi arat in teorie cum am ajuns sa afirm ca 8000 roni ar fi un "best buy" . Asta doar asa ca sa vezi cat de mare mi-e lacomia in modul cel mai transparent posibil. Suma asta inseamna mult pentru unii, pentru altzii putzin. Nu se cade sa judec eu dar uite-te un pic cam cit cer altzii pe alte instrumente. Se cere in mod absolut poetic pe site-ul asta  1800 euro pe unTaylor 522 cu argumentarea ca cica-i instrument de nisha si chestii de-astea menite sa induioseze.Taylor 522 este  o chitara comandata de Guitar Center la Taylor. Pai daca G.C. plateste Taylor le face desigur,dar asta n-ar trebuie sa fie neaparat si garantia valorii.   Trebuie sa ma crezi pe cuvint ca un Martin din seria "standards" facut in Pasadenas US  este net superior, in consecintza ar trebui in mod natural sa fie mai mult. N-o mai lungesc, nu-i un chilipir dar cu sigurantza e o chitara faina. Pina acuma am primit oferte de 1300 si 1500 euro.Am ezitat insa. A fost si pe OLX la 1500 euro si-am colectat vreo 200 de vizionari intr-o saptamina si...si cam atit! Ceea ce ma face sa ma gindesc cu seriozitate la neseriozitatea colegilor de breasla. Deocamdata am retras-o si cint pe ea...sper ca nu te superi, da nu ma pot gandi la ceva mai bun,Tzi-am spus toate astea ca sa aiba aerul acela ca sintem o comunitate asa cum itzi place tzie..., da sa stii ca dupa parerea mea nu sintem. E mai degraba  fiecare pentru el! Sincer cred mi-ar fi placut sa fim o comunitate,... mai stii?

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

In atentzia oricarui potentzial cumparator, acest Martin incepe de la 1300 euro saptamina asta . Deci valabil de Luni(2 septembrie) si pina Duminica(8 septembrie ora 24) , aici pe site, transparentza totala, cea mai buna oferta asigura cumpararea acestei chitari.

Euro la cursul BNR din ziua de vineri 7 Septembrie. Va multzumesc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.