www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ecranare Bass


tavisays
 Share

Recommended Posts

Salut! Sper ca am postat unde trebuia.. Am si eu un bass precision, fara ecranare, are dosr o folie de aluminiu pe pickguard in zona potentiometrelor si un fir negru care duce spre bridge, dar mai are un fir ca o sarmuliţa si nu prea inteleg circuitul asa bine. As vrea sa stiu sigur care linia masei.. si apoi sa izolez cavitatea dozelor si a potentiometrelor, poate si cea de la bridge cu folie de aluminiu, insa si aici am niste indoieli. Daca ma poate ajuta cineva care a mai facut asta as aprecia. Revin cu poze ca sa se inteleaga despre ce este vorba. Nu am mai facut niciodata o ecranare si cred ca nu e atat de greu.

Link to comment
Share on other sites

Salut! tre sa cumperi folie de cupru autoadeziva.Am vrut sa pun linkul aici dar n-am reusit asa ca t-il scriu WWW.germanelectronics.ro si dai cautare "folie de cupru autoadeziva" Acuma e chiar la promo ;40 de lei ,eu am luat cu 44 de lei dar fara tr,in fine ,desfaci ch.de electronica ,sa fie gol cavitatea si incepi sa lipesti foliile,trebe avut grija sa suprapui cu vreo 2-3 mm una peste alta ca sa dea contactol mai eparte.Prima data faci partea de jos ,pe urma lateralele,N-ar stica daca ai shimba si vechea folie cu asta noua,.In final legi la masa un fir de la capacul potmetrului la folie..tre avut grija sa nu faci scurt ca altfel nu vei avea nici un sunet..Fa cateva poze inainte de a desface si pune-le sa vedem,dar sa fie si clare altfel nu avem despre ce vb.pt.mai multe amanunte ev pe telefon,,.trimiti nr pe PM

Link to comment
Share on other sites

Pe youtube am vazut ca se ecraneaza si cu folie de aluminiu, am citit ca nu e mare diferenta intre ele. Chiar bassul meu are in zona potentiometrelor pe pickguard putina folie de aluminiu. Si ma gandeam sa folosesc folie de aceea de bucatarie dintr-o singura bucata pentru continuitate si in acest fel nu mai am nevoie de adeziv conductor. Iar pentru a verifica apoi continuitatea sa folosesc un circuit simplu cu un bec si o baterie, deoarce nu am un multimetru. M-am gandit sa iau si banda autoadeziva de aluminiu fiindca e mai groasa, dar nu stiu daca adezivul de pe spatele ei e conductor, ca nu scria si ma gandesc ca nu conteaza prea mult grosimea.

Edited by tavisays
Link to comment
Share on other sites

am facut si eu pe un bass Yamaha ecranare cu folie de al. de bucatarie si a iesit un mare rahat ,mai exact lucru tiganesc,.odata il voi schimba,dar daca vrei ceva bun si fain se lucreaza cu cupru +  e mult mai bun din p.d.v. al ecranajului.aluminiul nu poti cositori daca nu face contact folia intre ele n-ai facut nimic ,

Link to comment
Share on other sites

Am gasit si eu folie autoadeziva in Brico, mai groasa, dar nu am luat fiindca nu stiu daca adezivul e conductor si atunci cand lipesc marginile una peste alta poate nu face contact, iar cei de acolo nici ei nu stiu ce fel de adeziv e pe folie. Am folie de aluminiu de bucatarie, dar e mai subtire si nu stiu cat e de buna. Iar ca sa aplic doua straturi de folie imi trebuie adeziv conductor, altfel e ca si cum as pune doar o folie nu?

Link to comment
Share on other sites

Eu am gasit la 15 lei si la 20 lei, dar era putin mai groasa. Chiar conteaza grosimea? Iar de masurat n prea am cu ce, ar trebui sa iau si un multimetru atunci. M-am gandit sa-l inlocuiesc cu un circuit electric facut cu un bec si o baterie, dar nu stiu daca e o idee buna. As pune folie de aluminiu de bucatarie, sa nu ma mai complic.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.